• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Авторські права на настільні ігри

Незважаючи на всеосяжну популярність комп'ютерних ігор, настільні ігри продовжують зберігати свою актуальність і утримують сої позиції на ринку Незважаючи на всеосяжну популярність комп'ютерних ігор, настільні ігри продовжують зберігати свою актуальність і утримують сої позиції на ринку. Існують всім відомі і улюблені поколіннями гри, а також нові ігри, які створюються сьогодні.

До мене кілька разів зверталися за порадою творці і видавці настільних ігор. Їх цікавив однаковий питання: як захистити авторські права на гру і зробити так, щоб ніхто не випускав подібні ігри. Трохи забігаючи вперед, можу відразу сказати, що в Росії методами авторського або патентного права захистити саму механіку (процес, правила гри) неможливо. Однак настільна гра може включати в себе безліч інших елементів, які, в свою чергу, можуть підлягати захисту і являти собою об'єкти авторських прав.

Перелік об'єктів авторських прав дан в ст.1259 ГК РФ. Гра сама по собі таким об'єктом не є. Але гра зазвичай складається з правил, упаковки, ігрових пристроїв, ігрового поля і інших елементів. Інтелектуальні права як раз на ці елементи і можуть підлягати охороні.

Почнемо з коробки. Дизайн коробки є охоронюваним результатом інтелектуальної діяльності. По-перше об'єкти дизайну віднесені статтею тисячі двісті п'ятьдесят дев'ять ГК РФ до об'єктів авторських прав. Як відомо, всупереч загальній думці, для виникнення і здійснення авторських прав не потрібна реєстрація авторських прав або дотримання будь-яких інших формальностей. Виключне право на об'єкт дизайну виникає спочатку у автора, як і у випадку з іншими об'єктами. Надалі ці права можуть належати й іншим особам в силу відчуження виключного права або, наприклад, в силу переходу до замовника прав від дизайнера на підставі договору на створення цього дизайну.
Крім захисту авторським правом дизайну упаковки, правовласники також можуть вдатися до допомоги права патентного. Дизайн упаковки цілком може бути запатентований як промисловий зразок. Не варто також і забувати про права на засоби індивідуалізації . Логотип гри можна зареєструвати як товарний знак.
Таким чином, права на упаковку (наприклад, коробку) настільної гри можуть бути захищені. Захист може здійснюватися двома шляхами: через авторське право або через патентне право.

Продовжуємо знайомитися з елементами гри. У багатьох іграх дія розгортається на ігровому полі. Як і в розглянутому вище прикладі з упаковкою, права на дизайн ігрового поля також підлягатимуть захисту. І теж через призму як авторського, так і патентного права. Як приклад можна привести ігрове поле оригінальної форми з унікальним розташуванням сегментів ходу і виконане в унікальній кольоровій гамі. Таке поле цілком відповідатиме ознаками промислового зразка і на нього можна отримати патент.

Крім ігрового поля і упаковки до складу настільних ігор входять і інші об'єкти. Я вже згадав, що логотип гри може бути зареєстрований як товарний знак. Ту ж процедуру можна виконати, наприклад, і з героями гри. Якщо У вашій грі є унікальний герой, то він цілком може стати товарним знаком; пам'ятайте дідка з Монополії?

Ось ще один цікавий момент. Одного разу я зіткнувся з настільною грою, де процес ходів залежав від кидання кубиків, як багато хто звик, а від іншого пристрою, що входить в комплект гри і нагадує своєрідний дзига-рулетку. Такий оригінальний атрибут гри стає справжньою фішкою, відмінною рисою гри, здатної вплинути на комерційний успіх. Було б дуже несправедливо, якби таких об'єктів не надавалася захист з точки зору інтелектуальних прав. І такий захист надається. На мій погляд, такий пристрій цілком підходить під визначення корисної моделі. І знову ж таки, вдавшись до патентного права, такий результат інтелектуальної діяльності може бути захищений.

Ну і наостанок найцікавіше - правила гри. Питання охороноздатності саме правил цікавить правовласників найбільше. На жаль, мені доводиться їх розчаровувати - права на правила гри не можуть підлягати захисту ні з точки зору авторського, ні з точки зору патентного права. Правила гри - це метод, спосіб проведення гри. Відповідно до п.5. ст.1259 ГК РФ, авторські права не поширюються на ідеї, концепції, принципи, методи, процеси, системи, способи, вирішення технічних, організаційних чи інших завдань, відкриття, факти, мови програмування, геологічну інформацію про надра. Таким чином, з позиції авторського права охорона такого об'єкта не надається. У той же час і в патентному праві є спеціальне згадка: стаття 1350 ГК РФ безпосередньо регламентує, що не є винаходами правила і методи ігор. Таким чином, і запатентовані правила гри бути не можуть.
Деякі фахівці висловлюють думку, що правила гри можуть охоронятися як літературних творів. Теоретично, так - можуть. Тільки толку від цього не буде ніякого. Захист в якості літературного твору дозволить припиняти копіювання тексту правил (саме тексту). Однак навряд чи знайдеться багато таких невигадливих конкурентів, які скопіюють слово в слово текст правил Вашої гри. Що ж стосується принципів, викладених в правилах, то тут закон містить пряму вилучення: згідно п.3. ст.1270 ГК РФ, практичне застосування положень, які складають зміст твору, не є використанням твору. Так що варто кому-небудь викласти Ваші правила іншими словами і це вже буде самостійний об'єкт.

Таким чином, в умовах чинного законодавства захистити настільну гру як цілісний об'єкт не представляється можливим. Так само як і неможливо захистити ідею і методи гри. Але можуть бути захищені окремі елементи, що входять у гру.

Новости