• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Блоги / Майбутнє професії далекобійник під питанням

Керівництво Федерального дорожнього агентства дає всього п'ять років життя професії далекобійників, яких неминуче повинні будуть витіснити безпілотні автомобілі. Так, глава Росавтодору Роман Старовойт закликав готуватися до перекваліфікації водіїв-далекобійників, які, на його думку, вже через п'ять років можуть бути витіснені з ринку безпілотними автомобілями.

Як відзначають в Росавтодор, до 2020 року по всьому світу налічуватиметься понад 10 мільйонів безпілотних транспортних засобів. До цього часу в Росії повинна бути сформована вся необхідна інфраструктура для безпілотників. У зв'язку з цим скоро почнуть з'являтися і перші випробувальні ділянки для таких машин. Очікується, що тестування безпілотних автомобільних перевезень почнеться на одній з ділянок федеральної траси сполученням Казань - Набережні Човни, а в перспективі безпілотні транспортні засоби зможуть почати приймати всі транспортні коридори.

Про справді швидке настання ери безпілотного транспорту говорять і фахівці Вищої школи економіки. Раніше вони спрогнозували, що вже через 10 років в Москві знайдуть своє застосування безпілотні таксі, що, по суті, об'єднає дві транспортні системи (таксі і каршерінга) в одну. Для того, щоб такі машини могли їздити, вони повинні обмінюватися сигналами з встановленими в місті світлофорами. Всі наші світлофорні об'єкти з'єднані з ЦОДД, тому технічно ми зможемо передавати необхідні сигнали безпілотним автомобілям, якщо вони з'являться », - повідомив керівник Департаменту транспорту та розвитку дорожньо-транспортної інфраструктури Москви Максим Ліксутов.

Очевидно, що безпілотне управління транспортом вигідно не тільки державі, а й приватним транспортним компаніям. Мінімізація впливу людського фактора на процес перевезення дає масу незаперечних переваг.

По-перше, в разі відсутності водія в кабіні автомобіля, держава може стягувати плату за проїзд транспортного засобу в автоматичному режимі шляхом використання систем супутникової телеметрії і геопозиционирования.

По-друге, відсутність людини в якості водія дасть можливість програмного комплексу повністю управляти рухом автомобіля, починаючи від двигуна і закінчуючи гальмівною системою. Програма може бути налаштована таким чином, що розгін автомобіля і його гальмування буде максимально плавними, розрахованими з урахуванням даних про поточну обстановку дорожнього руху: радар може зчитувати інформацію про знаходяться поруч транспортних засобах, перехрестях, світлофорах і відповідним чином орієнтувати рух безпілотного автомобіля. Керування транспортним засобом за допомогою програми (робота) може бути засноване на аналізі сотні датчиків, починаючи від режиму роботи двигуна, стану поверхні дорожнього покриття і закінчуючи даними про вантаж. Такий режим руху дає велику економію, як палива, так і витратних матеріалів, знижує загальний знос транспортного засобу, що для транспортних компаній, що мають сотні вантажівок, принесе чималу вигоду.

По-третє, поточні витрати на обслуговування програмного забезпечення незначні. Його настройка типізовані і може поширюватися на всі автомобілі транспортної компанії одночасно. Більш того, власник може експериментувати з налаштуваннями на кількох одиницях транспорту і потім вже поширювати ці настройки на весь автопарк. Вартість обслуговування програмного забезпечення в сотні разів нижче витрат на заробітну плату водіям. Більш того, чинне законодавство регулює режим праці і відпочинку водіїв, що змушує транспортні компанії, які здійснюють тривалі комерційні рейси, або втрачати час на відпочинок водія, або залучати до роботи декількох співробітників, що значно підвищує витрати на перевезення.

Центр моніторингу Науково-технічного розвитку в своєму дослідженні дійшов висновку, що поряд з іншими професіями, пов'язаними з рутинною роботою, через автоматизації процесів, професії далекобійника може просто зникнути. Згодом водій з керуючого автомобілем перетвориться в людини, що обслуговує той чи інший вид транспорту.

В даний час водій - це співробітник, який фізично управляє транспортним засобом. При цьому він повинен мати посвідчення водія відповідної категорії, дотримуватися режиму праці та відпочинку, бути тверезим, а інакше за законом не має права керування транспортним засобом. У випадку з безпілотним транспортним засобом такі проблеми відсутні.

