• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

На кого буде схожий ваша дитина? Все про планування вагітності

 1. На кого буде схожий ваша дитина? зміст: З того самого моменту, як малюк поваляється на світло,...
 2. Ну що за характер
 3. Чи можна передбачити хвороби?
 4. На кого буде схожий ваша дитина?
 5. Дивлюся в тебе, як в дзеркало
 6. Ну що за характер
 7. Чи можна передбачити хвороби?
 8. На кого буде схожий ваша дитина?
 9. Дивлюся в тебе, як в дзеркало
 10. Ну що за характер
 11. Чи можна передбачити хвороби?

На кого буде схожий ваша дитина?

зміст:

З того самого моменту, як малюк поваляється на світло, батьки починають шукати в ньому свої риси. Очки - татові! Довгі вії - від мами, а родимка з плечі - виразно бабусина. Психологи вважають, що почуття гордості і розчулення, які відчувають батьки, бачачи, що дитина чимось схожий на кожного з них, - дуже важливі і потрібні. Саме це допомагає людям відчувати себе справжньою родиною, народжує відчуття близького споріднення. Однак, як відомо, спадковість визначає не тільки зовнішність. Інформація, яку зашифровано в генах, багато в чому визначає характер. Вже достеменно відомо, що генетично обумовлені здатність дитини бути лідером, схильність до творчості, вміння йти на контакт з оточуючими. Одні якості з більшою ймовірністю передаються у спадок (наприклад, музичний слух), інші - з меншою. Але в той же час на те, що закладено природою, дуже сильно впливають зовнішні чинники - спосіб життя, оточення і навіть екологія.

Але в той же час на те, що закладено природою, дуже сильно впливають зовнішні чинники - спосіб життя, оточення і навіть екологія

До змісту

Дивлюся в тебе, як в дзеркало

Батькам найпростіше виявити зовнішню схожість, причому в деяких дітей самим химерним чином перемішуються риси батька, матері, бабусь, дідусів. Мамин овал обличчя, татові чорні очі, дідусеві густі пряме волосся - такий набір цілком звичайний. Тут існують і свої закономірності: наприклад, ген, який відповідає за темний колір очей, є домінуючим, і, як правило, якщо у одного з батьків світлі очі, а в іншого темні, швидше за все, малюк буде карооким. Але передбачити це зі стовідсотковою впевненістю неможливо - іноді у світлоокий батьків народжуються темноокі діти. А значить, все набагато складніше, ніж боротьба "сильних" і "слабких" генів.

Найчастіше, кажуть генетики, зовнішні дані визначаються не одним геном, а спільною роботою декількох, і результат іноді може бути абсолютно непередбачуваним. Візьмемо, наприклад, колір волосся. Якщо у матері дитини є "сильний ген" темного волосся, а у батька - "слабкий" ген світлих, то у їх дитини повинні бути темного кольору. А коли дитина підросте, у його власних дітей вже цілком можуть бути світле волосся. Чому? Тому що від батьків він отримав обидва гени - і "слабкий", і "сильний", а "слабкі" гени можуть вступити у взаємодію зі "слабкими" генами партнера. І не поспішайте звинувачувати сусіда, якщо дитина опинилася рудоволосий, чого раніше в роду ніколи не траплялося. Змішання генів може підносити будь-які сюрпризи. Наприклад, якщо чоловік лисіє, в цьому можна звинуватити і батька, і матір: ген, що відповідає за втрату волосся, передається не тільки по чоловічій, а й по жіночій лінії.

Навіть якщо на перший погляд здається, що дитина не дуже на вас схожий, у вас насправді може бути багато спільного. Дослідження показують, що багато дітей повторюють міміку батьків: малюк може так само морщитися, коли з'їсть щось кисле, так само відкопилювати губу, коли йому образливо, так само відкривати рот від подиву. Причому не завжди справа лише в тому, що діти не просто переймають вираз обличчя, спостерігаючи за своїми батьками. Виявляється, навіть сліпі діти, які не знають, як виглядають мама і тато, успадковують їх міміку.

А в деяких випадках одна генетична особливість може бути тісно пов'язана з іншою. Подивіться, як в природному положенні лежать волосся на маківці у немовляти: якщо вони закручені проти годинникової стрілки, то швидше за все він буде лівшею, вчені запевняють, що ці дві риси якимось чином генетично пов'язані між собою.

