• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Посол Ізраїлю про «клинку» і «п'єдесталах»

  1. Почнемо з $ 5 млрд.
  2. Просто «Лахав»
  3. Клімкін та «Яд-Вашем»
  4. З досьє «2000»

Еліа Білоцерківський впевнений: як тільки запрацює ЗВТ, торгівля збільшиться в рази

«... Як и домовились з Прем'єр-міністром Ізраїлю цього лютого у Давосі, переговори относительно ЗВТ Україна - Ізраїль успешно завершено.

Укладення догоди надасть потужного імпульсу Нашій двосторонній торгівлі. З нетерпінням чекаю на Візит мого друга Беньяміна Нетаньягу до Києва для ее Підписання », - повідомив в Твіттері пан Порошенко.

Хоч на офіційній сторінці МЗС відомство пана Клімкіна про майбутній зустрічі, а тим паче - конкретні терміни візиту нічого не говорить, проте українська сторона вже в передчутті кардинальних змін в торгових відносинах з Ізраїлем.

На останньому ж засіданні Кабміну заступник міністра Мінекономрозвитку пані Микольська, можна сказати, дала відповідь усім недругам, хто сумнівається, що саме ця угода буде працювати на всі 100%:

«Це ми говоримо для тих популістів, які вважають, що ми працюємо тільки на український аграрний експорт, і що ми є сировинним придатком для інших країн».

Почнемо з $ 5 млрд.

- Ще нічого остаточно не підписано, Верховна Рада не ратифікувала, як, втім, і Кнесет теж, але вже сайт нашого уряду докладно розповідає про райдужні перспективи: «... Через три роки мита будуть зняті на спеції, насіння, борошно, кетчупи, консерви, кондитерські вироби, одяг, меблі, скло і т. д. ». В Ізраїлі так само - в абсолютно захоплених емоціях - сприйняли завершення переговорів з Україною по ЗВТ? - поцікавилася у Еліава Білоцерківський, Надзвичайного і Повноважного Посла Держави Ізраїль в Україні.

- Договір про зону вільної торгівлі дуже важливий, але не через емоції а через чистого прагматизму.

«Ми дійсно закінчили стадію переговорів про створення зони вільної торгівлі між Ізраїлем і Україною. Але що це означає взагалі, з чим це їдять? - міркував пан Білоцерківський. - Між державами існують торговельні відносини, і у кожної держави є своя податкова політика, свої мита, які накладаються на імпорт.

У договорі про зону вільної торгівлі передбачено, що держава добровільно знімає частину мит, які воно накладає на продукцію, яка йде в вашу країну в даному випадку з Ізраїлю. Те ж саме і щодо України - в Ізраїль. І тоді тим компаніям, які займаються економічною діяльністю, набагато вигідніше вести тут торгівлю, тому що вона більш прибуткова.

Отже, більше компаній включаться в процес, регламентований зоною вільної торгівлі, будуть стимулювати торговий оборот.

Але це одна сторона. Інша ж в тому, що є такий договір, а це - знак, що є довірчі відносини між обома державами, причому не тільки в економічній області.

ЗВТ - це і політичне рішення, воно стимулює інтерес бізнесменів Ізраїлю: якщо є такий договір, то варто працювати з Україною, вкладати інвестиції ».

- За оцінками продовольчої організації ООН (ФАО), наша країна і в 2018-му буде як і раніше входити в десятку найбільших експортерів зернових, причому Україна збереже, а то і збільшить обсяги поставок на Близький Схід. У зв'язку з перспективами ЗВТ є прогнози і ізраїльських економістів з приводу поставок пшениці?

- Ізраїль закуповує приблизно третину зернових - з України. Це дуже велика цифра для нас. І ми вкрай зацікавлені розширити закупівлі. Причому постачальники українського зерна зараз матимуть кращі умови продажу.

- Уже сьогодні у нас називаються досить значні цифри торгового обороту: мова про 5 млрд. Дол. З щорічним приростом 25% - як тільки запрацює ЗВТ. За підсумками 2017 го експорт товарів і послуг в Ізраїль склав трохи більше $ 780 млн. У вашій країні підраховували вигоди на найближчу перспективу від ЗВТ?

- Ми вважаємо, що потенціал торгівлі між Ізраїлем і Україною десь в 5 разів більше, ніж сьогодні. Договір може істотно скоротити терміни на досягнення цього потенціалу. До речі, скільки це буде в цифрах конкретно - дуже складно передбачити, і я б не брався.

