• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Ловля спінінгом на інерційну котушку.

Ловля спінінгом.

Цей спосіб лову риби відрізняється високою спортивностью і вимагає, як і ловля нахлистом, постійного тренування спортсмена, його фізичного гарту і великої спритності.

Місця, цікаві для лову спінінгом, не йдуть по плесу безперервно, і від одного до іншого відповідного місця доводиться часто пройти чималу відстань. Нерідко виявляється, що за час ранкової або надвечірньої лову спортсмену доводиться пройти до 10 км і більше.

При слабкій тренуванні спортсмена в техніці цього способу лову, при невмінні здійснювати тривалі і далекі прогулянки, ловля на спінінг здасться занадто стомлюючої і не завдасть ні радості успіху, ні задоволення взагалі.

У техніці лову спінінга є, власне кажучи, два моменти, які потребують тренування:

1) закидання блешні.

2) ведення блешні.

Навчитися цьому відразу не можна. Тільки наполегливість і систематичне тренування приведуть до належного освоєння цих елементів лову.

Закид болісно. При закиданні блешні котушка на вудилище може перебувати в чотирьох різних положеннях:

1. У верхній частині рукоятки вудилища:

а) коли його пропускні кільця звернені вгору (рис. 96);

б) коли його пропускні кільця кинуті вниз.

2 У нижній частині рукоятки вудилища:

а) коли його пропускні кільця кинуті вгору (рис. 98);

98);

б) коли його пропускні кільця звернені вниз (рис. 99).

99)

Існують закиди справа, зліва, через плече і через голову, якими користуються головним чином в залежності від розташування близько знаходяться предметів-кущів, дерев, берегових укосів і т. П.

Всі ці закиди можуть бути зроблені при будь-якому із зазначених вище положень котушки на вудилище.

При положенні котушки у верхній частині вудилища найбільш зручним є закид справа наліво. При положенні котушки в нижній частині вудилища більш зручно робити закидання зліва направо.

За наведеними малюнків чотирьох різних положень котушки на вудилище видно, що при кожному з них по-різному тримається вудлище і по-різному проводиться оттормажіваніі барабана котушки і подальше його пригальмовування.

Оттормажіваніі барабана робиться для більш легкого, вільного і далекого закидання блешні, а пригальмовування-для попередження перебіжки і заплутування шнура.

Правильне визначення моменту необхідного оттормажіваніі барабана котушки, а потім почала його пригальмовування-найважче в ттехніке закидання блешні.

Освоєння техніки закидання тільки тоді можна вважати досягнутим коли закид робиться як би автоматично.

При першому із зазначених вище положень котушки на вудилище виконання так званого бокового закидання проводиться таким чином.

Взявши вудилище так, як це вказано на рис. 96, вантаж підтягують вгору з розрахунком, щоб він не доходив до кінцевого кільця вудилища сантиметрів на 10-15. Таким чином, блешня, прикріплена до повідця довжиною 75-85 см, буде - перебувати від кінцевого кільця на відстані 85 - 100 см. Якщо вантаж з'єднаний з блешнею впритул, то (див. Рис. 60) при закиданні вантаж слід опустити від кінцевого кільця на 85-100 см.

Для виконання закидання треба стати боком до наміченого місця падіння блешні і загальмувати пальцем барабан котушки.

Вудилище заноситься плавним поворотом всього корпусу вправо так далеко, як це можна зробити з цього положення, не переступаючи ногами. У цьому кінцевому русі вудлища воно на момент плавно зупиняється, щоб вантаж і блешня, обігнавши його вершину, натягнули лісі. Після цього вудилище ведуть різко наростаючим прискореним рухом до того стану, в якому воно було на початку закидання.

Коли вудлище в своєму зворотному русі, як би від низу до верху, пройде приблизно половину шляху, робиться уривчастий помах-поштовх вудилищем в напрямку мети. Для більшої уривчасто цього руху треба одночасно сильно рвонути лівою рукою окоренкові кінець вудилища до грудей.

Взагалі ж весь закид необхідно робити максимально плавно, і згаданий ривок окоренкову кінця вудилища до грудей робиться в самий останній момент. Практика показує, що такий спосіб закидання себе цілком виправдовує.

При цьому гальмування барабана негайно припиняють і вудилище направляють верхнім кінцем до наміченого місця закидання. Для попередження сильного тертя шнура про кінцеве кільце вудилища останнім направляють по одній лінії з виходять шнуром.