Прогрес, рушійний нас до автоматизації процесу керування автомобілем, не стоїть на місці. Наприклад, служби таксі за останні роки докорінно змінили свою роботу. Якщо раніше водій таксі повинен був мати при собі рацію і добре знати місто, то сьогодні його оснастили програмно-апаратними комплексами, які дозволяють автоматизувати роботу і прискорювати процес обробки замовлень. З появою навігаторів, смартфонів, планшетів робота таксі і служб швидкої доставки вийшла на новий якісний рівень. Багато гравців ринку таксі вже відмовилися від диспетчерів і працюють через додатки, що виключають контакт клієнта з диспетчером, повністю автоматизуючи роботу в цій частині.

Експерти говорять про те, що наступним кроком може стати безпілотне керування автомобілем. Компанія Tesla прогнозує, що автономні автомобілі будуть доступні вже в 2020 році. Повної автономності управління, при якій водій не втручатиметься в процес управління автомобілем протягом усього шляху, розробники планують досягти не раніше 2025 року, оскільки автономність пересування автомобілів вимагає витрат не тільки з боку їх виробників, але і з боку власників доріг і штучних споруд. Масове поширення такого рівня інтелекту може статися після 2035 року. Перше, найпростіше напрямок, де вже застосовуються безпілотні транспортні засоби та механізми - це сільське господарство, адже на полі немає дорожніх знаків, немає необхідності постійного маневрування, високого ризику на дорогах в умовах міста.

Перше, найпростіше напрямок, де вже застосовуються безпілотні транспортні засоби та механізми - це сільське господарство, адже на полі немає дорожніх знаків, немає необхідності постійного маневрування, високого ризику на дорогах в умовах міста

На початку 2017 року компанія «Яндекс.Таксі» провела випробування двох безпілотних автомобілів на полігонах Москви, які успішно впоралися з завданнями. На наступному етапі безпілотні автомобілі пройдуть перевірку на дорогах загального користування. Цей етап вимагає додаткової підготовки, відзначають в компанії. Чергові випробування заплановані на 2018 рік.

Компанія Starsky Robotics запустила проект, який принципово змінити професію далекобійника: скоро можна буде управляти автоколоною дистанційно, за допомогою контрольного центру. Більшість розробок безпілотних автомобілів, в тому числі Ford і Alphabet, припускають майже повна відсутність людини в процесі водіння. Йдеться про автономію четвертого рівня. Сальтисон-Аксмашер, співзасновник і головний виконавчий директор Starsky, вважає можливості свого проекту скромнішими, але при цьому більш руйнівними для ринку зайнятості США. Компанія розробила систему штучного інтелекту для великогабаритних вантажівок, яка дозволяє їм самостійно рухатися по автомагістралях. При з'їзді на невеликі дороги водій бере на себе управління, при цьому він може зберігати контроль над кількома автомобілями. Наприклад, в перший автомобіль їде з водієм, а наступні їдуть колоною в автономному режимі з функцією «прив'язки» до першого.

Конкуренти проекту більше витрачають час на дослідження, тим самим гальмують власні розробки. Starsky ще знаходиться в стадії бета-тестування, але вже отримує дохід, перевозячи контейнери, наповнені товарами, уздовж автомагістралей США. Зараз система дистанційного керування знаходиться в розробці і потребує поліпшень, тому поки в кабіні знаходяться два співробітника: водій і інженер-програміст. Компанія відзначає складності при прийомі на роботу фахівців з різних областей, адже водіям і програмістам доводиться працювати разом.

Робота далекобійником вже зараз мало для кого стає постійною, оскільки вона погано оплачується і супроводжується важкими умовами праці. Програмісти, навпаки, високооплачувані і забезпечені якісними робочими місцями. І тим, і іншим доводиться часто працювати в одній кабіні. На думку директора Starsky, подібне «сусідство» дозволяє згладити відмінності між ними.

Starsky поставила за мету досягти річної виручки в $ 700 млрд. Стартовий капітал проекту склав $ 5 млн., Включаючи інвестиції венчурного фонду та інкубатора з Кремнієвої долини. Основні конкуренти компанії - Embark, Y Combinator і Otto (стартап, який не притягнув фінансування і мав менше 100 співробітників, коли Uber Technologies придбала його за $ 700 млн.). Інша транспортна компанія Peloton Technology зібрала $ 78 млн. На розширення автономних функцій звичайних вантажівок. Якщо один з цих стартапів або інші конкуренти досягнуть успіху в цій галузі, ринок праці в одній з найважливіших галузей економіки США кардинально зміниться.

