• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Що таке акція. Види акцій. Бездокументарні та документарні акції

акція

Отже, що таке акції? Незважаючи на те, що всі знають що означає слово "акція" не всі розуміють що це таке насправді. Почнемо з визначення акції. Акція - це вид цінного паперу, що дає право її власника на отримання частини прибутку компанії у вигляді дивіденду, а також право голосу на зборах акціонерів. Дане поняття відноситься тільки до звичайних акціях.

інший тип акцій - привілейовані акції не дають права голосу, однак, згідно із законом на них нараховується не менше 10% прибутку компанії, що робить їх цікавим вкладенням з точки зору отримання дивідендів .

Акції поділяються за видом на документарні та бездокументарні. Документарні акції випускаються в паперовій формі. Зараз акції в документарній формі - це досить рідкісне явище, тому що звертатися з такими акціями вкрай незручно і небезпечно. Крім того, випустити такі акції - дороге задоволення і може обійтися дорожче, ніж коштує сама компанія. Приклад - ВАТ ВТБ, ціна акції якого стоять кілька копійок. Багато людей думають, що акції можна купити і помацати їх, однак, це не зовсім так, тому що в основному акції знаходяться в бездокументарному вигляді.

Бездокументарні акції набагато зручніше в плані звернення і випуску. Такі акції можуть вільно переводитися з рахунку на рахунок, звертатися на біржі і т.п. Єдиним недоліком є ​​той факт, що їх не можна "помацати". Акції можуть зберігатися в реєстрі і в депозитарії . Акціями, які зберігаються в реєстрі торгувати не можна, їх необхідно перевести в депозитарій біржі. Акції можуть торгуватися як на біржі, так і бути необращающіхся. Саме необращающіхся на біржі акції і складають значну частину всіх акцій.

Пояснення досить просте: потрапити на біржу досить складно - це дорого і недоступно для невеликих компаній з-за вимог самих бірж. Найбільш яскравий приклад - це Нью-Йоркська фондова біржа. На ній торгуються тільки акції великих компаній і пробитися туди досить складно. Для акцій компаній з малою капіталізацією була створена майданчик NASDAQ, де торгуються більшість високотехнологічних компаній. З точки зору інвестора важливий тип акцій: акції бувають звичайними і привілейованими.

Звичайні акції мають голос і акціонер, який володіє звичайною акцією може брати участь в зборах акціонерів. Крім того, на звичайну акцію за рішенням зборів акціонерів може бути виплачений дивіденд з чистого прибутку компанії. Незважаючи на назву, привілейована акція не дає права голосу, крім деяких випадків. Єдиними привілеями власників "префів" буде отримання підвищеного дивіденду - не менше 10% від чистого прибутку і пріоритетне право перед власниками звичайних акцій на отримання частки майна у разі банкрутства компанії.

Акції можуть приносити дохід своїм власникам у вигляді курсової різниці і вигляді дивідендів . З курсовою різницею все зрозуміло: купили дешевше, продали дорожче.

Ситуація з дивідендами трохи складніше. Тут є деякі особливості. Наприклад, розмір дивідендів не може бути більше рекомендованого Радою директорів; розмір дивідендів по звичайних акціях не може перевищувати розміру на привілейовану акцію. Як було написано вище на привілейовані акції виплачують не менше 10% від чистого прибутку. Тільки тут є один нюанс: даний відсоток виплачується виходячи з максимального співвідношення привілейованих і звичайних акцій, а воно дорівнює 1: 3. Тобто, максимально кількість привілейованих акцій може бути 25% від усієї кількості акцій. Що це означає? Якщо кількість привілейованих акцій становить 5%, то на дивіденди піде від 2% чистого прибутку і більше, але не 10% як можна було б припустити.

Що це означає?
Новости