Барабан, звільнений від гальмування, отримує прискорене обертання і подає шнура більше, ніж його міг би забрати з котушки летить вантаж.

Якщо своєчасно не почати пригальмовування обертання барабана (по його ходу), то з котушки зійде так багато шнура, що утворюється «перуку», або «борода», т. Е. Шнур сильно заплутається навколо котушки.

Вантаж при цьому не долетить до мети, а при різкому гальмуванні барабана (рукою або через що утворився «перуки») може і зовсім відірватися від шнура.

Особливо багато клопоту доставляє «перуку», що утворився на початку закидання. В цьому випадку для розплутування шнура часто доводиться знімати котушку з вудилища, що пов'язано з втратою часу і часом все ж не звільняє від необхідності навіть розірвати шнур, та іноді і не один раз.

Коли вантаж починає знижуватися, то барабан котушки злегка пригальмовують пальцем руки, а потім, коли блешні до падіння в воду залишилося пролетіти 1-1,5 м, гальмують наглухо. Пригальмовування обертання барабана виробляється з розрахунком, щоб воно не припиняло руху блешні вперед і дозволило б випростатися шнуру. Коли барабан котушки буде загальмований наглухо, кінець вудилища слід трохи підняти, що зробить падіння блешні у воду більш плавним.

Підмотування шнура необхідно робити акуратними рядами, рівномірно туго, щоб верхні його шари не врізувались в нижні. Зворотній підмотка шнура на котушку і укладання його на барабан робляться, як зазначено на рис. 100.

Недотримання такого порядку підмотки шнура призводить до того, що при подальшому занедбаності шнур буде сходити з котушки нерівномірно і утворення «перуки» неминуче.

Бічні закидання при іншому положенні котушки на вудилище робляться абсолютно аналогічно взятому нами для прикладу.

Тому, усвідомивши і освоївши один із способів бокового закидання, можна без особливих зусиль перейти до оволодіння іншим, ще не освоєним способом. Дуже можливо, що який-небудь інший спосіб закидання здасться більш зручним, ніж всі інші. Тут справа в тому, кому той чи вербою спосіб буде більш зручніше.

Закид через плече є дуже захоплюючим, але більш важким у порівнянні з бічними занедбаністю.

Для такого закиду котушку дворічного вудилища переставляють подалі від буфера і укладають строго під прямим кутом на праве плече. Кисть правої руки тримають у самій котушки, а кисть лівої тримає комель вудилища і його буфер.

Все вудлище повинне займати горизонтальне положення, а кисті рук повинні бути на одній лінії.

Спортсмен, не відриваючи від плеча покладену на нього котушку, лівою рукою 3-4 рази поспіль трохи піднімає і опускає комель вудилища, чому блешня починає гойдатися від спини і назад-до спини рибалки.

коли блешня хитнеться до спини рибалки, вершину вудлища плавним прискореним рухом доводять майже до вертикального положення її до голови спортсмена. В цей же момент котушка звільняється від гальма, блешня летить в напрямку мети, а праву руку з вудилищем витягають кілька догори, в напрямку лінії польоту блешні до наміченого місця для її закидання.

Після падіння блешні в воду лівою рукою беруть вудлище вище котушки, а правою роблять підмотування шнура.

Однорічний спінінг дозволяє робити будь-які закиди, проте закид оправа наліво є основним. Управління вудилищем і барабаном котушки проводиться правою рукою і вказівним пальцем, яким захоплюють гачок, що знаходиться на рукоятці нижче котушки, а великим пальцем стосуються її барабана.

Блешня на короткому повідку з вантажем до 20 г спускається з кінця вудилища приблизно сантиметрів на 40.

При закиданні праву руку відводять назад на повний помах, а пензлем руки відводять вудилище вправо якнайдалі. При самому занедбаності вудилище ведуть всією рукою, і лише в кінці закидання воно доводиться пензлем руки до свого початкового стану. Коли блешня перебуває вже над водою і близька до падіння, руку витягають в одну лінію з уділіщем- вона служить як би його продовженням. Кисть руки повинна бути в цей момент на рівні голови спортсмена, а вудилище - ще трохи вище.

Після падіння блешні в воду вудилище беруть лівою рукою, а права підмотує шнур.