За даними Американської асоціації вантажних автомобілів (ATA), в логістиці, в тому числі в якості митного брокера, виробників вантажівок і офіціантів для вантажних автомобілів, задіяно більше чотирьох мільйонів робочих місць. за даними Geektimes, професія водія вантажівки найпопулярніша в більшості штатів США.

за   даними   Geektimes, професія водія вантажівки найпопулярніша в більшості штатів США

Вантажівки майже ідеально підходять для тестування новітніх автономних технологій водіння. Їх маршрути в основному пролягають по автомагістралях, де заставлений чіткий маршрут перевезення, є чітка розмітка, немає нелінійних перешкод, наприклад, велосипедистів. Вантажівки масивні, тому їх легше оснастити всіма необхідними датчиками. Все це призвело до того, що фахівці з автоматизації вирішили використовувати вантажівки в якості тестового прикладу для впливу штучного інтелекту на зайнятість населення.

Вага вантажу, що перевозиться в США в порівнянні з 2009 роком збільшився більш ніж на 30%, в той час як зайнятість в промисловості зросла приблизно на 10%. Все менше людей приходить працювати водіями, і це багато в чому пов'язано з рядом реформ, які перетворили цю професію в важкий, небезпечний і низькооплачувана праця. Через вдосконалення технологій, що полегшують навчання, індустрія відмовилася від найму далекобійників на постійній основі. Тепер водії заробляють трохи більше мінімального рівня, постійно перемикаючись на інші області заробітку. Висока плинність стала нормою.

Тестування перших прототипів

Компанія Starsky проводить тести в різних штатах, але Флорида особливо приваблива як полігон завдяки м'якому законодавству. Наприклад, на відміну від Невади і Каліфорнії, законодавство Флориди не вимагає спеціального дозволу на тестування безпілотних автомобілів на дорогах загального користування, якщо водій має необхідну ліцензію. Тому компанія має намір провести там випробування в кінці 2017 року. При цьому залишається ще багато недоробок, які необхідно усунути. Наприклад, втрата смуги на кілька секунд при сильному бічному вітрі. «Зазвичай ти отсутствуешь будинку до 21 дня в місяць. Завдяки вантажівкам з дистанційним управлінням водії зможуть проводити вдома до 40 годин в тиждень, - каже головний водій компанії Джефф Руніонс. - Самотність, курна дорога і їжа з забігайлівок залишаться в минулому. А 3,5 млн. Далекобійників в США отримають хороші умови праці ».

Чи не для всіх таке рішення здається таким вже очевидним виходом. У травні водії Airgas, фірми-перевізника промислових газів, почали страйк частково через пропонованого положення в контракті, яке дозволило б їх дочірньої компанії використовувати автономні вантажівки. У Нью-Йорку об'єднана група New York Communities for Change ( NYCC ) Проводить кампанію з припинення державного фінансування досліджень автономних транспортних засобів до тих пір, поки не буде розроблений план щодо захисту водіїв. «Якщо компанії не будуть враховувати, що відбувається з водіями сьогодні, ми все втратимо роботу», - говорить один з активістів Роландо Пердоно.

Існує три думки про довгострокові наслідки впровадження штучного інтелекту для зайнятості. У першому стверджується, що досягнення в галузі робототехніки приведуть до підвищення продуктивності і звільнять людей від монотонної роботи. Друга група побоюється, що через технології залишиться так мало доступних робочих місць, що кількість безробітних збільшиться, що призведе до ще більш сильного розшарування і поляризації суспільства. Останні стверджують, що все це - галас, а помітних досягнень належить чекати ще десятиліття. Але, в кінцевому рахунку, вважає Зельц-Ахмашер, нові технології зроблять життя далекобійників краще. Люди і машини, що працюють разом, завжди будуть краще, ніж поодинці.

Однак, у багатьох країнах майбутнє, якого побоюються всі далекобійники, настав: автономний вантажівка компанії Otto в своєму першому безпілотний рейсі перевіз 45 тис. Банок пива Budweiser. Автомобіль, рухаючись зі швидкістю близько 88 км / год, подолав відстань майже в 200 км від міста Форт-Коллінс (штат Колорадо) до міста Колорадо Спрінгс, в тому ж штаті. Подорож відбулося 20 жовтня. Компанії Otto заплатили за доставку вантажу $ 470. Цей рейс став першим в історії комерційним рейсом безпілотного вантажного автомобіля. На всьому шляху в вантажівці був присутній водій, проте він втрутився в управління лише при заїзді і виїзді з автомагістралі, весь інший час машина йшла самостійно, без участі людини. За нею рухався автомобіль поліції, але дорожня обстановка була звичайною: для експерименту не стали створювати полегшені умови і перекривати руху транспорту.