Просто «Лахав»

- Будь-яке добре діло здатна, що називається, на корені погубити корупція. Так ось у нас з цією справою, з корупцією, - все, як по нотах: розквітає буйним цвітом, ми вже наполегливо займаємо одне з лідируючих місць у світі в цьому антирейтингу. Ось зараз президент збирається створювати ще один центр по боротьбі з корупцією - Національне бюро фінансової безпеки ... В Ізраїлі спеціального органу по боротьбі з корупцією немає. Боротьбою займається поліція, де є спеціальний підрозділ - «Лахав», що перекладається як «клинок». Співробітники цього департаменту, як правило, розслідують справи проти державних чиновників. Це я до того, що перш ніж зайнятися ЗВТ, може, ваша країна піднесла б нашій урок - як насправді з цим злом боротися? До речі, згідно з дослідженнями Світового банку, на Близькому Сході єврейська держава - лідер по боротьбі з корупцією.

- Корупція існує в кожній країні. На жаль, це частина людської природи. Але головне питання - як до неї ставляться і як з нею боротися? Думаю, що у кожної країни своя специфіка, тому дуже важко брати чужі методи.

У кожній державі потрібно знайти свої способи і можливості, як боротися з корупцією.

В Ізраїлі такого питання вже немає: важливо наголосити на тому, що немає людей, які знаходяться над законом. Як ви знаєте, прем'єр-міністр Ехуд Ольмерт сів у в'язницю за отримання хабара. Зараз він вже вийшов, але сидів досить довго. Те ж стосується і міністрів, які вчинили злочин.

Т. е. Люди знають, що є закон, і неважливо, на якому щаблі провладної сходи ти знаходишся. Може бути, що ти вище, тим тебе більше шукають, тому що ти на публічному місці.

Хоча знову ж таки не можу сказати, що у нас взагалі немає корупції, але я кажу, що є певна структура, яка дозволяє ефективно боротися: якщо не викорінити повністю, то хоча б значно зменшити пресинг.

Тому, впевнений, в Україні врешті-решт знайдеться відповідна формула, яка дозволить так само ефективно боротися з корупцією.

- Не знаю, як там щодо формули, але поки наш уряд запевняє, що як тільки запрацюють реформи, відразу корупції стане менше. Наприклад, реформа вітчизняної медицини. Не відомо, чи будь-що це в підсумку виллється, але поки таке враження, що просто хочуть зробити все платним ... Але і при цьому, на жаль, немає можливості викликати лікаря додому, тому що спочатку з ним треба укласти договір. А договір неможливо укласти, тому що сама по собі комп'ютерна система поки не працює. І ось я третій тиждень з височенною температурою, а мені на сайті МОЗ розповідають, як все коли-небудь у нас буде добре. В Ізраїлі існує система страхової та приватної медицини, причому громадянин має право сам вибирати - кому він довірить своє здоров'я.

- Думаю, тут потрібно - до обговорення тієї чи іншої реформи - взагалі зрозуміти раціонал. Т. е. Не має майбутніх змін, а взагалі - напрямок держави.

Причому цей раціонал для Ізраїлю не залежить від того чи іншого уряду, прем'єра чи президента. Це як би загальноприйняте. І ніхто не ставить цей раціонал під сумнів.

Одна з проблем Ізраїлю, коли створювалася держава, - то, що у нас не було майже ніяких ресурсів: ні корисних копалин, не було води, взагалі все було дуже важко.

Тому батьки нашої держави розуміли, що головний ресурс Ізраїлю - люди.

А це значить, що як в кожен ресурс треба інвестувати, то в людей теж потрібно вкладати. Необхідно розвивати суспільство, створювати умови, щоб вони хотіли жити в цій країні з усіма труднощами навколо.

І в результаті ми бачили, що незважаючи на те, що це Близький Схід, і війни, і пустеля, і немає води, і клімат важкий, - постійно населення Ізраїлю збільшувалася за рахунок імміграції.

Т. е. Люди хотіли там жити. Тому наголошую: раціональне держави - це те, що в людей треба вкладати.

Але що це означає на практиці? Це означає, що треба створювати структуру, яка підходить і соціально, і економічно, і культурно. В цьому і полягає частину концепції Держави Ізраїль. На мій погляд, в Україні є чудовий людський ресурс і в нього потрібно вкладати.

- Не так давно стало відомо, що 20 фахівців Першого медцентру Тель-Авіва у співпраці з однією з приватних київських клінік протягом року вирішили вести прийом пацієнтів в столиці України. Цікаво, а відомство пані Супрун якось підключається до цього починання? Або все тільки приватним порядком?

- Є різні програми. І перевести ізраїльську медицину на український ґрунт, щоб вона діяла так само, як у нас, нереально.

Те, що привозять 20 лікарів, - це чудово, але не вирішить тієї ситуації, яка склалася у вашій країні. І нам це не під силу, це - завдання України.

