• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Банкрутство підприємств - сутність процедури, поняття і види

 1. Основні положення
 2. Види банкрутства і їх сутність
 3. Процес визнання банкрутства підприємством
 4. спрощена процедура
 5. повна процедура

Банкрутство - по суті своїй, абсолютна неможливість юридичної або фізичної особи виконати вимоги, фінансові зобов'язання, що пред'являються кредиторами. Банкрутство визнається таким після відповідного рішення арбітражного суду.

Дана процедура є єдино можливою для правильної, законної ліквідації підприємства, яке несе збитки.

Зміст статті

Основні положення

Причини визнання банкрутства

Сильна конкуренція на ринку, значні прорахунки в управлінні політикою підприємства, відсутність належного контролю за виконанням розпоряджень співробітниками, необгрунтовані витрати - все це може послужити причиною для банкрутства організації. Однак причинами (важливо розрізняти ці два поняття) є наступні обставини:

 • Недолік грошових коштів.
 • Недостатній рівень оборотних активів.
 • Неефективна стратегія розвитку підприємства, неадекватні ціни на продукцію.
 • Низька рентабельність, відсутність платоспроможності.
 • Економічне становище в країні.
 • Нестабільне фінансове становище потенційних покупців або постачальників.

Вимоги кредиторів задовольняються в максимально повному обсязі.

Види банкрутства і їх сутність

Головною сутністю визнання банкрутства підприємства є те, що вимоги кредиторів необхідно задовольнити в максимально повному обсязі. Боржник повинен понести мінімально можливі витрати. Що стосується видів банкрутства, то серед них можна виділити наступні:

 1. Реальне. Реальне банкрутство визнається таким в тому випадку, якщо фактичні втрати капіталу є причиною абсолютної неплатоспроможності організації.
  Суть полягає в тому, що організація не може ні за яких обставин виконувати свою первісну діяльність. Іншими словами - має місце як фактичне, так і юридична банкрутство.
 2. Технічне. В даному випадку дебіторська заборгованість організації перевершує кредиторську. Але варто враховувати, що при цьому заборгованість нижче суми активів, так що при належному рівні управління підприємством, є шанс уникнути банкрутства. По суті своїй, дане банкрутство є явищем тимчасовим, умовним.
 3. Кримінальне. Як випливає з назви, дане банкрутство вироблено навмисне, з метою отримання чужого майна, що суперечить законодавству РФ. Ознаки фіктивного банкрутства - висновок керівником фірми-боржника свідомо невигідних для нього угод, підробка або ліквідація важливих документів. За фіктивне банкрутство керівник може отримати покарання, передбачене КК РФ.

Також існує набагато менш популярна класифікація банкрутства, в залежності від факторів неспроможності. Виділяють наступні види:

 • Специфічне. Виникло в результаті неможливості підприємства взяти на себе зобов'язання з суб'єктивних причин.
 • Масове. Банкрутство підприємств в результаті появи кризових умов в економіці країни.

Процес визнання банкрутства підприємством

Визнання банкрутства підприємством надходить за пропозицією боржників, кредиторів або уповноважених на те державних органів. Воно проходить за спрощеною або повною процедурою. Будь етап цієї процедури може перерватися на укладення мирової угоди між кредиторами і неплатоспроможним боржником. Види мирових угод можна дізнатися з попередньої статті. Стверджує угоду арбітражний суд.

Мирова угода укладається шляхом прийняття відповідного рішення на зборах кредиторів (з боку конкурсних кредиторів), або шляхом прийняття рішення безпосередньо боржником (в разі, якщо рішення про мирову угоду виходить від нього).

спрощена процедура

Виробляється в тому випадку, якщо підприємство вже припинило свою діяльність, а місце розташування її керівника визначити неможливо. Проводиться в більш урізані терміни, в порівнянні з повноцінною процедурою.

Боржник повинен понести мінімальні витрати.

повна процедура

 • Етап перший. Відсторонення на певний термін керівництва підприємства від виконання своїх повноважень. Спостереження за фінансовим станом боржника, встановлення фактичного рівня його неплатоспроможності, аналіз бухгалтерської звітності. Виробляється тільки при повних процедурах визнання банкрутства. Складання переліку вимог кредиторів, оформлення графіка погашення заборгованості. Ось тут форма графіка погашення заборгованості.
 • Етап другий. Відновлення платоспроможності або, так звана, стадія фінансового оздоровлення. Триває не більше двох років. Виробляється арбітражний суд після подачі відповідної заяви боржником або іншими особами.
  Як правило, під час етапу фінансового оздоровлення призначається арбітражний керуючий, для здійснення керівництва організацією.
 • Етап третій. У разі якщо процедура оздоровлення не зробила належного ефекту, але ще залишається ймовірність уникнути банкрутства - проводиться процедура зовнішнього управління.
  Керівництво організації позбавляється можливості брати участь в прийнятті важливих рішень в управлінні підприємством. Керівництво виконує зовнішній керуючий, який зобов'язаний виконати все можливе, щоб відновити платоспроможність компанії. Права і обов'язки розпорядника майна читайте в одній з наших публікацій.
 • Етап четвертий. Безпосередньо процедура конкурсного виробництва. Останній етап в визнання неспроможності підприємства, що проводиться в тому випадку, якщо всі попередні заходи не мали успіху. Арбітражний суд призначає конкурсного керуючого, який складає перелік кредиторів і графік погашення заборгованості. Функції конкурсного керуючого такі .

Детальніше про банкрутство підприємств, плюси і мінуси процедури розказано в цьому відео:

Отже, підбиваючи підсумок, необхідно сказати те, що існують різні види процедур неспроможності. Вони мають як свої позитивні, так і негативні сторони. З одного боку, керівники захищені від агресивного вилучення майна і з'являється шанс в законному порядку ліквідувати борги, не вдаючись до крайніх заходів. З іншого ж, яке збанкрутувало підприємство втрачає «кредит довіри», а сам керівник ризикує бути притягнутим до відповідальності в разі протизаконного характеру його дій.

Новости