• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

банкрутство

 1. Що таке банкрутство з точки зору Закону
 2. Які бувають банкрутства
 3. Ознаки майбутнього банкрутства
 4. Документальні ознаки передбанкрутства
 5. Основні причини банкрутства
 6. Так чи страшно банкрутство, як його «малюють»?
 7. Переваги банкрутства для боржника

Банкрутство - процедура неприємна, але, часом, необхідна

Банкрутство - процедура неприємна, але, часом, необхідна. Ми розповімо про всі нюанси проходження цього заходу і постараємося якомога докладніше розкрити зміст самої процедури. Для багатьох, банкрутство - плацдарм для побудови нового, більш успішного бізнесу.

Підприємництво завжди містить в собі певну частку ризику. Навіть ретельно прораховані бізнес-плани можуть виявитися не в змозі здійснитися через об'єктивні причини. Не завжди ці причини можна передбачити заздалегідь і підстрахуватися на такий випадок. Тому власники бізнесу, які змушені розпрощатися з ним, повинні подумати про законні способи вийти з ситуації з найменшими втратами. Коли перед ними постає сумна неминучість визнання фінансової неспроможності, потрібно знати всі правові особливості та нюанси банкрутства.

Що таке банкрутство з точки зору Закону

Якщо організація має борги чи інші фінансові зобов'язання, при цьому не маючи реальну можливість їх здійснити в реально осяжний термін, це свідчить про неспроможність. Якщо такий стан бізнесу офіційно визнано арбітражним судом, то нездатність підприємця задовольнити повністю фінансові вимоги контрагентів або сплатити обов'язкові платежі називається банкрутством.

Встановлення цього статусу і процедура визнання регулюється Федеральним законом «Про неспроможність (банкрутство)» № 127-ФЗ від 26 жовтня 2002 року, останні редакційні правки в який були внесені 17.07.2009 р Ці положення стосуються юрисдикції Цивільного Кодексу Російської Федерації (ст. 25).

Також терміном «банкрутство» називають саму процедуру оцінки фінансового стану та можливостей щодо виконання зобов'язань підприємця. В цю процедуру входить також пошук і пропозиція можливих способів щодо поліпшення ситуації, якщо це можливо. Якщо ж прийняття будь-яких заходів вже недоцільно, то в процедурі банкрутства максимально враховується захист інтересів потерпілих контрагентів.

ДОВІДКА! Саме слово «банкрутство» походить від італійського «banca rotta», що означає «зламана лавка», оскільки саме на лавках ( «banca») міняйли і лихварі з давніх часів здійснювали свої операції. Якщо змінювала розорявся, він ламав свою лаву.

Які бувають банкрутства

Банкрутство можна поділити на види по різних підставах: по тимчасовій позиції, по ініціатору, по істинності.

 1. Протяжність банкрутства. Залежно від того, можна чи ні прийняти будь-які реальні і доцільних заходів для відновлення фінансової спроможності організації, банкрутство може бути:
  • реальним (остаточним) - коли арбітражний суд виніс таке рішення відповідно до ФЗ № 127, а втрати капіталу, допущені внаслідок помилок управління, не можна заповнити ніякими прийнятними впливами;
  • тимчасовим (умовним, оборотним) - коли в даний момент зобов'язання перевищують реальні активи, але шляхом зовнішнього регулювання і адміністрування ситуацію ще можна виправити і відновити платіжну спроможність фірми.
 2. Хто відчуває банкрутство, передбачає Цивільний Кодекс РФ.В Законі передбачена ця процедура для:
  • пересічних громадян;
  • ІП-фізосіб;
  • юридичних осіб.
 3. Істинність банкрутства визначається переслідуваними цілями. Одна справа, коли втрати капіталу і неможливість задовольнити кредиторів викликана об'єктивними причинами, і інше, коли такі умови створюються навмисно і навіть навмисно. У цій підставі можна виділити:
  • справжнє банкрутство - см. реальне;
  • навмисне банкрутство - керівництво спеціально призводить підприємство в таку ситуацію, коли пасиви перевищують активи, це може здійснюватися різними шляхами (розкрадання, махінації та ін.), завжди протизаконними;
  • фіктивне банкрутство - ініціація процедури визнання неспроможності, що не відповідає реальному стану речей, з метою отримання відстрочок, розстрочок чи поблажок від контрагентів (також переслідується законом).

Ознаки майбутнього банкрутства

Про можливе, а іноді навіть неминуче банкрутство організації можна дізнатися з двох джерел: вивчення бухгалтерської документації та аналізу непрямих факторів.

