• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Море - наша сила, море - наше життя ...

Успіх російської експозиції на виставці ЕКСПО-2012 був неминучий. І справа тут не тільки в історії і географічному положенні, але і в тих людях, на яких все ще все тримається.

Ось і закінчилася виставка. Відгриміли прощальні салюти, пройшов фінальний концерт на величезної водної сцені «Велике О» - центральному композиційному елементі ЕКСПО-2012, що символізує нескінченність океанічних просторів. Багатогодинні черги на таксі, небачені раніше в невеликому портовому містечку дорожні пробки зникли як міраж, але не можна ступити в одну і ту ж воду двічі: життя в YOсу тепер змінилася. Залишилися світлі спогади про свято, про людей, з якими звела доля.

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

Наука і життя // Ілюстрації

<

>

Відвідувачів на виставці було чимало: за підрахунками організаторів - понад 8 мільйонів. Сто чотири країни представляли тут своє концептуальне бачення теми «Живий океан і прибережна зона: різноманітність ресурсів та їх раціональне використання». Актуальність питання привернула до числа учасників навіть ті держави, які в силу історичних і географічних причин не мають виходу до моря.

Багатоголосий публіки вторив гігантський орган Vox Maris (Голос моря) зі стін вежі Sky Tower. Звуки труб цього найбільшого в світі музичного інструменту неслися в небесну височінь і були чутні на відстані декількох кілометрів. У самій вежі відвідувачів радісно зустрічали діти, сповнені радості від дорученого їм важливої ​​справи - запрошувати гостей в Небесну Вежу. Тут кожен міг покуштувати «питної» морської води і ознайомитися з пристроєм опріснювати установки, піднятися на ліфті на самий верх, щоб подивитися вниз, прямо під ноги, з висоти 73 метри, вставши на спеціальну скляну майданчик, і озирнутися навколо - через скляні стіни.

Величезна кількість фонтанів, фонтанчиків і навіть фонтаніщ на території виставки дарувало свіжість, допомагало відновити сили і приваблювало не лише малечу, а й дорослих. Ось підноситься над натовпом пам'ятник щасливу родину в бризках води і світла, а ось цілий потік води, що стікає з дахів імпровізованого амфітеатру. Для любителів «тихого води» - споруди на зразок автобусних зупинок, вони розпилюють воду прямо з дахів. Тут можна посидіти на лавочках в клубах водяної пари і відпочити.

Черги в павільйони, але найбільша - в наш, російський. За час роботи виставки його відвідало понад 450 000 гостей, 203 офіційні делегації. Схоже, що кількість бажаючих побачити нашу експозицію поступалося тільки кількістю тих, хто хотів подивитися на екзотичних риб в океанаріумі.

Ми відвідали павільйони Німеччини, Італії, Франції, Омана, Об'єднаних Арабських Еміратів, Китаю, Японії, Швейцарії, Італії, Казахстану, Филлипин та інших країн. Сучасні технології дозволяють створювати красиві інтерактивні інсталяції, в яких відвідувач стає учасником якогось дійства. Гори «будівельних блоків» конструктора Lego синього і білого кольору, з яких можна створювати море; віртуальні світлові крапельки води зі стелі - якщо підставити під таку крапельку руку, на неї проектується зображення листочка рослини або немовля; рибки-роботи в імпровізованому акваріумі; інтерактивні планшети, голограми. І, звичайно, кіно зі всіляких арсеналом спецефектів - 4-D, голограми, спеціальні прийоми зйомки, особливі властивості і форма екрану. Сюжети, режисура, гра акторів, мультиплікація. Короткий, але надзвичайно інформаційно-ємний і динамічний відеосюжет транслював глядачам якесь відчуття. Наприклад мужні японці зняли мультфільм про хлопчика, який втратив батьків під час страшної фукусімской трагедії, але доля послала йому на втіху чарівний велосипед, який переносить його по країні - то високо в гори, то в морську безодню, усюди, щоб він міг бачити, як живуть люди, звірі, птахи, риби. Він допомагає дорослим відновлювати країну після землетрусу і цунамі. Об'єднані Арабські Емірати представили фільм про хлопчика, який потайки пробрався на наукове судно слідом за батьком-біологом і відправився рятувати морських черепах. Вражаюча міміка акторів робила зайвими слова, і неважливо було, якою мовою вони вимовлялися - арабською, англійською або корейською.

