• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Декретна відпустка в 2019 році

 1. Декретна відпустка - це ...
 2. Як правильно називається така відпустка
 3. Буває така відпустка по догляду за дитиною
 4. Що говорить Трудовий кодекс РФ про таку відпустку
 5. коли дають
 6. термін відпустки
 7. За скільки днів до пологів йдуть
 8. Вихід на якому терміні?
 9. Терміни до пологів і після в таблиці
 10. дородовий відпустку
 11. післяродовий відпустку
 12. Порядок виходу у відпустку
 13. Як оформляється (документи)
 14. Декретна відпустка в 2019 році за новим законом
 15. як оплачується
 16. Коли виставляються рахунки
 17. Розрахунок декретної відпустки в 2019 році на прикладі
 18. проведення
 19. Розрахунок відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за відсутності заробітку в минулих періодах
 20. Скільки оплачується і чи можна після пологів замінити його на відпустку по догляду за дитиною
 21. Які ще є виплати при виході у декрет
 22. Як правильно розрахувати
 23. онлайн розрахунок
 24. як порахувати

Декретна відпустка в 2019 році - це відпустка по вагітності та пологах

Декретна відпустка в 2019 році - це відпустка по вагітності та пологах. Терміни залежать від того, скільки дітей очікується і від складності пологів. Часто зустрічається помилкове вживання поняття «декретну відпустку». Визначення це виключно розмовне, яке прийшло з радянських часів. Позначає відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами. У законодавстві цей термін відсутній. У статті розглянемо докладніше це питання. В статтю вбудований калькулятор.

Увага всім бухгалтерам! ФСС назвав невірний розмір виплат на 2019 рік. Журнал "Упроощенка" перерахував посібники з урахуванням нових даних.

Таблиця посібників на 2019 рік

Декретна відпустка - це ...

Поняття такого відпустки застаріле. На сьогоднішній день в законодавстві Російської Федерації такого словосполучення не зустріти. Але в народі під цим визначенням часто мають на увазі перерва в роботі різної тривалості і різного призначення - пов'язаний з народженням дитини або пов'язаний з його вихованням.

Насправді ж словосполучення з'явилося завдяки радянському декрету «Про допомогу по вагітності та пологах», що з'явився в 1917 році. Декрет - це правовий акт, що випускається органами влади в державі. Дане поняття досі використовується в законодавчій системі деяких країн світу, в т. Ч. В Білорусі. У Росії цей термін щодо законодавчих актів не використовується з радянських часів.

Виходячи з цього, вірним буде вважати, що така відпустка - це відпустка по вагітності та пологах, який оформляється на підставі листка непрацездатності.

Як правильно називається така відпустка

Часто від жінки можна почути, що вона два-три роки провела в декреті, маючи на увазі при цьому відсутність на роботі у зв'язку з доглядом за маленькою дитиною. Насправді ж така фраза помилкова. Як ми з'ясували в попередньому розділі, офіційна назва відпустки, яке використовується в законодавстві, - відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами.

З цієї причини словосполучення «декретну відпустку по вагітності та пологах» звучить безглуздим нагромадженням. Співрозмовник зрозуміє, що мається на увазі, а ось в офіційних документах таку фразу використовувати недоречно.

Буває така відпустка по догляду за дитиною

У побуті жінки часто називають декретною і відпустку по догляду за дитиною. Але якщо по контексту розмови співрозмовник і зможе зрозуміти, що мається на увазі саме відпустку по догляду за дитиною до півтора або до трьох років, то в заявах на ім'я роботодавця, наказах та інших документах таке поняття абсолютно неприпустимо.

Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами (в народі декретну) і відпустку по догляду за дитиною - це два різних види відпустки, що оформляються на різних підставах.

