• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Позов проти штрафу

 1. Прикріплений файл
 2. АВТОР:
 3. Орфографічна помилка в тексті:

29 травня 2009, 7:15 Переглядів:

Ручний радар. Головний аргумент водія полягає в тому, що «ВІЗИР» не працює в авторежимі. Фото А. Іскрицької.

Робота ДАІ останнім часом піддається серйозній критиці з боку автомобілістів. Водії звинувачують інспекторів у фальсифікації протоколів, винесених за перевищення швидкості, і неправомірне використання приладів-вимірювачів. За даними громадської організації "Автранс", за останні кілька місяців кількість поданих скарг на винесені даішниками постанови збільшилася більш ніж в 10 разів. "Якщо ще рік тому для водія було дешевше заплатити штраф і не возитися зі скаргами, то після підвищення штрафів у них з'явився стимул витратити час на судовий розгляд", - говорить голова організації Віталій Дзюба.

Згоден з ним і столичний адвокат юроб'едіненія "Кредо" Вадим Володарський: "Водії стають більш грамотними і все частіше прагнуть захистити свої права". Однак, за словами опитаних експертів, дуже багато водіїв в процесі оскарження роблять помилки, які призводять до того, що в розгляді скарги або позовної заяви просто відмовляють "." Сегодня "розбиралася, що робити, щоб виграти справу в суді.

ШТРАФ ЗАОЧНО

Починаючи з нового року інспектори ДАІ перестали зупиняти автомобілі за перевищення швидкості, а замість цього просто фіксують порушення. Природно, дуже багатьом водіям після поїздки по трасі стали приходити поштою штрафні квитанції на значні суми - від 300 до 20 тис. Грн. (В народі такі постанови охрестили "листами щастя"). Причому, за словами самих водіїв, частина порушень - вигадані.

Наприклад, нашому читачеві Віталію Яценко з Дніпропетровська прийшло додому "лист щастя", в якому було написано, що він на своєму хетчбек ВАЗ-2112 перевищив швидкість на трасі Київ-Харків, але на прикріпленою фотографії був чітко видно ВАЗ-2110 (седан) з розмитими номерами. Інший приклад: клієнтові столичного адвоката Вадима Володарського надійшла постанова, в якому було зафіксовано перевищення в той час, коли автомобіль стояв на СТО через капремонту двигуна. Таких прикладів на форумах автомобілістів можна прочитати безліч. І те, що вони мають під собою грунт, підтвердили експерименти харківських вчених, які виявили, що в деяких випадках "ВІЗИР" може "плутати" чужі порушення.

Оскаржити "лист щастя" можна. Для цього необхідно дотримуватися наступного алгоритму.

1. Не поспішайте платити. У вступили в дію в листопаді 2008 року змінах в КоАП є пункт про те, що автомобіліст має право оскаржити рішення інспектора протягом 10 днів з дня винесення постанови. А якщо штраф був не сплачено протягом 15 днів, то сума штрафу збільшується в два рази. Однак практика показує, що найчастіше лист приходить через два-три тижні після фіксації факту перевищення швидкості.

"Поспішати платити подвійну суму штрафу не варто", - говорить столичний адвокат Олексій Святогор. За його словами, згідно із законодавством, відлік цих самих 15 днів починається не з моменту винесення постанови, а з моменту одержання листа порушником. Значить, у водія є час для оскарження.

2. Пишіть відповідь лист в ДАІ. Згідно ч. 2 ст. 14-1 КпАП, при наявності обставин, що свідчать про вчинення правопорушення іншою особою, власник в 10-денний термін з моменту винесення постанови має право повідомити про це органу або посадовій особі, що цю постанову винесла. При цьому виконання постанови зупиняється, а ДАІ проводить заходи з метою встановити дійсного порушника.

Сформульована стаття таким чином, що якщо цього порушника співробітники ДАІ не знайдуть, - це вже не буде проблемою власника транспортного засобу. І раніше винесені постанови проти автовласника виконуватися не будуть.

Вадим Володарський, для того, щоб уникнути несправедливого штрафу, радить написати наступне: "У момент порушення я знаходився не за кермом, на підставі п. 2.2. Правил дорожнього руху передав управління знайомому, прізвище якого не знаю, бачив у нього наявність водійського посвідчення та поліс страхування цивільної відповідальності, при наявності якого він має право управління всіма транспортними засобами ". У цьому випадку виконання постанови припиняється, до опитування всіх потенційних порушників співробітниками ДАІ.

3. Скаржіться в прокуратуру. Відправивши лист в ДАІ, є сенс звернутися в прокуратуру зі скаргою на незаконні дії інспектора ДАІ. Так, за словами Вадима Володарського, виносячи постанову без участі водія, співробітники ДАІ порушують ст. 268 КпАП, яка визначає, що "особа, яка притягається до адмінвідповідальності, має право на юридичну допомогу, збір і надання доказів".