У павільйонах Китаю і Казахстану порадували національними танцями. Я запитала казахських колег - як це протягом 97 днів (а саме стільки тривала ЕКСПО-2012) виходити на сцену щодня кожні 15 хвилин по 12 годин на добу, та так виходити, щоб зал вибухав радісними оплесками. «Звичайно, вони отримують непогану зарплату, але все ж головне - любити свою країну і розуміти, що тобі довірили представляти її на такому важливому міжнародному заході», - таку відповідь пролунав.

Що стосується технологій, наукових розробок і суднобудівництва - тут було на що подивитися. Устаткування для нафтовидобутку, опріснення води, макети приливних гідроелектростанцій, батискафи, нові кораблі. Здивували японці: корабель майбутнього ... «з крилами» - справжній «летючий голландець», який використовує енергію вітру і Сонця. Через пару десятків років, цілком можливо, проект стане реальністю.

Росія була відзначена на ЕКСПО-2012 двома престижними нагородами: премією People's Choice Award американського видання Exhibitor Magazine і срібним призом Міжнародного бюро виставок в номінації «За розкриття теми» в категорії «А» - серед великих павільйонів. Перше місце дісталося Німеччині, а третє - Японії. Після урочистої церемонії нагородження директор російського павільйону Тетяна Садофьева поділилася своїми враженнями: «У всі дні роботи виставки ми бачили черги в російський павільйон, сяючі очі дітей за штурвалом швидкохідного рятувального катера-тренажера (розробка компанії« Транзас »); сплеск подиву і радості, коли розпалені Сонцем відвідувачі потрапляли в крижаний тунель, який символізує шлях в Арктику; то з яким інтересом, намагаючись відчути дух північних морів, дивилися люди на екран, де криголам прорубується крізь арктичні льоди. Діти і дорослі поспішали сфотографуватися біля глибоководного підводного жилого апарату «Мир», з якого проводили глибоководну зйомку на «Титаніку». Людей технічного складу залучав макет універсального атомного криголама нового покоління - новітній проект «Росатома». Серед експонатів - діюча модель енергоблоку Північної приливної станції - розробка «РусГідро»; макет станції «Схід», тієї самої, за допомогою якої вдалося пробурити чотирикілометрову свердловину, щоб взяти проби води з однойменного озера в Антарктиді. Срібний приз - гідна нагорода, гідні конкуренти - Німеччина і Японія. Можливо, друге місце не так вже й погано, є перспективи зростання, устремління. Слід сказати, що оцінювали роботу національних павільйонів серйозні фахівці, експерти Міжнародного бюро виставок. Серед параметрів - кількість рядових відвідувачів і офіційних делегацій, відгуків і, звичайно, критерії того, наскільки вдало була розкрита основна тема експозиції ».

Генеральний комісар російської секції на ЕКСПО-2012, заступник міністра промисловості і торгівлі Георгій Каламанов, коментуючи нагородження, в бесіді з російськими журналістами зазначив, що срібний приз в номінації «За розкриття теми» - висока нагорода: «Ми вважаємо наш приз успішним внеском Російської Федерації в рух ЕКСПО. У 2015 році Росія візьме участь у всесвітній виставці ЕКСПО-2015 в Мілані, ми сподіваємося і там продемонструвати високі показники ».

Що стосується моїх особистих вражень від російської експозиції, Тетяна Садофьева дуже вірно вловила і охарактеризувала загальний настрій. Залишається лише додати, що вразила фотовиставка з історії російського флоту, представлена ​​в павільйоні «Московським будинком фотографії». Багато фотографій - унікальні і зроблені учасниками арктичних експедицій минулого століття, часом в найважчих умовах північних походів. Ці кадри - свідоцтва героїзму російських мореплавців. До речі, високу історичну і пізнавальну цінність представлених в російській експозиції фотографій зазначив морський історик Олег Хіманич, в минулому учасник дев'яти арктичних походів.


Люди, на яких все тримається.

