• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Як отримати банківську гарантію - покроковий алгоритм

 1. зміст:
 2. 1. Поняття банківської гарантії
 3. 2. Види банківських гарантій
 4. 3. Способи отримання гарантії
 5. Спосіб №1 - Класичний
 6. Спосіб №2 - Прискорений
 7. Спосіб №3 - Електронний
 8. 4. Додаткові умови надання банківської гарантії
 9. 5. Документи для отримання банківської гарантії
 10. 6. Особливості банківської гарантії
 11. 7. Як вибрати банк?
 12. 8. Алгоритм отримання банківської гарантії
 13. Дії учасника закупівлі з оформлення БГ
 14. Дії учасника закупівлі після оформлення БГ
 15. 9. Скільки коштує банківська гарантія?
 16. Приклад розрахунку вартості банківської гарантії

Вітаю Вас, шановний (а) колего! У цій статті мова піде про отримання банківської гарантії. Ця тема актуальна для більшості учасників закупівель, які стали переможцями в державних торгах, або хочуть використовувати БГ в якості забезпечення заявки. З цієї причини я постараюся максимально докладно розглянути всі етапи отримання БГ, і дам вам покроковий алгоритм, який дозволить безболісно подолати кожен етап. Інформації буде досить багато, тому можете зробити собі чашечку кави і приділити вивченню статті 10-15 хвилин. І так, поїхали ...

І так, поїхали

зміст:

1. Поняття банківської гарантії
2. Види банківських гарантій
3. Способи отримання гарантії
Спосіб №1 - Класичний
Спосіб №2 - Прискорений
Спосіб №3 - Електронний
4. Додаткові умови надання банківської гарантії
5. Документи для отримання банківської гарантії
6. Особливості банківської гарантії
7. Як вибрати банк?
8. Алгоритм отримання банківської гарантії
Дії учасника закупівлі з оформлення БГ
Дії учасника закупівлі після оформлення БГ
9. Скільки коштує банківська гарантія? + Приклад розрахунку вартості

1. Поняття банківської гарантії

В Минулого своїй статті я вже давав визначення БГ, думаю, не буде зайвим ще раз його повторити.

Банківська гарантія (БГ) - це письмове зобов'язання банку (гаранта) сплатити кредитору принципала (бенефіціару) відповідно до умов дається гарантом зобов'язання грошову суму при представленні бенефіціаром письмової вимоги про її сплату.

2. Види банківських гарантій

На наведеній нижче схемі представлені види банківських гарантій, які в даний час доступні для отримання.

Гарантії можуть поділятися:

 • за своїм призначенням (гарантії платежу, гарантії виконання, тендерні гарантії, гарантії повернення авансового платежу, митні гарантії і гарантії коносамента);
 • щодо забезпечення (покриті і непокриті);
 • за умовами виконання платежу (умовні та безумовні);
 • за характером (відкличні та безвідкличні).

Гарантії платежу забезпечують повну своєчасну оплату наданих послуг, виконаних робіт або поставлених товарів принципалом (покупцем) бенефіціару (продавцеві). Тобто якщо товар поставлено або робота / послуга виконана, а оплата в установлений договором строк не отримана, то бенефіціар (продавець) має право звернутися з письмовою заявою до гаранта (банку), який видав цю обмежену гарантію. А гарант в свою чергу повинен здійснити оплату бенефіціару в розмірі встановленої гарантійної суми.

Гарантії виконання забезпечують належне виконання продавцем (принципалом) своїх зобов'язань з надання послуг, виконання робіт чи поставку товару. Метою гарантії є компенсація збитків покупця (бенефіціара). Гарантія використовується для запевнення покупця про належне виконання зобов'язань за контрактом або переможцями торгів для забезпечення виконання контракту.

Тендерні гарантії призначені для забезпечення зобов'язань учасників тендерних торгів перед замовниками.

Гарантії повернення авансового платежу забезпечують належне виконання зобов'язань продавців перед покупцями. Дані гарантії призначені для отримання підтвердження про цільове використання авансу, наданого продавцю.

Митні гарантії допомагають оптимізувати взаємодію між митними органами та учасниками торгових операцій. Даний вид гарантій забезпечує отримання розстрочення чи відстрочення сплати різних митних зборів і платежів.

Гарантії коносамента використовуються для забезпечення зобов'язань вантажоперевізника в разі, якщо він передав товар без коносамента, тобто без документа, що підтверджує права на зазначений товар.