Є сенс писати і "Заява про злочин". За словами адвоката Олексія Святогора, займаючись лише фіксацією правопорушень, а не припиняючи їх, співробітники ДАІ порушують ст. 2 і ст. 10 Закону України "Про міліцію", згідно з якими співробітник міліції зобов'язаний зупинити правопорушення, якщо виявив його. Ігноруючи свої обов'язки, співробітники ДАІ ризикують життям інших учасників дорожнього руху, оскільки перевищує швидкість може спровокувати ДТП.

4. Подавайте позов до суду. Одночасно з перерахованими вище діями необхідно подавати Позовну заяву до суду за місцем проживання, в якому потрібно повідомити суть звернення і аргументи на свою користь.

Крім того, на початку засідання можна подати клопотання, в якому попросити про наступне:

 • викликати інспектора ДАІ, який виніс постанову, до суду;

 • витребувати у ДАІ документальний доказ того, що інспектор, який виніс постанову, має допуск до роботи з приладом "Візир";

 • вимагати у ДАІ інструкцію до "Візира" і документальні докази того, що зафіксував порушення, використовувався відповідно до інструкції по експлуатації (вологість, температура повітря і атмосферний тиск в момент фотофіксації відповідали інструкції);

 • витребувати докази того, що фотофіксація була зроблена саме в населеному пункті, а не за містом, де дозволено їздити швидко.

ШТРАФ НА МІСЦІ

Отже, вас зупинив інспектор ДАІ і складає протокол, незважаючи на ваші запевнення, що прилад "присвоїв" вам швидкість іншого автомобіля.

1. Вимагайте копії документів. При складанні протоколу обов'язково вимагайте копію протоколу і постанови, інакше вам просто нічого буде оскаржити в суді. У графі "пояснення протоколу" напишіть: "Свою провину не визнаю, свідків, які підтверджують те, що написано в протоколі, немає, мої пояснення і клопотання прикладені на окремому аркуші, долучених до протоколу". Якщо є свідки, які можуть підтвердити невинність, обов'язково вкажіть і їх. Прослідкуйте, щоб в незаповнених графах протоколу стояли прочерки (можна у вигляді букви Z) - щоб уникнути дописок.

2. Переносите розгляд справи. Далі напишіть на ім'я інспектора, який вас зупинив, клопотання, в якому просите відкласти розгляд справи і винесення постанови на кілька днів у зв'язку з тим, що у вас недостатньо юридичних знань з даного питання і необхідна консультація юриста, а також про перенесення розгляду справи по місцем проживання. Написати необхідно 2 примірники, на кожному з них попросіть інспектора розписатися. Потім один залиште собі, другий віддайте інспекторові.

3. Скаржіться в разі відмови. Якщо співробітник ДАІ перешкоджає написання клопотання або не хоче залучати його до протоколу, зателефонуйте до відділу внутрішньої безпеки ДАІ (перелік телефонів можна знайти на сайті www.mvs.gov.ua) і розкажіть, що інспектор порушує закон, позбавляючи вас законних прав. Досвід показує, що дзвонити по телефону довіри ДАІ зазвичай сенсу немає: на дроті сидять точно такі ж даішники. Крім того, можна написати скаргу в прокуратуру.

Далі у вас є до винесення постанови мінімум три дні для вивчення методів захисту та протоколу. Можна проконсультуватися у юриста, а можна пошукати потрібну інформацію в інтернеті. А на сайті парламенту rada.gov.ua можна ознайомитися з законами.

дивіться ЗРАЗОК ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ

АРГУМЕНТИ ДЛЯ СУДУ

1. Прилад використовують неправильно. "Є сенс акцентувати увагу на тому, що прилад" Візир "не є засобом автоматичної фіксації, - каже Вадим Володарський. - Параметри його роботи встановлює інспектор, він може робити з ним якісь маніпуляції, пересувати з місця на місце. А в ст . 122 КпАП сказано про прилади, що працюють виключно в автоматичному режимі ".

2. Знімок зроблений не в тому місці. Зверніть увагу суду на те, що на фотографії не видно чітко, де саме відбулося порушення, можна добре розглянути лише цифри зі швидкістю руху автомобіля. Однак адміністративним правопорушенням є не рух автомобіля з певною швидкістю (що підтверджує фотознімок), а "перевищення водіями транспортних засобів встановлених обмежень швидкості руху більш як на двадцять кілометрів на годину" (ст. 122 КпАП). Отримана фотографія не дозволяє однозначно встановити місце знаходження автомобіля під час його зйомки на камеру.

Документом, який містить інформацію про місце вчинення правопорушення (адреса і зона дії того чи іншого дорожнього знака), є постанова у справі про адміністративне правопорушення. Але якщо водія не зупиняли і він не розписався в протоколі, то не можна вважати факт порушення доведеним. А відсутність складу правопорушення є підставою для закриття справи (п. 1 ст. 247 КпАП). Правда, така позиція не підходить у випадку, якщо зафіксована швидкість руху автомобіля становить понад 110 км / год (межа дозволеної в Україні швидкості).

