• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Creative Sound Blaster Live! Review

 1. Результати тестів на сумісність
 2. висновок

Sound Blaster Живий! Жив і буде жити! Creative Labs випустила нову карту зі своєї знаменитої серії SoundBlaster. Цю карту чекали давно, ще цієї весни на виставці КОМТЕК співробітник Creative Labs розповідав, яка чудова це буде карта. На їхньому стенді в цей час говорили про SB AWE64 і SB AudioPCI, але представник Creative говорив, що все це нісенітниця, ось вийде в кінці червня - початку липня SB Live !, - це буде сенсація. Вийшов, саме з цього я і пишу зараз цей огляд.

Дістаємо карту з коробки, фотографуємо і вставляємо в комп'ютер. Але, дозволю собі змусити вас трохи потомитися в очікуванні, і розповім про саму карту.Серцем SB Live! є чіп EMU10K1, зараз це найпотужніший DSP (Digital Signal Processor - Цифровий Сигнальний Процесор), присутній на ринку звукових карт. Швидкодія процесорів вимірюється в MIPS (Million Instruction Per Second - Мільйон Інструкцій У Секунду). Наприклад, Guillemot Home Studio Pro має DSP з продуктивністю 50 MIPS, а DSP в SB AWE64 показує продуктивність близько 36 MIPS. EMU10K1 складається з 2 мільйонів транзисторів і має продуктивність близько 1000 MIPS. Для порівняння: Intel 486DX має 1,2 мільйона транзисторів. Потужність EMU10K1 відповідає потужності Pentium 90, повністю виділеного під обробку звуку.

EMU10K1 розвантажує основний процесор, беручи на себе обчислення, пов'язані зі звуком. Він використовує 32 бітну обробку звуку і може видавати звук з частотою до 48kHz, використовуючи нову розробку фірми Creaive Labs - 8 точкову інтерполяційну систему. Також заявлено відношення сигнал / шум менше -96dB. SB Live! підтримує повне апаратне прискорення DirectSound, DirectSound3D і DS3D з Environmental Audio eXtensions (EAX). EAX - це відкритий інтерфейс прикладного програмування (API), який є розширенням DirectSoudn3D API і розроблений у співпраці з Microsoft.

Якщо любите слухати MIDI, то тут Вас чекає приємний сюрприз. SBLive! може одночасно відтворювати до 256 каналів MIDI інструментів, з яких 64 апаратні, з 8 точкової інтерполяційної технологією і 192 PCI wavetable. Банки інструментів розміром від 2Mb до 32Mb завантажуються в системну пам'ять. Для прикладу: SB AWE64 має 32 апаратних і 32 програмних каналу MIDI.

Плата має чотири зовнішніх позолочених роз'єму: для мікрофона, лінійного входу і два виходи на колонки. Внутрішні роз'єми на платі забезпечують підключення: модем, TAD, I2S, speaker, CD через аналоговий і цифровий вхід. Зазвичай CD підключається до звукової карти через аналоговий вхід, але на більшості CD приводів є ще і цифровий вихід. Це роз'єм з двома стрижнями замість чотирьох для аналогового виходу. При підключенні звукової карти до цифрового виходу CD приводу, сигнал буде йти не на колонки, підключення до лінійного виходу карти, а на пристрій підключений до роз'єму S / PDIF. На дочірньої плати цифрового введення / виводу розташовані: MIDI вхід і вихід, вхід / вихід S / PDIF і вихід для підключення цифрового багатоканального підсилювача (Digital DIN). Дочірня плата підключається до SBLive! за допомогою кабелю, що нагадує IDE шлейф. Ця дочірня карта може розширити можливості карти до підтримки конфігурації з 8 колонок, яку (конфігурацію) Creative зробить пізніше.


Список особливостей апаратного Процесор (DSP Chip) E-mu® Systems EMU10K1 ™ Дозвіл ЦАП (DAC) 32 біт Підтримувані частоти Запис 11K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
16K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
22K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
32K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
44K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
48K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
Відтворення 11K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
16K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
22K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
32K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
44K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
48K - 8bit / mono / stereo, 16bit / mono / stereo
Підтримка повного дуплексу Апаратно Так Програмно Різні частоти в повному дуплексі Так Підтримка Plug & Play Так Тип шини ISA PCI Так PCI версія 2.1 Вхідні характеристики Число вхідних каналів 8 Лінійний вихід Так Мікорофон Так Auxiliary Так TAD Так i? S Так CD Audio Аналоговий Так Цифровий Так цифровий вхід SP / DIF Так Fiber Optic Немає Вихідні характеристики Число вихідних каналів 6 Кількість лінійних виходів 4 Вихідний підсилювач Немає цифровий вихід SP / DIF Так Fiber Optic Підтримка MIDI Кількість одночасних голосів 2561 Wavetable Апаратний Так Програмний Так Операційні системи DOS Немає Windows 95 та Windows 98 та Windows NT 3.5x Intel (x86) Немає DEC Alpha Ні Windows NT 4.0 Intel (x86) Так DEC Alpha Ні 1 - 64-каналу із запатентованою 8-точкового інтерпаляціонной технологією, 192 каналу PCI wavetable