Для того щоб не плутатися в термінах, варто запам'ятати 4 факти:

 1. Поняття декретної відпустки в законодавстві сучасної Росії відсутня.
 2. Відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами надається на підставі заяви та лікарняного листа і оплачується роботодавцем за рахунок коштів Соцстраху виходячи з 100% від середнього заробітку.
 3. Відпустка по догляду за дитиною до півтора років надається на підставі заяви та свідоцтва про народження дитини і оплачується роботодавцем за рахунок коштів Соцстраху виходячи з 40% від середнього заробітку.
 4. Відпустка по догляду за дитиною до трьох років надається на підставі заяви та свідоцтва про народження і не оплачується (не рахуючи 50 руб. В місяць за рахунок роботодавця).

Що говорить Трудовий кодекс РФ про таку відпустку

Повторимося, в законодавстві, в тому числі трудовому, поняття такого відпустки відсутня. Але стаття 255 Трудового кодексу присвячена саме відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами. У цьому розділі вказується максимальна тривалість такої перерви в роботі, на який може розраховувати жінка, а також порядок його оформлення.

коли дають

Як говориться в ст. 255 ТК РФ, підставою для оформлення відпустки по вагітності та пологах є листок непрацездатності. Згідно розділу VIII наказу Міністерства охорони здоров'я від 29.06.2011 № 624н «Про затвердження Порядку видачі листків непрацездатності», лікарняний по вагітності та пологах видається:

 • в 30 тижнів вагітним жінкам при нормальному перебігу вагітності;
 • в 28 тижнів вагітним жінкам, якщо очікується поява на світ декількох дітей;
 • на терміні від 22 до 30 тижнів при передчасних пологах (мінімальна тривалість лікарняного в такому випадку - 156 днів);
 • при перериванні вагітності на терміні до 21 тижнів (мінімальна тривалість лікарняного в такому випадку - 3 дні, максимальна - фактична тривалість непрацездатності);
 • при усиновленні дитини віком до трьох місяців (на такий лікарняний також має право розраховувати також тільки жінка, п. 53 Порядку № 624н).

термін відпустки

Тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами також залежить від того, як протікає вагітність жінки, скільки малюків вона виношує і подібних причин. Всі терміни теж прописані в розділі VIII наказу Міністерства охорони здоров'я від 29.06.2011 № 624н. У таблиці нижче ви знайдете докладну інформацію про те, в яких випадках яка тривалість покладена:

підстава

тривалість

Примітка

Нормально протікає вагітність, в результаті якої на світ з'являється одна дитина

140 календарних днів

Видається в звичайному режимі за 70 днів до передбачуваної появи на світ малюка

Пологи з ускладненнями при вагітності однією дитиною

156 (140 + 16) календарних днів

Видається в звичайному режимі за 70 днів до передбачуваної появи на світ малюка. Після закінчення пологів виписується продовження листка непрацездатності на 16 днів.

Нормально протікає вагітність, в результаті якої планується поява на світ більше однієї дитини

194 календарних дня

Видається в звичайному режимі за 84 дні до передбачуваної появи на світ малюків. Тривалість лікарняного не зменшується навіть в разі, якщо в результаті ускладнень фактично народиться одна дитина, а не кілька.

Вагітність кількома дітьми, коли даний факт виявляється тільки в процесі пологів

194 (140 + 54) календарних дня

Видається в звичайному режимі за 70 днів до передбачуваної появи на світ малюка на термін 140 днів. За результатами пологів виписується продовження лікарняного на 54 дня.

Вагітність, що завершилася передчасними пологами на терміні від 22 до 30 тижнів

156 календарних днів

Видається з дати передчасних пологів відразу на весь термін

Вагітність і пологи жінок, які проживають або працюють у зонах, де є радіаційні забруднення

160 календарних днів

176 календарних днів при ускладнених пологах

200 днів при вагітності двійнятами і більш

Видається за 90 днів до передбачуваної дати пологів. Якщо пологи передчасні, то терміни лікарняного стандартні, т. К. Для даної категорії жінок закон передбачає збільшення тільки допологової відпустки.