Закид через плече одноручним спінінгом робиться точно таким же порядком, як і дворучним, але виконується однією рукою.

Закиди через плече дають найбільш далекі польоти блешень і є найбільш влучними, ніж всі інші.

Спортсмен зобов'язаний володіти всіма способами закидання і це цілком і легко досяжно, якщо засвоєний і правильно виконується хоча б один з них. Тому, навчаючись техніці лову спінінга, не слід одночасно практикуватися в декількох видах закидання. Спочатку треба досконало оволодіти одним яким-небудь видом закидання і тільки після цього переходити до освоєння наступного. Такий порядок тренування набагато скоротить труднощі і час оволодіння всіма видами закидання при будь-якій обстановці лову.

При цьому необхідно пам'ятати, що плавний досить влучний і далекий закид виходить тільки тоді, коли він зроблений з силою не більш необхідною для нормального польоту блешні.

Різкість закидання, застосування для нього зайвої сили завжди тягнуть за собою «перуку» і пов'язані з ним неприємності.

Якщо і при дотриманні необхідних правил закидання він виходить все ж недостатньо чітким, то необхідно відрегулювати навантаження вудилища. Це регулювання робиться шляхом досвідченого підбору більш легкого або утяжеленного вантажу.

У організованого спортсмена завжди повинні бути в запасі підібрані комплекти вантажів і блешень, відповідні вантажопідйомності і строю наявного вудилища.

Звичайно, можна підбирати вантажі і болісно в самому процесі лову, але це пов'язано з втратою часу, псує настрій і знижує успіх лову поточного дня.

Ведення болісно.

Блешня є приманкою для хижака тільки тоді, коли вона знаходиться в русі.

Блешні необхідно надати саме такий рух, яке здатне викликати у хижака миттєве бажання схопити її. Таке бажання у нього виникає, коли блешня виглядає привабливим ласощами, за яким водяний розбійник вийшов на полювання, або коли зовнішній вигляд болісно діє на нього настільки дратівливо, що у нього не вистачає сил стримати себе від лютого кидка для знищення її.

Саме тому існуючі блешні то разюче схожі за своєю зовнішності з рибками і вірно імітують їх руху, то зовсім не схожі на них і хапаються хижаками тільки тому, що вид цих блешень до межі дратує їх.

Хижаки тримаються не завжди на одній і тій же глибині. Вони підстерігають свою здобич то на протязі, то сховавшись на дні за уступом, каменем або корчем, то в ямі у виру, то плаваючи впівводи або обходячи дозорними рейсами берега мілководдя.

Тому рибалка зобов'язаний правильно вести спінінга приманку під »всіх перерахованих умов.

Ловля спінінгом на блешню починається з моменту її дотику до води.

питання плавної посадки блешні на воду , Без зайвого шуму і сплеску, має велике практичне значення. Блешню треба «подати» хижакові, а не кидати її в воду так, щоб, бултихнув, вона сполохала всю рибу, близько знаходиться до місця падіння.

Плавне посадка блешні на воду досягається наступним чином. Зачекавши, коли блешня буде знаходитися від води на відстані до 1 м, а при сильному вітрі - до 2 м, треба плавно загальмувати барабан котушки і слідом за цим відразу ж трохи підняти кінець вудилища.

Цей прийом повністю випрямляє шнур, змотаний з котушки, і надає подальшого падіння блешні горизонтальний напрямок, що забезпечує її плавну посадку на воду.

Після занурення блешні в воду треба ще 2-3 рази, з інтервалами в 1-2 секунди, повісті вгору кінцем вудилища. Тільки після цього блешні дозволяють опуститися на бажану глибину і потім вже починають підмотування шнура. Щоб опустити блешню на бажану глибину, необхідно перш за все встановити глибину водойми за допомогою глибиноміра або за допомогою закидається болісно.

Коли це робиться за допомогою закидати блешні, то з моменту її занурення в воду відраховують кількість секунд, що проходить до повного провисання шнура. Останнє виявляється цілком чітко, так як в той момент, коли блешня і вантаж дійшли до дна, шнур лягає на воду і відлічене при цьому кількість секунд показує час, витрачений на опускання блешні до дна.

Отже, при повторному занедбаності і бажанні опустити блешню на глибину біля самого дна досить відрахувати на 1-2 секунди менше першого відліку і після цього вже почати підмотування шнура па котушку.

