• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

WikiZero - Одиниці фізичних величин

 1. Введення метричної системи [ правити | правити код ]
 2. метричні системи [ правити | правити код ]
 3. Традиційні системи заходів [ правити | правити код ]

open wikipedia design.

Одиниця фізичної величини (одиниця величини, одиниця, одиниця виміру) ( англ. Measurement unit, unit of measurement, unit; фр. Unité de mesure, unité) - фізична величина фіксованого розміру, якої умовно за згодою присвоєно числове значення, рівне 1 {\ displaystyle 1} Одиниця фізичної величини (одиниця величини, одиниця, одиниця виміру) (  англ . З одиницею фізичної величини можна порівняти будь-яку іншу величину того ж роду і висловити їхнє ставлення у вигляді числа. Застосовується для кількісного вираження однорідних з нею фізичних величин. Одиниці виміру мають присвоєні їм за згодою найменування і позначення [1] [2] [3] .

Число з зазначенням одиниці вимірювання називається іменованих .

Розрізняють основні і похідні одиниці. Основні одиниці в даній системі одиниць встановлюються для тих фізичних величин, які обрані в якості основних у відповідній системі фізичних величин . так, Міжнародна система одиниць (СІ) заснована на Міжнародній системі величин ( англ. International System of Quantities, ISQ), в якій основними є сім величин: довжина , маса , час , електричний струм , термодинамічна температура , кількість речовини і сила світла . Відповідно, в СІ основними одиницями є одиниці зазначених величин.

Розміри основних одиниць встановлюються за згодою в рамках відповідної системи одиниць і фіксуються або за допомогою еталонів (Прототипів), або шляхом фіксації чисельних значень фундаментальних фізичних констант .

Похідні одиниці визначаються через основні шляхом використання тих зв'язків між фізичними величинами, які встановлені в системі фізичних величин.

Існує велика кількість різних систем одиниць, які розрізняються як системами величин, на яких вони засновані, так і вибором основних одиниць.

держава , Як правило, законодавчо встановлює будь-яку систему одиниць в якості кращою або обов'язкової для використання в країні. У Російській Федерації відповідно до Положення про одиниці величин, що допускаються до застосування в Російській Федерації, використовуються одиниці величин системи СІ [4] . Це ж положення встановлює правила, що стосуються використання одиниць виміру. метрологія безперервно працює над поліпшенням одиниць вимірювання та основних одиниць і еталонів.

Використання терміну «одиниця виміру» суперечить нормативним документам [4] і рекомендацій метрологічних видань [5] , Проте він широко вживається в науковій і довідковій літературі [1] [6] .

Правила написання позначень одиниць вимірювань при виробництві наукової літератури , підручників і інший поліграфічної продукції визначені ГОСТ 8.417-2002 «Державна система забезпечення єдності вимірювань» . У друкованих виданнях допускається застосовувати або міжнародні, або російські позначення одиниць. Одночасно застосування обох видів позначень в одному і тому ж виданні не допускається, за винятком публікацій по одиницях фізичних величин. [7]

Одиниці виміру були серед самих ранніх інструментів, винайдених людьми. Первісні суспільства потребували елементарні заходи для вирішення повсякденних завдань: будівництва жител певного розміру і форми, створення одягу, обміну продуктами харчування або сировиною.

Найбільш ранні відомі єдині системи вимірювання, по всій видимості, були створені в 4-м і 3-м тисячоліттях до н. е. древніми народами Месопотамії , Єгипту , долини Інду , А також, можливо, Персії .

Згадки ваги і міри є в Біблії ( книга Левіт 19: 35-36) - це заповідь бути чесним і мати справедливі заходи.

В Великої хартії вольностей 1215 року - угоду короля Іоанна Безземельного з баронами Англії - в пункті 35 зазначено: «Одна міра вина нехай буде по всьому нашому королівству, і одна міра пива, і одна міра хліба, саме лондонська кварта , І одна ширина фарбованих сукон і нефарбованих і сукон для панцирів, саме два ліктя між краями; то ж, що про заходи, нехай відноситься і до ваг ».