Усиновлення дитини молодше трьох місяців

70 календарних днів

Видається з дня усиновлення

Усиновлення двох і більше дітей віком до трьох місяців

110 календарних днів

Видається з дня усиновлення

Іноді у визначенні тривалості відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами у разі ускладнених пологів при багатоплідній вагітності виникають різночитання. Деякі вважають, що зазначені в Порядку № 624н 16 днів (п. 48) повинні збільшувати заявлену тривалість лікарняного при багатоплідній вагітності в 194 дня. Це не так. Ст. 255 ТК РФ більш чітко вказує, що максимальна тривалість лікарняного по вагітності саме 194 дня. Процес появи на світло декількох дітей вже вважається складними родами, і чиновники передбачили цей факт при визначенні тривалості післяпологової відпустки для таких мам.

За скільки днів до пологів йдуть

Вище в таблиці вже вказані терміни видачі лікарняних, пов'язаних з планованими пологами. Систематизуємо цю інформацію.

При вагітності однією дитиною лікарняний видається за 70 днів до передбачуваних пологів.

При вагітності двома і більше дітьми лікарняний видається за 84 дні до пологів.

Незалежно від кількості плодів за 90 днів до пологів лікарняний видається жінкам, які перебувають у зонах з радіацією.

Якщо за власним бажанням жінка відмовляється від отримання лікарняного, а пізніше все-таки звертається за ним, то тривалість такого листка непрацездатності скорочується на час, що минув з дати, коли документ має бути виданий згідно із законом, до дати фактичної його видачі.

Якщо лікарняний не видано в термін через помилки лікаря, то тривалість такого листка непрацездатності не скорочується.

Фактично ж жінка може продовжувати працювати і пізніше дати початку лікарняного листа. Роботодавець надає відпустку тільки на підставі оформленого заяви вагітної співробітниці, до якого прикріплений лікарняний листок. І заява жінка може оформити на менший період. Вона може за своїм бажанням скоротити як дородовий, так і післяпологовий відпустку. Допомога виплачується за термін, в якому жінка фактично (тобто за заявою) знаходиться в декретній відпустці.

Вихід на якому терміні?

У п. 46 Порядку видачі лікарняних прописано, що вагітним жінкам листок непрацездатності видається на 30 тижні.

У цьому ж пункті зазначено, що при багатоплідній вагітності термін видачі лікарняного листа - 28 тижнів.

Жінки, які перебувають в радіоактивних зонах йдуть у декретну відпустку ще на тиждень раніше.

Терміни до пологів і після в таблиці

Для зручності в таблиці нижче розділені дородовий і післяродовий відпустку. Слід мати на увазі, що навіть якщо фактично пологи відбудуться не в заплановану дату, загальний термін лікарняного все одно вважатиметься від планової дати пологів.

дородовий відпустку

підстава

Кількість днів до планованої дати пологів

Звичайна вагітність однією дитиною

70

Вагітність двійнятами, трійнею і т. Д.

84

Вагітність жінки, яка працює або живе в зоні з радіацією

90

післяродовий відпустку

підстава

Кількість днів після запланованої або фактичної дати пологів

Звичайна вагітність однією дитиною, пологи без ускладнень

70

Звичайна вагітність однією дитиною, пологи з ускладненнями

86

Вагітність двійнятами, трійнею і т. Д.

110

Передчасні пологи на терміні від 22 до 30 тижнів

156

Порядок виходу у відпустку

Для того щоб отримати право на відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, потрібно отримати лікарняний лист має відповідну ліцензію медичного закладу, де спостерігається вагітна жінка або народжує.

При усиновленні лікарняний лист видається територіальним пологовим будинком на підставі рішення суду.

На підставі відповідного листка непрацездатності жінка пише заяву на відпустку по вагітності та пологах. Тривалість такої відпустки може відрізнятися від загальної тривалості лікарняних листів. Але відрізнятися може тільки в меншу сторону.

Приклад заяви ви можете побачити в наступному розділі.

На підставі заяви та документа з медустанови видається наказ за підписом керівника. Приклад такої заяви ви знайдете в наступному розділі.

Як оформляється (документи)

Підставою для надання відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами є:

 • оформлений відповідним чином лікарняний листок з певним кодом, що вказує підставу видачі документи (вагітність і пологи або післяродовий відпустку, пов'язаний з усиновленням);
 • заяву від жінки, що йде у відпустку.