Ну, і коротко про вимоги, що пред'являються картою до комп'ютера: мінімум - Pentium 133Mhz, 16Mb ОЗУ і ще 72Mb вільного місця на диску; рекомендовані - Pentium 166Mhz і 32Mb ОЗУ. Але чим більше, тим краще :-). Особливо пам'яті, адже в системній пам'яті комп'ютера доводиться зберігати банки інструментів MIDI (sound fonts), звичайно, це можна підкачувати з вінчестера в міру необхідності, Ви ж не хочете, щоб при відтворенні вашого улюбленого MIDI звук заїкався.

Ну ось, карта вставлена ​​в комп'ютер наступної конфігурації:

CPU Intel PentiumII 400MHz M / B ASUS P2BLS RAM 128Mb SPD 6ns OS Windows 98

Windows 98 відразу виявила новий пристрій і зажадала до нього драйвера. Після установки драйверів і перезавантаження, драйвера написали, що вони зараз там все донастроіть, і це може зайняти до п'яти хвилин. Ну ладно, засікаємо п'ять хвилин. Після 5 хвилин картина не змінилася. Гаразд, перезавантажується знову, і Є ЗВУК! В меню Властивості Системи з'явилися нові пункти (два Voodoo2 - це Obsidian X-24). Хочеться відзначити, що драйвера і софт інсталювалися без будь-яких проблем. Карта сама зайняла вільне переривання (IRQ 9), для SB AWE64 Gold доводилося вручну вказувати ресурси, Plag & Play спрацьовував неправильно. Відразу пробуємо оцінити якість MIDI, але воно виявляється так собі. Виявилося, що треба було встановити, через що ми будемо відтворювати MIDI.Після вибору потрібного пункту карта розкрила всі свої можливості. Чесно кажучи, за якістю програвання MIDI карта помітно перевершувала SB AWE64 Gold. Все-таки і каналів більше, і чотири колонки ... А при програванні MIDI файлу зі спеціальним завантажуваних банком інструментів для нього, важко було повірити, що це не звичайна звукозапис. Ви можете прослухати частину запису відтворення цього MIDI в wav форматі, натиснувши сюди (MPEG Layer-3 121Kb) або сюди (11 025 Hz; 8 Bit; Mono; 163K). Але без завантаження спеціального банку інструментів звучання було зовсім іншим.

Сама карта поставляється з 3 (трьома!) CD, на яких записані утиліти і програми:

 • MixMan Studio - ця програма дозволить вам створювати власні музичні композиції.
 • Cakewalk Express gold 6.0 - повна версія відмінною програми для роботи з MIDI.
 • Unreal Special Version - демо-версія гри оптимізована для Environmental Audio eXtensions.
 • Sound Forge XP 4.0d - повна версія визнаної стандартом програми для роботи зі звуком.
 • Jamm HIT Session 2.12.1 - схожа на Cakewalk, але більш просте управління.

Набір утиліт також різноманітний. Все управління зібрано в AudioHQ Applet, тут знаходяться піктограми всіх утиліт, які управляють функціями SBLive !, звідси виробляються всі налаштування SBLive !. Піктограма AudioHQ Applet також встановлюється в tray (це там, де годинник і індикатор клавіатури) і в панель управління. Натиснувши на неї, Ви потрапите сюди:За допомогою утиліти SoundFont завантажуються і налаштовуються банки MIDI інструментів. За замовчуванням SBLive! встановлює банк об'ємом 4Mb, але Ви легко можете замінити цей банк на банк в 2Mb або в 8Mb. Кожен банк має однаковий набір інструментів, але вони відрізняються якістю звучання. Ви можете мати кілька одночасно завантажених в пам'ять банків.

В панелі Configure Instrument Ви можете призначити кожному MIDI інструменту спеціальний банк. Більшості людей ця можливість не знадобиться, якщо тільки ви не почнете створювати свої власні MIDI композиції.