Примітка: Коносамент - це стандартний документ, що видається перевізником вантажу вантажовідправнику після прийому вантажу до перевезення. Використовується при перевезенні вантажів у міжнародному сполученні, є доказом прийому вантажу і засвідчує факт укладення договору, є товаророзпорядчих документом, що надає його власнику право розпорядження вантажем.

Покриті банківські гарантії це гарантії, які видаються тільки за умови внесення принципалом грошових коштів на рахунок покриття.

Непокриті банківські гарантії це гарантії, які видаються за умови надання принципалом заставного майна (депозит, нерухомість, транспорт).

Умовні банківські гарантії це гарантії, які виплачуються банком (гарантом) на підставі письмової вимоги бенефіціара, але з умовою, що той виконав свої зобов'язання по гарантії і надав документи, що підтверджують це: рахунки, акти виконаних робіт, накладні і т.д.

Безумовні банківські гарантії це гарантії, які виплачуються банком (гарантом) на підставі письмової вимоги бенефіціара без виконання інших умов і надання додаткових документів.

Відкличні банківські гарантії це гарантії, які в будь-який момент часу можуть бути змінені або анульовані банком (гарантом) відповідно до доручення принципала без обов'язкового оповіщення бенефіціара. У разі, якщо бенефіціар пред'явив свої вимоги з виплати грошової суми, то банк (гарант) вже не має права відкликати банківську гарантію.

Безвідкличні банківські гарантії це гарантії, які не можуть змінюватися і припинений без згоди бенефіціара.

3. Способи отримання гарантії

Умовно можна виділити три способи отримання БГ:

Спосіб №1 - Класичний

Даний метод можна застосовувати, коли виникає необхідність оформити БГ на велику суму (орієнтовно від 20 млн. Рублів) або встановити максимальний ліміт на видачу гарантій. Також класичних спосіб видачі БГ застосовують банки, які не мають в своїй лінійці продуктів спеціальних програм з прискореної видачі гарантій.

Спосіб №2 - Прискорений

Прискореним способом видачі БГ користуються банки, які зацікавлені в залученні нових клієнтів. Для цих цілей вони створюють спеціальні програми з прискореної процедури схвалення і видачі БГ. Такі програми встановлюють чіткі вимоги «на вході», фіксований і спрощений перелік необхідних документів, а також узгоджені дії між відділами банку. Такий підхід дає можливість швидко розглянути заявку і скоротити термін видачі БГ до 5 днів. Однак суми по БГ, які видаються таким способом, як правило, не перевищують 10-15 млн. Рублів.

Спосіб №3 - Електронний

Електронний спосіб видачі БГ має на увазі можливість клієнта надавати в банк документи, завірені електронним підписом (ЕП). Банківська гарантія також надається в електронному вигляді з використанням електронного підпису. Такий спосіб дозволяє скоротити часові витрати на збір і надання в банк необхідного пакету документів в паперовому вигляді. Термін видачі БГ з використанням даного способу складає не більше 4 робочих днів. Однак крім плюсів є і свої мінуси. Сума по БГ, виданої таким способом, як правило, не перевищує 3-5 млн. Рублів по одній гарантії і не перевищує 10 млн. Рублів за загальною сумою діючих гарантій, виданих одному клієнту.

4. Додаткові умови надання банківської гарантії

Додаткові умови надання банківської гарантії

Найчастіше багато банків встановлюють додаткові умови надання БГ, про які варто знати.

Застава (депозит)

В даний час видача БГ, як правило, обходитися без застав і депозитів. Цей інструмент використовують лише при незадовільному фінансовому стані компанії або коли обороти компанії не відповідають величині гарантії. Тобто можна зробити висновок про те, що БГ без застави та забезпечення це не міф, а існуюча реальність. Однак для більшості представників малого та середнього бізнесу граничною сумою такої гарантії буде 500 - 700 тисяч рублів.

Відкриття розрахункового рахунку в банку-гаранта

Для деяких банків відкриття розрахункового рахунку і проведення оборотів по ньому є обов'язковою умовою для видачі БГ, у інших це вимога відсутня. Варто зазначити що надання БГ без відкриття рахунку - поширене явище, але в більшості випадків це стосується видачі БГ на суму, що не перевищує 10-15 млн. Рублів.

Поручительство власників компанії

В даний час переважна більшість банків встановлюють таку вимогу як обов'язкове при видачі БГ. Але така вимога більш зручно, ніж вимога про внесення застави або депозиту і для більшості клієнтів воно є цілком прийнятним.

