• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Водорості в акваріумі: як позбутися?

 1. Акваріум - живий мікросвіт!
 2. Види акваріумних водоростей
 3. зелені водорості
 4. Синьо-зелені
 5. червоні водорості
 6. бурі водорості
 7. Як позбутися від водоростей
 8. загальні рекомендації

Головною проблемою початківців і досвідчених акваріумістів є водорості в акваріумі. Для грамотного вирішення даного завдання слід приділити підвищену увагу питанням їх виникнення, розібратися в різновидах. Водорості можуть мати негативний вплив на мешканців домашнього водойми: риб, молюсків, рослини, бактерії, грибки. Чітке уявлення про те, що водорості, як підцарство нижчі рослинного світу, є ворогами акваріума, допоможе вибрати ефективні способи боротьби.

Акваріум - живий мікросвіт!

При порушенні або відсутності біологічного балансу всередині замкнутого водного простору акваріума, взаємної рівноваги всіх гідробіонтів починають виникати проблеми. Функціональне призначення спір водоростей і грибків направлено на виведення нітратів, нітритів, амонію, очистку від померлої органіки. Акваріум, як мініатюрна модель живого організму, складається з різноманітних колоній і груп живих організмів, видимих ​​і невидимих ​​оку людини.

Боротьба проти водоростей в акваріумі включає в себе перелік заходів, які слід виконувати для підтримки комфортного мікроклімату. Водоростеві спалаху наочно свідчать про порушення або повній відсутності біологічного балансу. Випадання однієї з ланок ланцюга може бути викликано наступними причинами:

 • неправильне освітлення, надмірна тривалість світлового дня;
 • недостатній рівень освітлення;
 • надлишок бруду і відмерлої органіки (залишків корму, відмерлі риби і рослини).

Види акваріумних водоростей

Водорості - це найдавніша група, яка зуміла пережити будь-які зміни клімату і пристосувалася до складних умов. В даний час найчастіше зустрічаються такі види водоростей в акваріумі, маса яких різниться за кольором таллома:

 • діатомові або бурі водорості;
 • червоні водорості;
 • золотисті водорості;
 • бурі водорості;
 • жовто-зелені водорості;
 • синьо-зелені водорості;
 • зелені водорості.

зелені водорості

Головною проблемою початківців і досвідчених акваріумістів є водорості в акваріумі

На фото акваріум з бурхливим зростанням зелених водоростей

Одноклітинні зелені водорості швидко розмножуються і забарвлюють воду в зелений колір. Явище називається «цвітіння» води, воно викликано потраплянням прямих УФ-променів або тривалим часом штучного освітлення. Водорості у вигляді пензликів і пучків виростають на листках рослин від 2 мм до 4 см, їх поїдають риби. Ниткоподібні з тонкими і довгими пасмами свідчать про надлишок у воді заліза, легко видаляються намотуванням на зубну щітку.

Синьо-зелені

Синьо-зелені водорості - ціанобактерії

Діаматовие водорості вказують на надлишок у воді силікатів або про нестачу освітлення. Синьо-зелені характерні для застояної води, зупинити їх розвиток можна шляхом забезпечення її циркуляції.

червоні водорості

Фото з червоними водоростями в акваріумі

Найнеприємнішими для акваріумістів є червоні водорості - «чорна борода» або «в'єтнамка», які дуже швидко розмножуються, чіпляючись за листя, корчі, скла. Позбутися від них природним способом дуже важко, навіть в умовах абсолютної стерильності їх суперечки можуть проникати з водою, рибами, рослинами. Методи боротьби традиційні: підміна води до 50% в тиждень, наповнення цеолітом та вугіллям фільтра, видалення органіки з дна водойми.

Застосовувати сильнодіючі хімічні препарати необхідно з великою обережністю. Тотальне знищення водорослевих клітин може зруйнувати біологічну рівновагу водойми, порушити екосистему і нашкодити вищим рослинам і рибкам.

бурі водорості

Бурі водорості - перші гості в акваріумі

Найпопулярнішими і щодо нешкідливими вважаються бурі водорості в акваріумі. Вони являють собою Пиловидний наліт коричневого кольору на каменях, корчах, грунті, фільтрі, стінках конструкції. Найчастіше вони з'являються в молодих акваріумах, де відсутня налаштований азотний цикл. Це відбувається в період запуску рослинного акваріума, в яких рівень амонію підвищений, а азотний цикл знаходиться в процесі установки.

Другою причиною їх появи вважається недостатній рівень освітлення. При грамотній організації світла над домашнім водоймою даний вид рослини з'являється дуже рідко. Для прибирання застосовується механічний спосіб. Також можна скористатися допомогою звичайних равликів - котушок і фізи, які ефективно очищають-об'їдають стінки, дно і декорації.

Як позбутися від водоростей

При уважному ставленні та грамотному підході боротьба з водоростями в акваріумі буде не дуже складною. Суворе дотримання режиму догляду за резервуаром дозволить вирішити проблему за кілька тижнів. Слід проводити очистку «нового» акваріума, замінюючи в ньому щотижня третю частину води. Як тільки в знову запущеному акваріумі почнуть розвиватися і вкорінюватися живі рослини, то кількість розчиненого у воді кисню збільшиться, при цьому харчування і зростання водоростей значно сповільнитися або зовсім зупиниться. Боротьба за рівновагу між водоростями і рослинами в усталеному акваріумі - звичайна справа.

При спалаху водоростей в «старому» акваріумі 30% води рекомендується замінювати два рази в тиждень. Також необхідно проводити ретельне очищення від продуктів життєдіяльності риб, надлишків корму. Скло очищають скребком, штучні рослини і декорації - чистою губкою або зубною щіткою.

Освітлювальні лампи, що експлуатуються понад рік, необхідно замінити на нові. Також необхідно поміняти фільтр. У спеціалізованих магазинах можна купити хімічні препарати, що допомагають боротися з нальотом. Для того, щоб не нашкодити рибкам і рослинам, застосовувати їх слід строго по інструкції, складеної виробником.

загальні рекомендації

В якості профілактичних заходів, що виключають водоростеві спалаху, рекомендується використовувати живі акваріумні рослини. Практичним шляхом було доведено, що в домашніх водоймах, наповнених на 1/2 або 2/3 натуральними рослинами, знижений ризик появи різних видів нижчих.

Велику роль в боротьбі відіграють корисні рибки, які знищують водоростевий наліт і поїдають поросль. Найбільш уславленими трудівниками вважаються сіамські водорослеед. Вони ефективно борються з «оленячими ріжками», «нитчатка» і «чорною бородою». З коричневими (діатомових) і зеленими «насадженнями» відмінно справляються Отоцинклюс. Особлива будова рота дозволяє їм акуратно очищати стінки, декоративні прикраси і живі рослини. У число хороших помічників можна включити сімейство пецилиевих (пеціліі, мечоносці, гуппі ). Не варто забувати про всілякі молюсках - фізи, котушки, ампулярії.

Непогані результати для придушення водоростей показує акваріумна хімія. На допомогу для вирішення проблеми приходять препарати, в назві яких входить слово водорість - «Algo». Способи їх застосування вказані в інструкції, дотримуватися якої необхідно дуже уважно. Досвідчені консультанти обов'язково підкажуть як позбутися від водоростей в акваріумі, порадять який варіант діє ефективно і м'яко, при цьому дбайливо ставиться до інших мешканців водоймища. Важливо враховувати, що «водорослевая біда» не приходить одна. Боротися з нею потрібно комплексно, тоді і позитивний результат не змусить себе довго чекати

Новости