В панелі Options можна задати розмір кешу для SoundFont. Розмір кешу повинен бути не менше суми розмірів банків, завантажених одночасно в пам'ять. Розмір кешу не блокує ділянку системної пам'яті для монопольного використання, він динамічно виділяється із загальної пам'яті, і в разі потреби може бути поміщений в файл підкачки, якщо Windows знадобиться пам'ять для виконання поточних додатків.

Утиліта Device Controls відповідає за так звані низькорівневі параметри.

В панелі Wave Ви можете вказати, скільки звукових файлів може відтворюватися одночасно. І хоча Ви можете вказати до 32 одночасно працюючих звукових сесій, але в житті максимально можливе число сесій, як правило, буде лише 5. Це залежить від потужності вашого комп'ютера. І це не має відношення до роботи під Direct Sound і Direct Sound 3D.

В панелі MIDI можна включити емуляцію WaveBlaster. Це важливо для DOS ігор, які не можуть безпосередньо підтримувати Creative Labs Advanced Wave Effects або AWE. Ця опція буде відключена, якщо в системі вже встановлено SoundBlaster 16 або її емуляція.

В панелі Options Ви можете вибрати активний пристрій.Утиліта KeyBoard - це звичайна MIDI клавіатура. Тут можна точно налаштувати параметри роботи MIDI інтерфейсу, для цього, можливо, доведеться скористатися утилітою SoundFont.За допомогою утиліти Sound Graph можна контролювати рівень на вхідних каналах.Утиліта Mixer дозволяє повністю контролювати рівень потужності кожного каналу.


А утиліта Speaker використовується для настройки колонок, особливо вона корисна, коли Ви використовуєте 4 колонки. У setup є вже готові налаштування до більш ніж 50 ігор. У тій же панелі є піктограми джерел звуків. Перетягуючи їх з Panning Source, Ви можете самі розставити джерела звуків.

В панелі Options Ви можете включити Creative Multi-Speaker Surround (CMSS). CMSS використовує технологію зміни фази і затримки деяких частот для створення простору звуку.Утиліта Environmental Audio дозволяє управляти різними ефектами, змінювати тип реверберації (повторення), управляти ефектом хору, створювати ефект присутності в лісі або в місті, в печері або під водою, в концертному залі або туалеті :-).

Причому для кожного типу відтворення (wave, MIDI, CD Audio, ...) можна задати свої, унікальні установки.Результати тестів на сумісність

.
Сумісність Windows DirectSound Так DirectSound3D Так DirectSoundCapture Так UnReal Так Quake 2 Так Quake Так DOS Quake Немає Doom v1.9 Немає

На закінчення хочеться зупинитися на одному програмному продукті, який входить до складу стандартної поставки. Це - UnReal SE. Перша гра, яка використовує EAX. Скажу відразу, такого я ще не чув. Це дійсно прорив в 3D звуці. Чотири колонки створюють повний ефект присутності. Звук в UnReal і UnReal SE на SB Live! мають мало спільного. Звук став реальним. На другому рівні, якщо підійти до обриву, то чути шум водоспаду (цього немає в звичайній грі); чутно, як гільзи падають на підлогу; чутно, як диски рикошетять по стінах. Гра стала іншою, більш реалістичною. Звук став живим.

В даний час в Москві SB Live! продається за ціною близько $ 200 (це без колонок, так званий value edition), але це ціна при доставці по сірими каналами. У вересні повинні початися офіційні поставки в Росію, передбачувані (все може змінитися, ситуація в країні он яка) ціни: $ 99 без колонок і $ 199 c колонками Cambridge SoundWorks (чотири колонки і subwoofer). Так що я всім рекомендую дочекатися початку офіційних продажів; ну, а якщо Ви, прочитавши цю статтю, захочете цю карту негайно придбати, то Ви теж не будете розчаровані.

висновок

SB Live! - це новий етап розвитку 3D звуку. Якщо прискорювачі тривимірної графіки стали вже звичними, то прискорювачі 3D звуку ще тільки завойовують ринок. Незабаром 3D очікується пожвавлення на ринку звукових карт, Aureal так само просуває свій стандарт 3D звуку. Нам належить стати свідками битви титанів. За сьогоднішній SB Pro є стандартом de facto для ігор під DOS. Чи вдасться Creative Labs встановити новий стандарт в 3D звуці, як колись стандартом став SoundBlaster Pro?

Автор висловлює вдячність Андрію Воробйову за допомогу в проведенні тестування та за моральну підтримку при написанні цієї статті.
Плата Creative Sound Blaster Live! надана фірмою iPLabs

Чи вдасться Creative Labs встановити новий стандарт в 3D звуці, як колись стандартом став SoundBlaster Pro?
Новости