У нас на сайті ви можете скачати приклад заяви на відпустку.

Заява на декретну відпустку Заява на декретну відпустку

На підставі цих документів роботодавець видає наказ про відпустку для цієї співробітниці. Зразок заповнення такого наказу ви знайдете на нашому сайті.

Наказ про декретній відпустці Наказ про декретній відпустці

Одночасно із заявою про надання відпустки слід подати і заяву про призначення допомоги по вагітності та пологах. Але прохання виплатити допомогу може бути вказана і в спільній заяві на відпустку у зв'язку з вагітністю.

Заява про призначення допомоги в декретній відпустці Заява про призначення допомоги в декретній відпустці

Декретна відпустка в 2019 році за новим законом

Нових федеральних виплат, пов'язаних з відпусткою у зв'язку з вагітністю та пологами, не з'являлося.

Жінка має право розраховувати на допомогу в розмірі 100% від середньоденного заробітку за 2 попередніх календарних року за всі дні відпустки. У наступному розділу розглянемо докладніше, як розраховується ця допомога. В яких випадках фонди знімають допомоги по догляду за дитиною, якщо співробітниця працювала в цей період, прочитайте в статті "Нові причини, за якими фонди знімуть витрати на допомогу"

як оплачується

Основна формула для розрахунку декретних така:

Посібник = середньоденний заробіток * тривалість відпустки

При цьому формула для визначення середньоденного заробітку виглядає наступним чином:

середньоденний заробіток

=

сума оподатковуваних страхвнесків доходів за розрахунковий період

/

тривалість розрахункового періоду

Розрахунковим періодом є передують даті призначення допомоги 2 календарні роки. Т. е. Якщо відпустка по вагітності та пологах починається 26 грудня 2018 року, то вважати середньоденний заробіток необхідно за розрахунковий період, за який потраплять 2016 і 2017 року. А якщо в 2019 році, то туди потраплять періоди 2017-2018 роки.

Тобто тривалість розрахункового періоду буде 731 або 730 дня. Ця тривалість може бути зменшена на періоди непрацездатності, відпусток по догляду за дитиною і т. П. При цьому якщо допомога вважається по МРОТ, то тривалість розрахункового періоду приймається рівною 730 дням.

У доходи для розрахунку середнього заробітку потрапляють ті суми, які обкладалися внесками соцстраху. Відповідно виключаються оплати лікарняних листів, виплати, пов'язані з відпусткою по догляду за дитиною і т.п. При цьому дохід, який береться в розрахунок, обмежений сумами:

 • 670 000 руб. за 2015 рік
 • 718 000 руб. за 2016 рік
 • 755 000 руб. за 2017 рік
 • 815 000 руб. за 2018 рік

Якщо середній заробіток, розрахований за фактичними доходами, занадто маленький, то розрахунок допомоги здійснюється виходячи з двадцатічетирехкратного МРОТ, який діє на дату початку відпустки по вагітності та пологах. Т. е. Формула виглядає так:

Посібник

=

МРОТ

x

24/730

x

тривалість відпустки у зв'язку з вагітністю

Коли виставляються рахунки

Призначається допомога роботодавцем протягом 10 днів з дати отримання заяви на допомогу. Виплата проводиться в найближчий день, закріплений для видачі зарплати (авансу або остаточного розрахунку).

Зверніть увагу, що якщо жінка не звернулася за виплатою допомоги або вона, не дивлячись на лікарняний, виходить на роботу, то допомога їй не виплачується.

Разом з тим, якщо жінка не написала заяву на отримання допомоги, але у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами все-таки перебувала, то заявити своє право на отримання вона може і пізніше. Але найпізніше, коли можна звернутися по допомогу, - 6 місяців з дати закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами.

Розрахунок декретної відпустки в 2019 році на прикладі

Розглянемо на прикладі, як порахувати розмір допомоги по вагітності та пологах.

Співробітниці виданий лікарняний на термін 140 днів з 12.12.2018 по 30.04.2019. Її середньоденний заробіток розраховується на підставі доходів за 2016 і 2017 року.