З нашого досвіду можу сказати, що дуже сильний ривок був зроблений, коли в Ізраїлі пройшла реформа, яка створила здорову фінансову базу для розвитку державного медичного сектора.

Тому що більшість ізраїльтян ходять в державні заклади та отримують там медичну допомогу в принципі за свій рахунок, але це покривається обов'язковим медичним страхуванням.

В Ізраїлі кожен громадянин платить за себе або за своїх дітей певну суму: вона не така велика, але вона існує. І це гроші, які йдуть в «Фонд здоров'я».

Насправді є чотири таких фонду, які надають медичні послуги, і кожен громадянин Ізраїлю записаний в один з цих фондів. А держава переводить гроші, які ми і платимо як страховку в ці фонди.

Фонди між собою конкурують, вони пропонують все більше і більше послуг для того, щоб люди до них надходили. І тоді це і є конкуренція, з одного боку, з іншого - досить якісні послуги. Т. е. Що я хочу сказати? З нашого досвіду видно, що безкоштовна медицина в Ізраїлі - вона не працює.

Клімкін та «Яд-Вашем»

- Після візиту глави МЗС України пана Клімкіна до Ізраїлю він багато і докладно писав про свої враження в Твіттері Фейсбуці, причому червоною ниткою через усі його пости проходила думка: треба брати на озброєння досвід цієї країни, яка «вівчає свою Історію на Горі Герцля, віховує сотні тисяч маленьких ізраїльтян в музеї «Яд-Вашем» ... Нам необхідне таке ж Відчуття історичної єдності ». Звичайно, це добре - почуття історичного єднання між поколіннями, але коли, як це робиться у нас, спочатку підносять до «героям», потім оголошують «зрадником», потім - знову змінюють пріоритети. Як тільки вибори - одразу нові герої! У вашій країні були випадки, коли спочатку підносять до небес, а потім скидають з п'єдесталу?

- Я думаю, що такого не було. Хоча б тому, що у нас немає свого роду п'єдесталу, на який підносять людей, а потім їх звідти скидають. У нашій історії до кожного лідеру, герою ставлення досить критичне. До тієї ж Голді Мейєр - при всій повазі до цієї історичної особистості, ви знайдете чимало критичних статей ізраїльських аналітиків, істориків, де вказується - тут вона зробила помилку і тут ...

До речі, було дуже неоднозначне ставлення до Голді Мейєр під час війни «Судного дня» (військовий конфлікт між коаліцією арабських країн з одного боку та Ізраїлем з іншого. Війна розпочалася 6 жовтня 1973 року го з нападу Єгипту і Сирії і завершилася через 18 днів. - Авт.). Ізраїльського лідера звинувачували в тому, що до початку дій вона не підготувала армію, бо не хотіла нагнітати ситуацію, провокувати ... Правильно це було чи неправильно, але в той час це був для нас питання життя і смерті.

І так як немає цих п'єдесталів, то немає і повалення з них. Так, є люди, так, вони були героями, дуже сильними політиками, дуже сильними лідерами, але є і постійний критичний аналіз їх діяльності та є різні оцінки. І кожен вибирає.

- Менше ніж через місяць в Ізраїлі буде державне свято - 9 Травня. А у нас, навпаки, стараннями радикально налаштованої частини - наприклад, глави інституту нацпам'яті пана В'ятровича чи його однодумців по парламенту - хочуть День Перемоги 9 Мая взагалі скасувати, а залишити тільки 8-е, щоб святкувати, як в Європі - « день примирення ». Один з ваших політиків перед тим, як голосувати за закон, сказав в парламенті: «Сьогодні дуже важливий для мене день, ми можемо бути впевнені, що пам'ять про подвиг євреїв, які воювали на фронтах Другої світової, чи не буде втрачено ніколи» ... А у нас навіть Прапор Перемоги - за настійною рекомендацією все того ж інституту пам'яті - заборонено в рамках закону «про декомунізацію». Коли у вас приймали закон «О 9-й Травня» - чи існували в Кнесеті політсили, які були категорично проти?

- Не думаю, що була якась опозиція до цього закону. Справа в тому, що в Ізраїлі все розуміють: якби не було перемоги над нацизмом, то не було б ні Ізраїлю, ні багато чого іншого. І світ би виглядав по-іншому.

У нас було багато своїх воєн і своїх жертв на території Ізраїлю. І цей спектр сповнений національним етносом, за результатами воєн Ізраїлю за незалежність і, на наш превеликий жаль, ми продовжуємо втрачати наших людей в результаті військових дій.

На мій погляд, не було віддано достатньо уваги саме Другій світовій війні і перемозі над нацизмом. І я згоден з вами, що це для нас дуже важливо, що Кнесет Ізраїлю провів такий закон. Це дійсно віддає належне тим людям, які воювали проти нацизму.

