• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Як стати винахідником в Україні

В Україні стати винахідником - трудомісткий процес

Фото: Олександр Яремчук

На честь дня винахідника і раціоналізатора, який відзначають в Україні в третю суботу вересня, журналіст "Segodnya.ua" поцікавилася, що ж потрібно зробити українцю для отримання патенту на свій винахід, а також яким чином і як довго буде проходити процедура оформлення.

Оформити патент на винахід в Україні - досить довгий і трудомісткий процес. Як пройти всю процедуру рядовому українцеві, розповіла патентний повірений України Катерина Охотнікова.

"Для оформлення патенту на винахід необхідно, щоб технічне рішення відповідало трьом критеріям: промислове застосування, новизна, винахідницький рівень. Якщо винахід відповідає всім трьом критеріям, необхідно подати заявку до Українського інституту промислової власності (Укрпатент), заплатити всі збори і мита. Після цього винахід проходить науково-технічну експертизу ", - пояснює Катерина Охотнікова.

Також варто врахувати вид патенту: на винахід або на корисну модель: "Український інститут промислової власності видає кілька видів патентів. Патенти на винахід і на корисну модель захищають всі технічні сторони рішення задачі. Також існує патент на промисловий зразок - він захищає характеристики зовнішнього вигляду винаходи . Вимоги до корисної моделі - це новизна і промислове застосування. Якщо необхідний патент на винахід, то до вимог додається ще і винахідницький рівень ", - коментує паті тний повірений України.

За словами Катерини Охотникової, оформлення заявки на патентування може зайняти від 7-9 місяців (корисна модель) до одного з половиною роки і довше (винахід). Вартість патенту також залежить від його виду і характеристик самого винаходу. Наприклад, вартість складання, подання заявки та юридичного супроводу заявки на корисну модель обійдеться в суму від 2000 до 3000 гривень. А та ж процедура, але з оформленням винаходу - вже в 6000 гривень. Заявка ж на промисловий зразок коштує 2000 гривень.

Про те, наскільки трудомістким процесом є патентування винаходу, розповів український вчений Микола Бельдій.

"Від ідеї до патентування винахідника чекає великий шлях. Не варто забувати про процес виготовлення експериментального, а головне - промислового зразка. Останній найбільш важливий. Так як головне в будь-якому винахід - це його економічна вигода для країни, а не привід гордості для винахідника. Також будь-який науковець повинен знати, що бажано не обмежуватися патентом України, але прагнути до отримання його і в інших країнах. Так як патент України за своєю цінності чи не дешевше туалетного паперу. Україна в рік видає більше 10 тисяч патентів, але реального впровадження винаходів у виробництво немає взагалі. Попросту через те, що грошей на впровадження ніхто не дасть ", - Микола Бельдій.

Також варто відзначити, що за офіційними даними Державної служби інтелектуальної власності України тільки в 2012 році видано 3405 патентів на винаходи і 9951 патент на корисні моделі.

Для прикладу наводимо кілька примітних винаходів українців за останні роки.

Гнучкий тканинний суперконденсатор, підключений до сонячній батареї, був придуманий в 2011 році вченими Львівської політехніки. Дослідний екземпляр здатний заряджати мобільні телефони, але його цільове призначення - застосування на ткацьких верстатах. Проект здійснено під керівництвом доктора фізико-математичних наук, професора кафедри фізики Григорія Ільчука.

_politikan.com.ua

Гнучкий тканинний спурконденсатор Фото: politikan.com.ua

Замінники клавіатури і мишки для персональних комп'ютерів. Це дві конструкції, що нагадують наперстки, які одягаються на великі пальці рук. Винайшов харків'янин Георгій Дерновий. Робоча назва його винаходу - "Пристрій введення інформації для комп'ютерів".

__

Георгій Дерновий Фото: Офіційний сайт

Хірургічний шов-блискавка. Дозволяє не знімати шви після операції, щоб потім знову їх накласти на те ж місце після наступної. Цю проблему вирішує пластикова блискавка. Ні шрамів, ні голок, ні перев'язок, ні швів. Сама блискавка до тіла клеїться за допомогою клейкої перфорованої плівки на подобі пластиру. Винайшов полтавчанин Віталій Запека.

В Україні не тільки дорослі, а й діти блищать винахідницьким талантом. Так, наприклад, в 2009 році на виставці в рамках III етапу Всеукраїнського конкурсу захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук було представлено багато цікавих і застосовних винаходів.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Новости