Введення метричної системи [ правити | правити код ]

на початок XXI століття в усьому світі все ще використовується безліч систем одиниць: британська, міжнародна система і ін. Перші цілеспрямовані зусилля по розробці прийнятною для всіх системи одиниць датуються 1790 роком, коли Національні збори Франції доручило Французької академії наук створити універсальну систему одиниць. Ця система була попередником метричної системи - одного з найбільш доленосних завоювань Великої французької революції .

У 1875 році між 17 країнами був підписаний договір про метричної конвенції . З підписанням цього договору були засновані Міжнародне бюро мір і ваг і Міжнародний комітет мір і ваг і покладено початок Генеральним конференцій з мір та ваг (ГКМВ), що збираються зазвичай раз на чотири роки. Ці міжнародні органи створили нинішню систему СІ, яка була прийнята в 1954 році на 10-й ГКМВ і затверджена на 11-й ГКМВ в 1960 році.

16 листопада 2018 року в Версалі в Палаці конгресу відбулася сесія 26-й ГКМВ, закріпивши нові визначення чотирьох з семи базових одиниць Міжнародної системи одиниць СІ (кілограми, ампера, Кельвіна і благаючи) і поклала край залежності СІ від конкретного матеріального об'єкта - міжнародного платино-іридієвого прототипу кілограма (існуючого з 1889 року), який буде офіційно замінений новою реалізацією у вигляді фізичного експерименту, заснованого на значенні постійної Планка .

метричні системи [ правити | правити код ]

Системи природних одиниць виміру [ правити | правити код ]

Традиційні системи заходів [ правити | правити код ]

Одиниці виміру, що згруповано за фізичним величинам [ правити | правити код ]

 1. 1 2 Міжнародний словник з метрології: основні і загальні поняття і відповідні терміни / Пер. з англ. і фр .. - 2-е изд., испр. - СПб. : НВО «Професіонал», 2010. - С. 20. - 82 с. - ISBN 978-5-91259-057-3 .
 2. РМГ 29-99. Метрологія. Основні терміни та визначення.
 3. Чортів А. Г. Фізичні величини (Термінологія, визначення, позначення, розмірності, одиниці). - М.: « вища школа », 1990. - С. 12. - 335 с. - ISBN 5-06-001011-2 .
 4. 1 2 Положення про одиниці величин, що допускаються до застосування в Російській Федерації архівна копія від 2 листопада 2013 на Wayback Machine затверджено Постановою уряду РФ від 31 жовтня 2009 р N 879.
 5. «Не допускається застосовувати термін одиниця виміру фізичної величини або одиниця виміру замість стандартизованого терміна одиниця фізичної величини або одиниця, оскільки поняття вимір визначають через поняття одиниця. Треба писати: ампер - одиниця сили струму, квадратний метр - одиниця площі і не можна писати: ампер - одиниця виміру сили струму, квадратний метр - одиниця виміру площі »(Словник-довідник автора / Упоряд. Л.А.Гільберг і Л.І. Фрід. - М.: Книга, 1979. - С. 98-99. - 304 с.).
 6. Аналогічна варіативність є і в іноземній термінології. Так, в англійській мові поряд з терміном unit використовується unit of measure (ment): Are, a metric unit of measurement, equal to 100 square metres (Concise Oxford English Dictionary, 11th edition, 2004).
 7. довідник (Рос.). - Правила написання позначень одиниць вимірювань. Дата обігу 7 лютого 2016.
 • Сена Л.А. Одиниці фізичних величин і їх розмірності. - 2000.
 • Чортів А.Г. Одиниці фізичних величин. - Москва: Вища школа, 1977. - 288 с.
 • Система одиниць // Велика Радянська енциклопедія (в 30 т.) / А. М. Прохоров (гл. Ред.). - 3-е изд. - М: Сов. енциклопедія, 1976. - Т. XXIII. - С. 465. - 640 с.

Новости