Документальні ознаки передбанкрутства

 1. Терміни надання необхідних даних постійно порушуються - свідоцтво низького рівня організації контролю і обліку.
 2. Різкі стрибки в балансі (як за активами, так і за пасивами) свідчать про неефективне управління: падіння активів говорить сама за себе, а несподіване зростання - про відсутність стратегії ефективного інвестування.
 3. Зростання дебіторської заборгованості за активами. Коли споживачі вчасно не платять за своїми рахунками, це означає, що або організація не в змозі цього розумно організувати або зажадати, або покупці самі неспроможні, що означає невдалий вибір партнерських відносин.
 4. Постійне зростання або зниження товарних запасів (затоварювання або перебої у виробництві).
 5. Недотримання термінів виплат зарплати, обов'язкових платежів, розрахунків з кредиторами.

Непрямі ознаки передбанкрутства

Їх не можна оцінити об'єктивно, проте, фахівці в області бізнесу досить точно можуть передбачити наслідки багатьох чинників політики керівництва організації, якщо вони ведуть в напрямку банкрутства. До таких можуть належати:

 • конфлікти у вищому керуючому ланці організації;
 • зайве поділ або об'єднання функцій співробітників;
 • невиправдані ризики різної модернізації;
 • будь-які різкі зміни в керівній стратегії.

Основні причини банкрутства

Найчастішими причинами, що можуть привести компанію до банкрутства, можуть бути наступні:

 • недолік умінь і досвіду у підприємця;
 • неякісне або недостатнє вивчення ринкової кон'юнктури;
 • несподівані скачки попиту і пропозиції на вироблену продукцію;
 • проблеми з вибором виду діяльності або товарів для виробництва та / або реалізації;
 • постійне перевищення витрат виробництва над собівартістю;
 • неконкурентоспроможність продукції;
 • невдалий вибір контрагентів (банкрутство партнерів, «лопнули» банки і т.п.);
 • труднощі з економікою самої держави - коливання курсу валют або ж дефолт.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ! Всі ці причини взаємопов'язані і діють об'єктивно. Проте, їх недопущення та подолання залежить від усіх учасників ринкових процесів.

Так чи страшно банкрутство, як його «малюють»?

Для більшості нефахівців слово «банкрутство» несе в собі негативний і навіть лякає відтінок. Стати банкрутом соромно, для багатьох це синонім повної втрати всього. Але для тих, хто знає цю процедуру з точки зору закону, фінансова неспроможність - не привід для паніки, а іноді навіть досить вигідний вихід з ситуації, що склалася.

Переваги банкрутства для боржника

Банкрутство - це єдиний законний спосіб вирішити ситуацію, коли зобов'язання є, а коштів на їх задоволення немає. Якщо підприємець стає банкрутом, це означає, що для нього це на даний момент доцільніше, ніж для його кредиторів, і, зрозуміло, вигідніше з точки зору грошей. Розглянемо плюси, які офіційне банкрутство несе неспроможного власнику бізнесу.

 1. Закон про банкрутство піклується про інтереси кредиторів, а й захищає самого боржника. Отримавши те, що залишилося від активів неспроможного підприємця, кредитори більш не має права претендувати на що-небудь ще. Як правило, це набагато менше сум, які повинні були бути виплачені спочатку. Але кредиторам залишиться задовольнятися частиною або втратити все. Боржник же, отримавши офіційне списання свого боргу, нехай і ціною позбавлення залишків майна, з часом може стати на ноги і почати справу «з чистого аркуша» (так званий «фреш-старт»).
 2. «Очищення» перед усіма організаціями, які могли вимагати від підприємця-боржника будь-яких зобов'язань. Минулий процедуру банкрутства стає «невразливим» для податкових служб, колекторів, фондів, кредиторів і т.п.
 3. Ще одна перевага - це те, що після прийняття рішення арбітражним судом про визнання організації банкрутом їй припиняють нараховуватися пені, неустойки та інші фінансові санкції, що збільшують його борг.
 4. Якщо ініціатором процедури оголошення банкрутства не є сам підприємець, а його кредитори, то і судові витрати нести не банкруту, а ініціаторам. Правда, тоді і контроль над процедурою їм вже буде втрачено.

ВАЖЛИВО! Будь-якому підприємцю, особливо якщо він планує продовжити свою бізнес-діяльність, слід пам'ятати про те, що як би не була зручна і вигідна йому процедура банкрутства, вона все одно залишає тінь на «добре ім'я» організації. А репутація в діловому світі часом важливіше сьогохвилинних фінансових результатів.

Так чи страшно банкрутство, як його «малюють»?
Новости