• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Як запустити вітряні станції

Виробники обладнання, девелопери і генеруючі компанії попросили НП «Рада ринку», Міненерго і Мінпромторг змінити правила підтримки вітряної генерації на оптовому ринку, які були затверджені урядом в середині 2013 р За минулий рік учасники ринку детально вивчили ситуацію, великі іноземні виробники обладнання провели переговори з російськими партнерами і тепер точно ясно, що за усталеними правилами механізм працювати не буде, каже венчурний партнер Bright Capital Ілля Павлов (консультує ГК «Енергія солн а », яка повинна побудувати 105 МВт вітряній генерації). Протокол спільної наради, спрямований в відомства (є у «Ведомостей»), підписали і відправили на минулому тижні 20 структур, серед них «Інтер РАО інжиніринг», «РусГідро», «Євросибенерго», «ВетроОГК», «Атоменергомаш», американська AMSC , «Хевел», ХК «Композит» і ін.

Компанії просять змінити кілька ключових критеріїв механізму підтримки. По-перше, зберегти заплановані до відбору обсяги (3,6 ГВт, їм забезпечать прибутковість на інвестований капітал 12-14%, термін повернення інвестицій - 15 років). «3,6 ГВт сприймаються виробниками як не дуже великий обсяг, але теоретично вони готові локалізувати обладнання в цих обсягах», - зазначає представник програми IFC з розвитку поновлюваних джерел енергії (ВДЕ) в Росії Олексій Жихарєв. Проблема в тому, що частина потужностей вже не була відібрана в 2013 і 2014 рр. ( «Згоріло» близько 200 МВт. - «Ведомости»), а менші обсяги навряд чи будуть представляти для виробників інтерес, відзначає він.

Учасники ринку також просять пом'якшити вимоги щодо локалізації обладнання (див. Графік), випливає з протоколу. «Зараз обладнання для вітроустановок в Росії майже не проводиться, але експерти вважають, що виробництво веж та інших елементів теоретично можна налагодити в короткі терміни, в той час як локалізувати виробництво лопатей важко, - пояснює Жихарєв. - Тільки сертифікація лопаті може зайняти 1,5-2 роки ». А без виробництва лопатей потрібний рівень локалізації недосяжний, розповідав раніше гендиректор «ВетроОГК» Сергій Туляков. Правда, з вимогою знизити локалізацію згодні не всі. «Гален» і «Русский вітер» (виробляють композитні матеріали, контролери, співвласник «Гален» - « Роснано ») Вимагають зберегти параметри, інакше« вітчизняний виробник не зможе розвиватися ». Пропозиції щодо зниження локалізації покликані задовольнити вимоги одного іноземного виробника обладнання, йдеться в окремому листі компаній. Йдеться про General Electric - вона активно брала участь в обговоренні пропозицій, хоча інтерес до локалізації виявляють і німецька Siemens , І датська Vestas та ін., Говорить один з учасників обговорень. «Гален» і «Русский вітер» ведуть переговори зі структурою американської AMSC - Windtec Solutions, зазначає інший співрозмовник. Це американська компанія, бізнес якої побудований на тому, щоб продавати ліцензії на турбіни і допомагати організовувати виробництво вітряків в різних країнах, каже співрозмовник «Ведомостей». Разом вони планують постачати турбіни для вітроустановок вже в 2015 р, забезпечивши таким чином необхідний рівень локалізації в 55%. Інше питання, що турбіна буде абсолютно не топова, як у тій же General Electric, визнає співрозмовник. General Electric говорила, що якщо почне активну роботу вже в 2014 р, то перші машини поставить вже в кінця 2016 - початку 2017 р розповідає співрозмовник. Звичайно, всі хотіли б купувати перевірені турбіни, але для цього потрібно змінити законодавство. Інакше ГК «Енергія сонця» і Falcon Capital (повинні ввести 156 МВт «вітру» в 2015-2017 рр.) Залишиться закуповувати турбіни у «Галена» або потрапляти на штрафи, резюмує співрозмовник. Представники «Галена» і General Electric надати коментарі не змогли, зв'язатися з Windtec Solutions не вдалося.

Крім того, потрібно збільшити граничні розміри капзатрат (зараз до 66 000 / кВт) з урахуванням зміни курсу іноземних валют, пишуть учасники ринку. Це логічно, тому що принаймні на перших етапах реалізації проектів рівень капзатрат буде багато в чому залежати від імпорту, пояснює Жихарєв. «Гален» і «Русский вітер» пропонують збільшити капзатрати до 97 696 руб. / КВт в 2015 р з поступовим зниженням до 97 368 руб. / КВт в 2020 р Компанії також просять продовжити механізм підтримки ВДЕ на оптовому ринку: зокрема, «Інтер РАО інжиніринг» - до 2030 р Виробникам обладнання може бути цікавий наш ринок, якщо дія механізму підтримки продовжити як мінімум на п'ять років, тобто. е. хоча б до 2025 р, розповідає Жихарев.

Крім того, учасники ринку просять зберегти прибутковість проектів на рівні 14% (для об'єктів, введених з 2016 р, він знижується до 12%), кваліфікувати електростанції НЕ після введення в експлуатацію, а на стадії проектування, щоб виключити ризики штрафів, а також скорегувати розміри капзатрат з урахуванням сейсмічних і кліматичних умов. Треба також ввести критерій відбору з урахуванням значення КВВП (коефіцієнт використання встановленої потужності), що дозволить відбирати найефективніші проекти, пишуть учасники ринку.

Представники Міненерго і Мінпромторгу не відповіли на питання «Ведомостей», їх колега з НП «Рада ринку» говорить, що партнерство не проти створення робочої групи та обговорення пропозицій учасників ринку. Джерело в Міненерго говорить, що з думкою учасників ринку міністерство знайоме і «багато в чому підтримує», але робоча група навряд чи буде створена.

Новости