* * *
У лютому 2012 року, в рамках заходів з підготовки до ЕКСПО-2012, ми відвідали Музей світового океану в Калінінграді. Здивувало, що навіть взимку, коли «не сезон», там людно, багато дітей. Директор музею Світлана Сівкова пояснила це так: «У музеї все повинно бути красиво, а красиво - значить правильно». І ось ми знову зустрілися, але вже в YOсу, де Музей брав найактивнішу участь в організації російської експозиції. Я запитала Світлану Геннадьевну про її враження від Всесвітньої виставки. «Напевно, для нас вона виявилася найбільш корисною. Я побачила безліч втілених ідей, як потрібно представляти експонати, щоб було цікаво ». «Вас цікавила практична сторона?». «Ні, найголовніший критерій краса. Якщо красиво - значить правильно », - повторила вона фразу-девіз. Світлана Сівкова змогла, об'єднавши однодумців, домогтися, щоб в державних документах вперше з'явилося словосполучення «Морське спадщина Росії» (це сталося в 2009 році) і була створена асоціація, що об'єднала всіх, хто зацікавлений в збереженні, вивченні та популяризації морської історії нашої держави. «Це легендарна особистість. Цій тендітній жінці вдалося те, чого не вдавалося багатьом чоловікам, морякам », - такі слова я почула від старого морського вовка.

* * *

Казахстан готується перейняти естафету ЕКСПО в 2017 році, остаточно це питання буде вирішене в грудні на засіданні Міжнародного бюро виставок. У YOсу основний акцент експозиції був зроблений на те, щоб познайомити відвідувачів з історією країни, її культурними традиціями, розповісти про бурхливий розвиток науки і технологій. Дійсно, за відносно короткий проміжок часу Казахстану вдалося домогтися значних успіхів у підвищенні якості вищої освіти, створення суперсучасних дослідних центрів. Заступник директора Департаменту зовнішньоекономічної політики міністерства закордонних справ Казахстану, спеціальний представник з просування заявки Астани для проведення ЕКСПО-2017 Гаухар Бейсеева розповіла, що тема майбутньої виставки - «Енергія майбутнього» позначить реальні перспективи використання відновлюваних джерел енергії та «дасть шанс по-новому поглянути на існуючу в країні ситуацію, уважно вивчити досвід інших країн ».

* * *

І на закінчення кілька теплих слів про тих, хто «кував перемогу». Кажуть, що для того, щоб експромт виявився вдалим, його треба дуже ретельно готувати. Весь комплекс складних заходів по організації зустрічей, прес-конференцій, конкурсів, які почалися задовго до того, як виставка стартувала, і основною метою яких було не тільки «створити інформаційний привід», а й відшукати фахівців, не з чуток знають Арктику і проблеми у взаєминах людини з океаном, здатних визначити шляхи їх вирішення, ліг на плечі співробітників прес-центру ЕКСПО-2012 Софії Ваняткіной і Анастасії Урнов. І вони чудово впоралися з цим завданням. Знайти людей, які знають корейську мову, і здатних працювати гідами в павільйоні - вони змогли також легко і досить вдало. Представник прес-служби в YOсу Костянтин Кім надавав неоціненну допомогу в проведенні прес-конференцій, підготовці прес-релізів, інформаційних листів, супроводжував численні російські делегації.

* * *

Гості роз'їжджалися по домівках. Літак, який доставив нас з YOсу в Сеул, став останнім острівцем багатоголосся, яке звучало в дні роботи виставки.

Фото автора.
На світлині:
1. Ранок, природа прокидається.
2. «Велике О» - майданчик для водно-світлових інсталяцій.
3. Виставка. Види.
4. Фонтан «Щаслива сім'я».
5. Масове купання у фонтанах.
6. Sky Tower.
7. В очікуванні відвідувачів ...
8. Делегація Китаю на врученні нагород.
9. Срібний приз вручають Росії. Георгій Каламанов (третій праворуч).
10.Татьяна Садофьева розмовляє з російськими журналістами.
11.Ночная життя виставки. До церемонії закриття залишилося ...
12.В барі чистої питної води можна придбати останню за «кругленьку суму».
13.Прісоедіняйтесь, збирайте Lego-океан.
14.В павільйоні Казахстану.
15. «Летючий голландець» - японський варіант.
16.Das ist fantastisch!
17-21. У російському павільйоні. Черга в павільйон. Види. Експонати.
22.Древнее китайське вітрильне судно.
23.Заместітель директора Департаменту зовнішньоекономічної політики міністерства закордонних справ Казахстану, спеціальний представник з просування заявки Астани для проведення ЕКСПО-2017 Гаухар Бейсеева.
24.Діректор Музею світового океану в Калінінграді Світлана Сівкова (друга зліва), лютий 2012 року.
25.Експозіція з історії російського флоту в крижаному тунелі.

«Вас цікавила практична сторона?
Новости