Компанія Otto пропонує не будувати нові безпілотні вантажівки з нуля, а налагодити переоснащення існуючих, що, за їхніми розрахунками, обійдеться дешевше. Підприємці фінансують розробки нових комплектів для переоснащення вантажівок зі своїх власних коштів.

Спочатку безпілотні технології планується застосовувати лише при русі по автомагістралях, в населених пунктах водієві доведеться брати керування машиною на себе. При нинішньому рівні розвитку безпілотної технології, як вважають творці Otto, вона досить скоро дозволить управляти вантажівками на американських автомагістралях, але для умов доріг більш локального значення і міських вулиць її можливості поки недостатні. У комплект для переобладнання вантажівки увійдуть камери, радар, лідар (оптична система збору інформації про віддалених об'єктах). Ця апаратура дозволить автомобілю тримати дистанцію, рухатися в одному ряду, зберігати задану швидкість і при необхідності гальмувати або зупинятися.

Російські керівники дорожньої і транспортної галузей вважають, що процес впровадження безпілотних автомобілів на російські дороги повинен нерозривно поєднуватися з серйозною підготовчою роботою по створенню та налагодженню дорожньої інфраструктури. Голова правління Державної компанії «Російські автомобільні дороги» (ГК «Автодор») Сергій Кельба вважає, що безпілотники можуть їздити тільки по дорогах без перехресть, а їх ще треба побудувати або модифікувати: «Не може автомобіль майбутнього рухатися по дорозі, яка перетинається іншими дорогами . Тобто на ній повинні бути повністю виключені перетину в одному рівні », - констатував глава Держкомпанії. Кельба стверджує, що очолювана ГК «Автодор» їм компанія вже веде роботу над створенням в Росії «доріг майбутнього» для «автомобілів майбутнього» з максимальним рівнем безпеки для всіх учасників руху, забезпечуваним за рахунок зв'язку «дорога-машина» і «машина-машина ». Нинішній етап розробки проекту керівник Автодору назвав перехідним періодом від звичної росіянам інфраструктури до принципової зміни дорожньої системи.

Одночасно Федеральна дорожнє агентство РФ и Транспортне агентство Фінляндії будинків про спільну роботу над дорожньою інфраструктурою для руху безпілотніх транспортних ЗАСОБІВ. Особливе Рамус Сторони планируют пріділіті зимовищу аспектам ЕКСПЛУАТАЦІЇ безпілотніків. На некогда в фінському городе Тампере XXXI Міжнародному зимовищу дорожньому конгресі Росавтодор и Транспортне агентство Фінляндії вірішілі спільно готувати дороги двох стран до з'явиться на них безпілотніх автомобілів. Росію та Фінляндію об'єднують суворий клімат і тривала зима, а тому головна увага при створенні інфраструктури для безпілотників буде приділятися адаптації штучного інтелекту до складних погодних умов, поганої видимості і різко мінливої ​​навколишнього оточення.

У Фінляндії в даний час вже запущено в тестовому режимі інфраструктурний проект Aurora, в якому беруть участь і кілька російських фахівців. Aurora - це комплекс технологічних рішень для адаптації безпілотних автомобілів до руху по дорогах загального користування, що включає в себе алгоритми оцифровки навколишнього середовища на основі BIM-моделювання та аналізу отриманої за допомогою лазерних 3D-сканерів інформації. Найближчим часом Aurora буде адаптована під російські реалії, і спільними зусиллями інженери і програмісти двох країн прискорять наближення світлого роботизованого майбутнього, який обіцяє різке зниження аварійності на дорогах і скасування професії водія.

Зрозуміло, вчені мають пройти довгий шлях, перш ніж послуги людини з управління автомобілями стануть непотрібними, але головне, що робота йде, крига скресла, цеглинки у фундамент нової транспортної ери тепер будуть викладатися як мінімум з подвоєною швидкістю - така особливість будь-якої творчої синергії.

Таким чином, можна з упевненістю зробити висновок про те, що професію далекобійник вже в найближчому майбутньому чекають кардинальні зміни.

Новости