- У минулому році в Києві в ізраїльському культурному центрі ви презентували книгу, яка називалася «Шлях до мрії»: така собі енциклопедія про київських євреїв, які свого часу виїхали в вашу країну і стали працювати на благо нової батьківщини. А зараз? Чи багато охочих виїхати в Ізраїль, тим більше що у нас безвіз?

- Я б не говорив про імміграцію, але більше - про туризм. З цієї точки зору Ізраїль стає дуже популярний в Україні. У 2017-му було 170 тисяч українських громадян, які вирушили відкривати для себе Ізраїль. Те, що з усіх туристів 1/6 частина - громадяни України, для нас це велика цифра.

З точки зору менталітету наші країни дуже близькі. І я бачу, що кожен день відбувається близько 10 авіарейсів рейсів між нашими країнами, з яких 4 - з Києва, а решта з інших міжнародних аеропортів України.

У мене таке відчуття, що наші країни останнім часом дуже зблизилися. Так, є ті, хто емігрує з України до Ізраїлю. Але точно так само є і люди, які їдуть з Ізраїлю в Україну, проживають тут, працюють. Тобто рух - воно в обидві сторони. Це все дуже динамічно і позитивно.

- Не так давно на офіційному рівні було оголошено цифри: скільки людей їде з України? Згідно з статистичними даними, 100 тисяч - щомісяця. На заробітки. Але немає ніякої впевненості, що з часом повернуться. Чи немає у вас побоювань, що, заполонивши ринок дешевої робочої сили в Польщі, українці подадуться, наприклад, в Ізраїль?

- Чесно кажучи, у нас немає таких побоювань. Нехай це моя особиста оцінка, але вона більш оптимістична щодо України. Коли я говорю про людський потенціал у вашій країні, то не сумніваюся: рано чи пізно він буде реалізований.

Причому це не тільки моя оцінка, але і думка тих ізраїльських бізнесменів, які приїжджають сюди, цікавляться - що тут відбувається.

Ось ми уклали договір про зону вільної торгівлі, на це були витрачені великі ресурси як з ізраїльською, так і з української сторони. І якби хтось вважав, що тут буде крах і все розвалиться, то цей договір, повірте, ми б не підписували.

А зараз є угода про працевлаштування українських громадян в Ізраїлі. В основному поїдуть будівельники - по державному контракту, і будуть працювати на таких самих умовах, як і ізраїльські будівельники.

Але нам не так просто знайти людей, які поїдуть за цим договором. Поки немає достатньої кількості бажаючих. Ми вже півроку намагаємося набрати людей, але нам пояснюють, що частина поїхали в Польщу, а частина працюють тут.

Так що ситуація в Україні, така моя думка, чи не настільки пікова, щоб люди потоком ринули звідси до Ізраїлю або в інші країни. З моєї точки зору, у вас є база для оптимізму.

Довідка «2000». Адреса Посольства Держави Ізраїль в Україні: Київ, бульв. Лесі Українки, 34, тел .: 284-9735, 284-9744, е-mail: [email protected]

Час роботи: понеділок-четвер 9.00-17.30, п'ятниця 9.00-15.00.

З досьє «2000»

55-річний Еліа Білоцерківський, Надзвичайний і Повноважний Посол Держави Ізраїль в Україні, - уродженець Кишинева. Коли йому виповнилося 9 років, сім'я емігрувала до Ізраїлю. Г-н Білоцерківський навчався в Єврейському університеті в Єрусалимі за фахом міжнародні відносини, закінчив магістратуру з міжнародного менеджменту Бостонського університету в Ізраїлі. Кадровий дипломат, більше 20 років служить в МЗС: працював в посольствах Ізраїлю в Індії, Греції, на Кіпрі, в Сінгапурі. Чотири роки тому - в 2014 р - пан Білоцерківський вручив вірчі грамоти главі нашої держави, офіційно вступивши на посаду Надзвичайного і Повноважного Посла Держави Ізраїль в Україні.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

В Ізраїлі так само - в абсолютно захоплених емоціях - сприйняли завершення переговорів з Україною по ЗВТ?
Але що це означає взагалі, з чим це їдять?
У зв'язку з перспективами ЗВТ є прогнози і ізраїльських економістів з приводу поставок пшениці?
У вашій країні підраховували вигоди на найближчу перспективу від ЗВТ?
Це я до того, що перш ніж зайнятися ЗВТ, може, ваша країна піднесла б нашій урок - як насправді з цим злом боротися?
Але головне питання - як до неї ставляться і як з нею боротися?
Але що це означає на практиці?
Цікаво, а відомство пані Супрун якось підключається до цього починання?
Або все тільки приватним порядком?
Що я хочу сказати?
Новости