3. Знімок можна підробити. Слід звернути увагу суду на те, що фотографія ніяк не захищена і може бути виготовлена ​​в "фотошопі".

ШТРАФИ І ТЕХОГЛЯД

Припустимо, терміни для оскарження вже пройшли, або ви програли справу, а штраф несплачені в покладені 15 днів. У КоАП говориться, що в цьому випадку сума штрафу збільшується в два рази. Але юристи стверджують, що на практиці не все так сумно.

"Можливість збільшення штрафних санкцій в два рази не прописана в законі" Про виконавче провадження ", який з 1999 року не змінювали. Якщо в постанові чітко написано« стягнути 255 грн. ", То, згідно із законом, повинні вимагати саме цю суму", - говорить Олексій Святогор. Іншими словами, ні про яке стягнення штрафу в подвійному розмірі мови йти не може.

За словами експерта, вимагати що-небудь з водія має право тільки Державна виконавча служба на підставі виконавчого листа, але якщо штраф не був сплачений протягом трьох місяців, то його списують як безнадійний (ст. 21 Закону України "Про виконавче провадження") " .

Однак останнім часом співробітники ДАІ відмовляють в проходженні техогляду водіям, у яких є заборгованості по оплаті штрафів, посилаючись на власну базу даних. Юристи стверджують, що дані дії є незаконними, оскільки, за даними Держслужби спецзв'язку і захисту інформації України, так звана база ДАІ не пройшла процедури сертифікації, а отже, її дані не можуть нести доказового характеру. У той же час КпАП не зобов'язує водія що-небудь доводити співробітникам ДАІ.

ОСОБИСТИЙ ДОСВІД

Тетяна Г., підприємець, Київ:

- Я подала позов до ДАІ з приводу "листи щастя". Повісткою викликали і мене, і інспектора. Але представник ДАІ не з'являвся на засідання двічі, що затягнуло процес на 2 місяці. На третє засідання від ДАІ до суду прийшло пояснення інспектора, де він категорично заперечував позовні вимоги і просив розглядати справу без нього. Суд прийняв рішення розглядати справу без нього, але призначив нове засідання і привернув як співвідповідача Головне управління ДАІ міста Києва.

На четвертому засіданні ми звернули увагу суду і на те, що "Візир", а також система, куди "зливаються" фотографії, не пройшли сертифікацію, а тому матеріали з цих джерел не можуть вважатися підставою для притягнення до відповідальності. Крім того, мені вдалося переконати суддю в тому, що "Візир" не є засобом автоматичної фіксації, а працює в ручному режимі. В результаті штраф в 300 грн. був скасований.

МВС ОБЛИЧЧЯМ ДО ВОДІЇВ

Поcле численних програних судів, скарг автомобілістів і публікацій в ЗМІ керівництво МВС прийняло рішення змінити методику роботи інспекторів ДАІ. Згідно з розпорядженням в.о. міністра внутрішніх справ Михайла Клюєва №446 від 21 травня, даішникам, по-перше, забороняється працювати в прихованому режимі (без форми і на цивільних автомобілях) і вести фотофіксацію під прикриттям зелених насаджень і об'єктів дорожнього сервісу. По-друге, відтепер співробітники ДАІ мають право фіксувати швидкість не раніше ніж після 1 км за знаком обмеження швидкості.

Також в розпорядженні пан Клюєв звертає увагу на неприпустимість зупинки автомобілів без причини, а також фіксації порушення правил дорожнього руху в тому випадку, якщо вони були викликані поганим станом дороги (наприклад, якщо автомобіліст змушений об'їжджати яму по зустрічній смузі). Крім того, даішників зобов'язали ходити на судові засідання, які викликані оскарженням постанов.

Ще одне нововведення стосується оформлення постанов про перевищення швидкості. Відтепер до нього будуть докладати не одну фотографію порушення, а три-чотири - з чіткою прив'язкою до місцевості. Також ДАІ зобов'язали разом з дорожніми службами в найкоротші терміни провести ревізію всіх знаків обмеження швидкості і до 15 червня зняти все невиправдано розставлені знаки "40". Одночасно ДАІ зобов'язана провести роботу по установці на деяких міських дорогах знаків "80".

Прикріплений файл:

Прикріплений файл


Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Ви зараз переглядаєте новина "Позов проти штрафу". інші Авто новини дивіться в блоці "Останні новини"

АВТОР:

Бовсуновський Владислав

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter

Орфографічна помилка в тексті:

Послати повідомлення про помилку автора?

Виділіть некоректний текст мишкою

Дякуємо! Повідомлення відправлено.

Новости