Але така вимога більш зручно, ніж вимога про внесення застави або депозиту і для більшості клієнтів воно є цілком прийнятним

5. Документи для отримання банківської гарантії

Нижче наведено перелік документів, які запитуються банками для видачі гарантії. Даний перелік не претендує на звання вичерпного, тому що у кожного банку він може бути своїм, в залежності від встановлених вимог. І так, які ж документи запитуються найчастіше? це:

1. заяву за формою банку про надання банківської гарантії;

2. відомості про компанії (особі), якій видається БГ (анкетні дані);

3. копії статутних, установчих, що ідентифікують документів (ІПН, ОГРН) компанії (особи), якій видається БГ;

4. виписка з ЕГРЮЛ (ЕГРІП), отримана не раніше ніж за 30 днів до дати подання заяви про надання гарантії;

5. копії документів, що підтверджують повноваження керівника компанії, якій видається БГ (протокол про обрання директора і наказ про вступ на посаду);

6. копії документів про підтвердження повноважень інших осіб, які здійснюють дії від імені компанії (особи), якій видається БГ;

7. бухгалтерська звітність

 • для організацій, які застосовують загальну систему оподаткування (бухгалтерський баланс - форма №1; звіт про фінансові результати - форма №2);
 • для організацій (ІП), які застосовують спрощену систему оподаткування (податкова декларація за ССО за останній завершений рік, виписка з книги обліку доходів і витрат);
 • для ІП, що застосовують загальну систему оподаткування (податкова декларація 3-ПДФО).

8. реєстровий номер закупівлі, конкурсна документація, протокол визнання переможцем, проект контракту;

9. інша інформація і документи на вимогу банку.

Частина документів з наведеного переліку, наприклад, довідки з податкової або виписка з ЕГРЮЛ (ЕГРІП), потрібні банку в актуальному стані. Для їх отримання потрібно певний час. Тому, якщо ви активно берете участь в тендерах, то рекомендується регулярно оновлювати ці документи, щоб потім не витрачати ваш дорогоцінний час на їх отримання.

Важливо! Якщо вам пропонують отримати БГ всього по декількох документах, то, швидше за все, це неофіційна (сіра) банківська гарантія.

6. Особливості банківської гарантії

 1. Суб'єкти. Гарантом може виступати лише банк, інша кредитна установа або страхова організація (ст. 368 ЦК України).
 2. Возмездность банківської гарантії. За видачу БГ принципал сплачує гаранту винагороду (п. 2 ст. 369 ЦК України).
 3. Незалежність БГ від основного зобов'язання. Передбачене банківською гарантією зобов'язання гаранта перед бенефіціаром не залежить у відносинах між ними від того основного зобов'язання, в забезпечення виконання якого вона видана, навіть якщо в гарантії міститься посилання на це зобов'язання (ст. 370 ЦК України).
 4. Безвідкличність БГ. Банківська гарантія не може бути відкликана гарантом, якщо в ній не передбачено інше (ст. 371 ЦК України).
 5. Непередаваність прав по БГ. Те Що бенефіціару за банківською гарантією право вимоги до гаранта не може бути передано іншій особі, якщо в гарантії не передбачено інше (ст. 372 ЦК України).

Згідно з вимогами до БГ вона може бути оформлена двома способами:

 • на паперовому носії в письмовій формі;
 • у вигляді електронного документа, який відповідає встановленим чинним законодавством вимогам.

7. Як вибрати банк?

Як вибрати банк

Перелік банків, що мають право видавати банківську гарантію в рамках 44-ФЗ, сильно скоротився. Актуальний перелік банків можна знайти на сайті Мінфіну Росії за адресою: //www.minfin.ru/ru/perfomance/tax_relations/policy/bankwarranty/. Станом на 31.05.2017 року в цьому списку знаходяться 279 банків. Цей перелік щомісяця оновлюється. Але, навіть маючи перед собою перелік актуальних банків, не завжди зрозуміло в який з банків варто звертатися за отриманням гарантії. Є кілька варіантів вирішення даного питання:

Перший - звернутися до свого банку, в якому у вас відкритий розрахунковий рахунок (за умови, що ваш банк є в даному переліку);

Другий - дізнатися в яких банках отримували БГ інші учасники закупівель;

Третій - самостійно зайти в реєстр банківських гарантій на сайті www.zakupki.gov.ru і проаналізувати розміщені в ньому гарантії;

Четвертий - звернутися до брокера.