До змісту

Ну що за характер

Генетики не сумніваються в тому, що на характер впливає спадковість. Більш того, одне з недавніх досліджень показало, що абсолютно всі риси характеру обумовлені генетично. Це доведено за допомогою спостереження за близнюками, які виховуються роздільно і в різних умовах, але при цьому мають схожі характери. Інтелект, за деякими оцінками, успадковується з вірогідністю до 60%! Так що, коли батько з гордістю вимовляє: "Здібності до математики у сина від мене!" - в цьому є раціональне зерно. Іноді схожість буває неявною, але, якщо загальні риси виявляються, це здається справді дивним. "Коли моїй дочці виповнилося п'ять років, я взяла її в магазин іграшок і запропонувала вибрати будь-який подарунок, - розповідає Олена. - Яке ж було моє здивування, коли Даша вибрала точно такого ж плюшевого ведмедя в синіх штанцях, який був у мене в дитинстві улюбленою іграшкою! " Звичайно, немає гена, який відповідає за любов до ведмедикам в синіх штанцях. Але є фактори, які впливають на колірні, смакові, ароматичні переваги.

Навіть улюблені страви можуть бути обумовлені генетично. Вважається, наприклад, що люди з підвищеною чутливістю до всього гіркого, не люблять пити молоко і воду, вважаючи за краще солодкі напої - сік або газовану воду.

Але, звичайно, характер дитини - це завжди поєднання генетики і виховання. Адже закладені природою дані потребують розвитку і підтримки, інакше вони можуть залишитися непоміченими.

Вчені відзначають, що прийомні діти переймають багато рис характеру тата і мами, які їх усиновили.

Відмінний приклад - це музичні здібності. У людей, які можуть похвалитися хорошим слухом, в чотири рази частіше народжуються музично обдаровані діти. Але скільки з них починають систематично займатися музикою в ранньому віці? А в цьому випадку дуже важливо почати навчання рано, до 9 років, інакше шанс ефективно використовувати здібності зменшується в кілька разів. І навіть самий обдарована дитина має потребу в навчанні, причому від того, яким воно буде, залежить і результат. Так, багато дослідників в різних країнах відзначають, що за останні 50 років рівень IQ у дітей став на порядок вище, але це відбувається через вдосконалення системи раннього освіти, а не через генетики.

До змісту

Чи можна передбачити хвороби?

Всі ми знаємо, що багато захворювань передаються у спадок. Для деяких з них (наприклад, гемофілії або кістозпого фіброзу) достатньо всього одного деформованого гена - якщо він виявиться пошкоджений у обох батьків, дитина майже напевно народиться хворою.

Більшість спадкових захворювань вимагає комбінації з декількох пошкоджених генів. Наприклад, діабет II типу дуже часто передається у спадок: якщо один з батьків захворів їм до 50 років, шанси дитини також захворіти в майбутньому дуже великі.

З іншого боку, жителі східних країн, які традиційно їдять більш здорову їжу, набагато рідше хворіють цим видом діабету. А це означає, що спосіб життя грає дуже важливу роль. Ще один приклад: така хвороба, як ожиріння, на 75-80% визначається спадковістю. Але навіть ті люди, у яких є гени, які спонукають до повноти, можуть уникнути надмірної ваги, дотримуючись правильного способу життя. Що робити? Потрібно віддавати собі звіт в тому, які проблеми можуть передаватися у спадок, - і діяти відповідно. Якщо у вашого батька був рак шкіри, а у нашої дочки дуже світле волосся і веснянки, їй потрібно бути особливо обережною з сонцем. Якщо ви схильні до нападів депресії, уважно стежте за станом своїх дітей, адже ця проблема теж генетично зумовлена.

Ще один спосіб запобігти можливим проблемам - генетична експертиза, яка з великою ймовірністю може передбачити (або спростувати) проблеми у майбутньої дитини. Сьогодні її можна зробити майже в кожному місті в спеціально створених лабораторіях при жіночих консультаціях - до вагітності (досліджуючи кров батьків) або під час (за допомогою забору навколоплідної рідини або пуповинної крові). Лікарі вважають, що деяким майбутнім батькам пройти це дослідження необхідно: наприклад, якщо жінці більше 36 років (вважається, що з віком вплив пошкоджених генів посилюється), якщо в сім'ї є родичі з важкими спадковими захворюваннями, якщо в попередні вагітності були випадки викидня і т.д.