При бажанні вести блешню трохи вище дна, треба ще більше скоротити час занурення блешні до початку підмотки шнура. Користуючись зазначеним прийомом відліку секунд і регулюючи швидкість підмотки шнура, можна провести блешню на бажаної глибині.

Якщо блешня з вантажем лягли на дно, то, для того щоб вони при підмотці живлення не тяглися по дну, треба зробити короткий різкий ривок вудилищем вгору, а потім вже почати підмотування.

При рівномірній швидкості руху блешні у воді характер цього руху одноманітний і порівняно рідко викликає хватку блешні хижаком. Треба домагатися, щоб блешня не тільки рухалася в одному напрямку, але щоб вона «грала», т. Е. Те піднімалася, то опускалася, то робила кидки в сторону, то рухалася вперед. Такий рух блешні нагадує собою рух ослабілої рибки, яка намагається врятуватися від раптового нападу хижака.

Змусити блешню імітувати поведінку ослабілої рибки можна зміною швидкості підмотки шнура, а також сіпанням кінця вудилища в різні боки.

Само собою зрозуміло, що при лові в водоймі з коряжистим дном або дном, покритим густою травою, великими каменями і т. П., Ведення блешні можливо тільки рівномірний. В цьому випадку блешня або снасточка з рибкою будуть схоплені хижаком, що сховався в засідці за нерівностями дна і приготувати до раптового кидка за пливе повз здобиччю.

Найбільш великі екземпляри хижаків, за винятком шереспера, тримаються у дна водойми, піднімаючись вище переважно тільки в періоди жора. Це обумовлює необхідність ведення блешні найчастіше ближче до дна водойми.

У глибоких і тихих водах блешню ведуть дещо повільніше, ніж при ловлі на бистрині.

При ловлі на снасточку її ведуть уступами, т. Е. Даючи їй можливість пірнути вглиб, потім піднятися вгору, піти в сторону і т. Д. Точно так само слід вести ложкоподібні, що коливаються поринають болісно.

При лові впівводи або поверху вантаж і блешню підбирають легше і, не даючи їм опуститися більше, ніж на задуману глибину, обертають котушку швидше, ніж при ловлі у дна водойми.

При ловлі на річці найкраще йти зі спінінгом вниз за течією, закидаючи блешню перпендикулярно до берега і під кутом до нього. При цьому в кожному обраному напрямку закид повторюється 3-4 рази, після чого тільки можна йти до нових місць.

На швидкій течії закидання блешні робляться вниз і вгору за течією, а також прямо від себе, причому блешню ведуть близько дна.

При ловлі на перекатах, нижче яких йде глибина, приманку закидають трохи вище за течією і трохи навскіс, щоб її знесло в глибину під перекатами.

Дуже здобиччю буває ловля між водяними травами, де завжди можна розраховувати на улов щук. Ловля в цих місцях ведеться за допомогою спеціальної снасточки.

Виготовляється вона з тонкого сталевого дроту - повідця довжиною 25-30 см, на один кінець якого прикріплюється «невеликий тройничок.

На цей сталевий поводок нанизують в упор до самого тройнічку подовжений вантаж - «оливку», яка кілька стискається плоскогубцями для того, щоб вона мала нерухоме положення на повідку. Вільний кінець повідця пропускається рибці в рот і виводиться через задній отвір назовні.

Тройничок закриває рибці рот, а «оливка» поміщається в голові приманки.

Виведений назовні кінець повідця прикріплюється до карабін, прив'язували до шнуру спінінга котушки.

У рибки, взятої для снасточки, хвостик відрізають начисто, а також видаляють один грудної плавець і протилежний йому черевної, що створює рухливість опускається в воду приманки. Вище повідця ставиться протизакручувач.

Цю приманку закидають перед собою на відстань не більше півтори довжини вудилища, в просвіти між травами, і опускають її до дна.

В один і той же місце закидають приманку не менше 3 - 4 разів тільки після цього, тихо пересуваючись на човні, під'їжджають до наступного просвіту в траві і закидають рибку знову.

Рибку для приманки треба брати свіжоспійману, з блискучою лускою - плотву, Єльцов, пічкура, уклейку, густеру і т. П.

Цей спосіб лову є надзвичайно захоплюючим, і рибалки забувають про нього, позбавляють себе великого задоволення.

Попередня сторінка Про риболовлю Наступна сторінка


Новости