Оподатковувані соцвнесками доходи за ці роки склали:

 • 632 460 руб. за 2016 рік;
 • 684 251 руб. за 2017 рік.

Ці величини нижче, ніж передбачені законодавством ліміти, тому для розрахунку приймаються в повному обсязі.

У 2016 році жінка була на лікарняному протягом 9 днів, відповідно цей період зменшує тривалість розрахункового періоду.

Разом допомога становить:

(632 460 + 684 251) / (365 + 366 - 9) x 140 = 255 317,92 руб.

проведення

Чи нараховується допомога по вагітності та пологах так само, як і звичайний лікарняний. Тільки якщо при звичайній непрацездатності перші 3 дні лікарняного йдуть за рахунок роботодавця, то вагітність і пологи повністю покриваються за рахунок коштів соцстраху. А також допомога у зв'язку з вагітністю не обкладається ПДФО. Тому проводки будуть виглядати наступним чином:

 • Дт 69 Кт 70 - нарахована допомога по вагітності та пологах;
 • Дт 70 Кт 50 (51) - виплачено нараховану допомогу.

До рахунку 69 відкривається відповідний субрахунок з обліку взаєморозрахунків з ФСС.

Розрахунок відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за відсутності заробітку в минулих періодах

Вище вже було зазначено, що якщо середньоденний дохід, розрахований відповідним чином, занадто малий, то допомога розраховується виходячи з МРОТ. Також слід вчинити і в разі, якщо дохід у співробітниці в попередні роки був відсутній зовсім. Тобто формула для розрахунку такого лікарняного виглядає так:

Посібник

=

МРОТ

x

24/730

x

тривалість відпустки

Але є виняток. Якщо дохід у жінки був відсутній через перебування у відпустці по догляду за дитиною, то така співробітниця може написати заяву на перенесення розрахункового періоду. Вона може перенести один або обидва року на рік або роки, що безпосередньо передували початкового розрахункового періоду.

Скільки оплачується і чи можна після пологів замінити його на відпустку по догляду за дитиною

Жінка має право в будь-який момент перервати свою відпустку у зв'язку з вагітністю та пологами, написавши відповідну заяву. При цьому вона може або вийти на роботу, або піти відразу у відпустку по догляду за дитиною до півтора або до трьох років. У цьому випадку допомога по вагітності та пологах перераховується.

Які ще є виплати при виході у декрет

Майбутня мама має право також розраховувати на отримання виплати, пов'язаної з постановкою на облік на ранніх термінах вагітності. Для цього їй потрібно отримати відповідну довідку в тому медзакладі, в якому вона спостерігалася протягом своєї вагітності.

Розмір такої соцвиплати, якщо вона призначена в період з 01.02.2018 по 31.01.2019, становить 613,14 руб. З 01.02.2019 даний посібник буде збільшено.

Як правильно розрахувати

Найпростіше порахувати розмір декретної допомоги за допомогою бухгалтерських програм, призначених для обліку заробітної плати. Але безумовно рекомендується вручну перевірити отримані дані.

Звернення за допомогою при розрахунку до інтернету практично безглуздо. Середній заробіток вийде визначити тільки розуміючи, що з фактичного доходу включається до розрахунку, а що ні. Зробити це може тільки людина, що має відношення до розрахунку зарплати.

онлайн розрахунок

Як вище вже було відзначено, розрахунок декретної відпустки в інтернеті практично неможливий в силу того, що заробіток, на підставі якого визначається середньоденний дохід, вважати доведеться все одно за даними бухгалтерського обліку.

Але якщо на руках є довідка про заробіток за попередні 2 роки (НЕ 2-ПДФО, а саме довідка для розрахунку соцдопомоги), то скористатися онлайн розрахунком можна.

як порахувати

Визначити вірну дату початку декретної відпустки може тільки спостерігає жінку лікар. Вона суворо прив'язана до планованої дати пологів, яку жоден калькулятор порахувати не може.

калькулятор

Вихід на якому терміні?
Новости