• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

У Гідрометцентрі порадили росіянам чекати чудес на Новий рік

Фото: Володимир Гердо / ТАСС

На цьому тижні Москву скували морози, йшов рясний сніг, і після недавньої відлиги мешканці столиці з небажанням стали кутатися в шуби і пуховики. Чи справді середня смуга переживає нестандартну зиму, чи чекати негод в найближчі дні і, найголовніше, піднесе погодні сюрпризи новорічна ніч? Про це «Парламентська газета» запитала наукового керівника Гідрометцентру Романа Вільфанд .

- Роман Менделевич, на цьому тижні в Москві досить різко похолодало, багато хто навіть вважають ці морози рекордними. Як ви оцінюєте столичну погоду?

- У Москві стійка морозна погода. Відхилення від температурної норми дійсно є, вчора вони становили сім - сім з половиною градусів зі знаком «мінус», тобто температурний фон холодніше багаторічних значень. Вчора вночі температура доходила до -22 градусів за Цельсієм. Низько, звичайно. У Москві, в основному, температура 15-18 градусів, вдень було прохолодно - 13-14 градусів нижче нуля. Звичайно, це зима. Справжня зима. Але до рекордів далеко.

Потрібно врахувати, що взимку мінливість температурних режимів в принципі велика. Часто буває відлига, як минулого тижня. І тут же протягом вихідних температура знизилася на 15-18 градусів. Звичайно, це помітно. Тому все сприйняття «рекордів» дуже суб'єктивні і пов'язані з тим, що зіставлення йде з температурним режимом, який був до цього. Тому-то будь-яка різка зниження сприймається як щось неординарне.

Іноді кажуть: «Навіть старі не пам'ятають таких морозів». У таких випадках метеорологи жартують: «Ну, який у людей похилого віку арсенал? Це їх пам'ять, а вона може часто підводити. А у нас - архіви і банки даних ».

- А як буде змінюватися погода в найближчі тижні?

- Протягом тижня на європейській території Росії йде потужний антициклон. Якщо говорити професійною мовою - 1040 гектопаскалей, це дуже високо. Простіше кажучи, це вище 762-763 міліметра ртутного стовпа по Москві. Це помітно, приблизно на 15 міліметрів ртутного стовпа вище норми.

Далі йдуть прості метеорологічні міркування. Для антициклону характерно спадний рух, яке перешкоджає утворенню хмар. Тому в основному погода буде ясною.

Але є в антициклоні таке поняття, як інверсія температури. Якщо комусь дуже холодно зараз, він може піднятися на повітряній кулі на висоту, скажімо, в тисячу метрів - і там температура буде вище приблизно на 8-10 градусів. Тобто, зараз там приблизно -5 градусів. Ось це властивість антициклону - незвичайне розподіл температури, коли вона підвищується з висотою, а не знижується.

І тільки в цьому подінверсіонном шарі можлива поява тонкого шару хмар. Їх так і називають - подінверсіонние. Вони пов'язані з тим, що сила плавучості не дозволяє молекулам водяної пари проходити цей шар інверсії. Тому на висотці 1000-1500 метрів молекули об'єднуються і виходять невеликі хмари, через що здається, що погода хмарна. Насправді ж, це дуже тонкий хмарний шар, днем ​​він розсіюється і світить сонечко.

- Значить, снігопадів не чекати?

- Погода буде без істотних опадів. Може бути, випаде міліметр снігу. А так - холодні ночі, днем ​​близько десяти градусів нижче нуля.

- В який час доби на вулиці максимально холодно?

- До речі, я всіх про це попереджаю: ранкові значення взимку майже такі ж, як мінімальні нічні. Зараз саме той випадок, коли сонце світить, але не гріє. Адже наближається дата зимового сонцестояння, коли день короткий, сонячні промені похилі і не прогрівають землю. Тому в 7-8 ранку спостерігаються найнижчі температури. Це потрібно враховувати, збираючи дітей до школи.

- До Нового року залишилося два тижні, все вже планують, як проведуть свята. І багато планів залежать від погоди. Метеорологи вже можуть внести ясність? Нас нещодавно лякали, що будуть люті морози ...

- Хтось лякає морозами, хтось, навпаки, зігріває душу можливими відлигами, а метеорологи Гідрометцентру поки не знають. Справа в тому, що теоретична передбачуваність становить два тижні, а практична передбачуваність - шість-сім днів. Років через два-три вона становитиме, ну, вісім днів. А щоб точно прогнозувати погоду на 14 днів вперед - до цього вся наша наука дійде років через 30-40. Тоді і зможете запитати мене 18 грудня про те, яка погода буде на Новий рік - і отримати науково обґрунтовану відповідь.

Що ж стосується тих, хто вже лякає москвичів новорічними морозами - до таких людей я ставлюся з іронією. Може, і збудеться таке припущення, а може, й не буде! - поки немає наукової бази, щоб бути впевненим напевно.

І знаєте, є ще один фактор. Жити потрібно з інтересом. Якщо все життя заздалегідь розписана - це ж не цікаво! Інтрига повинна бути! А новорічна ніч - вона взагалі повна чарівництва, таємниці і яскравих подій. Чи потрібно її передбачати? Я не думаю. Тому, давайте, будемо радіти Нового року і чекати чудес.

Чи справді середня смуга переживає нестандартну зиму, чи чекати негод в найближчі дні і, найголовніше, піднесе погодні сюрпризи новорічна ніч?
Як ви оцінюєте столичну погоду?
У таких випадках метеорологи жартують: «Ну, який у людей похилого віку арсенал?
А як буде змінюватися погода в найближчі тижні?
Значить, снігопадів не чекати?
В який час доби на вулиці максимально холодно?
Метеорологи вже можуть внести ясність?
Чи потрібно її передбачати?
Новости