При виборі банку також звертайте увагу на регіон його присутності. Як правило, банки працюють тільки з клієнтами зі свого регіону. Однак є виняток з цього правила - електронні банківські гарантії. Такі гарантії можуть видаватися клієнтам з будь-яких регіонів РФ.

8. Алгоритм отримання банківської гарантії

Алгоритм отримання банківської гарантії

Дії учасника закупівлі з оформлення БГ

Крок 0. Оцінити свої можливості в отриманні банківської гарантії. Для цього необхідно проаналізувати такі дані:

 1. Дата реєстрації (до моменту отримання гарантії ваша компанія повинна існувати не менше 3 місяців);
 2. Відповідність суми запитуваної гарантії обсягом оборотів компанії (в разі незадовільного фінансового стану може знадобитися заставу);
 3. Збитки за даними бухгалтерської звітності;
 4. Досвід участі в торгах і виконання аналогічних контрактів (наявність успішного досвіду виконання аналогічних робіт позитивно впливає на прийняття рішення банком про видачу гарантії).

Крок 1. Вибрати банк, який стане гарантом і видасть відповідну банківську гарантію. Про те, як це зробити, докладніше написано в розділі "Як вибрати банк?" .

Крок 2. З'ясувати у вибраному банку, на яких умовах можлива видача необхідної БГ, а також який перелік документів слід надати для її отримання.

З'ясувати у вибраному банку, на яких умовах можлива видача необхідної БГ, а також який перелік документів слід надати для її отримання

Крок 3. Узгодити тариф.

Крок 4. Заповнити заяву на отримання БГ і відправити його разом з пакетом документів.

Крок 5. Погодити проект БГ.

Крок 6. Сплатити рахунок.

Крок 7. Отримати БГ.

Ось так нині виглядає процес отримання банківської гарантії.

Дії учасника закупівлі після оформлення БГ

Крок 1. Отримати в банківській установі наступний пакет документів, в якому повинні бути:

 1. один екземпляр укладеного договору про надання банківської гарантії;
 2. оригінал самої БГ;
 3. виписка з реєстру банківських гарантій.

Крок 2. Перевірити видану гарантію на предмет її відповідності встановленим в статті 45 44-ФЗ вимогам .

9. Скільки коштує банківська гарантія?

І в завершенні сьогоднішньої статті хотілося б кілька слів сказати про вартість банківської гарантії. Процес отримання банківської гарантії на кшталт отримання кредиту в банку. По суті це послуга, вартість якої залежить від попиту і пропозиції на неї. А як ви знаєте, попит народжує пропозицію. Тому вартість оформлення БГ в різних банках може значно відрізнятися.

Давайте з вами розглянемо, що може вплинути на кінцеву вартість БГ.

По-перше, це величина гарантійної суми.

По-друге, це предмет і термін дії БГ.

По-третє, це наявність або відсутність забезпечення (застави). Гарантія без застави коштує дорожче. В даний час комісія за видачу БГ коливається в межах від 1% до 10%. В середньому це 3-5%. Нижче ви знайдете приклад розрахунку вартості БГ, що надається в якості забезпечення виконання контракту.

Приклад розрахунку вартості банківської гарантії

Припустимо, учасник закупівлі виграв контракт на ремонт дитячого садка. НМЦК по даному об'єкту становить 30 000 000 рублів. Розмір забезпечення виконання контракту, встановлений в документації, становить 30% від НМЦК, тобто 9 000 000 рублів. Термін виконання ремонтних робіт за договором - 12 місяців (1 рік). Для прикладу візьмемо процентну ставку за видачу БГ рівну 3%.

Тепер зробимо розрахунок вартості БГ:

30 000 000 х 30% х 3% х 1 = 270 000 рублів.

Таким чином виходить, що для отримання замовлення вартістю 30 млн. Рублів, переможцю необхідно придбати БГ за 270 тис. Рублів, що набагато вигідніше ніж вилучити на 12 місяців 9 млн. Рублів з обороту організації та перерахувати їх на рахунок Замовника.

На цьому сьогодні все. До зустрічі в наступних статтях.

PS: Якщо вам сподобалася стаття, то ставте "лайки" і діліться нею з друзями та колегами в соціальних мережах.

7. Як вибрати банк?
9. Скільки коштує банківська гарантія?
7. Як вибрати банк?
9. Скільки коштує банківська гарантія?
І так, які ж документи запитуються найчастіше?
7. Як вибрати банк?
9. Скільки коштує банківська гарантія?
Новости