Заздалегідь знаючи про можливі проблеми, часто можна врятувати дитину, наприклад, відразу ж зробивши операцію новонародженому з пороком серця. Крім того, з кожним роком вчені домагаються все більших успіхів в області пренатального (внутрішньоутробного) лікування. І, можливо, зовсім скоро генетики навчаться виправляти пошкоджений ген у дитини ще до появи на світ.

І ось про що слід пам'ятати. Чим більше вчені дізнаються про генетику і вплив навколишнього середовища, тим очевиднішим стає той факт, що здоров'я, характер, зовнішність і поведінку людини - результат складних процесів, дуже складних, щоб їх можна було пояснити якимось одним фактором. І як би в деяких відносинах діти не були схожі на своїх батьків, в інших вони самі по собі. І найчастіше, починаючи фразу зі слів: "Мій син - вилитий я в дитинстві", - батько закінчує її приблизно так: "За винятком того ..."

Кому потрібен генетичний аналіз
Плануючи вагітність, зверніться до генетикам, якщо:
 • У вашій родині є випадки захворювань, що передаються у спадок (навіть якщо ви самі здорові).
 • У вас були випадки мертвонародження або народження дітей з вадами розвитку, викидні.
 • Вік матері більше 35 років, батька - більше 50 років.
 • Ви живете в екологічно несприятливому районі або працюєте на шкідливому виробництві.
 • Мати і батько майбутньої дитини є кровними родичами, причому, чим ближче рівень спорідненості, тим вище ризик.
 • Аналізи крові батьків показують, що обидва є носіями генетично обумовлених хвороб.
 • Один з батьків має вроджені вади, наприклад, порок серця.
 • Уже під час вагітності виявлені вади.
Де зробити обстеження

Практично в кожному місті Росії сьогодні створені медико-генетичні консультації для майбутніх мам - при пологових будинках та жіночих консультаціях.

 • Москва: поліклінічне відділення Медико-генетичного центру РАМН, вул Москворіччі, д. 1, тел .: (495) 324-8772; www.med-gen.ru
 • Санкт-Петербург: лабораторія пренатальної діагностики вроджених і спадкових захворювань в НДІ акушерства і гінекології ім. Д. О. Отта РАМН, вул. Менделєєвська, д. 3, тел .: (812) 328-9892; www.ott.ru
 • Новосибірськ: медико-генетична консультація Центру планування сім'ї та репродукції, вул. Котовського, д. 35, тел .: (385) 355-3575
 • Єкатеринбург: Діагностичний центр лабораторної діагностики хвороб матері і дитини, вул. Декабристів, д. 38, тел .: (343) 257-9524

Коментувати можут "На кого буде схожий ваша дитина?"

На кого буде схожий ваша дитина?

зміст:

З того самого моменту, як малюк поваляється на світло, батьки починають шукати в ньому свої риси. Очки - татові! Довгі вії - від мами, а родимка з плечі - виразно бабусина. Психологи вважають, що почуття гордості і розчулення, які відчувають батьки, бачачи, що дитина чимось схожий на кожного з них, - дуже важливі і потрібні. Саме це допомагає людям відчувати себе справжньою родиною, народжує відчуття близького споріднення. Однак, як відомо, спадковість визначає не тільки зовнішність. Інформація, яку зашифровано в генах, багато в чому визначає характер. Вже достеменно відомо, що генетично обумовлені здатність дитини бути лідером, схильність до творчості, вміння йти на контакт з оточуючими. Одні якості з більшою ймовірністю передаються у спадок (наприклад, музичний слух), інші - з меншою. Але в той же час на те, що закладено природою, дуже сильно впливають зовнішні чинники - спосіб життя, оточення і навіть екологія.

Але в той же час на те, що закладено природою, дуже сильно впливають зовнішні чинники - спосіб життя, оточення і навіть екологія

До змісту

Дивлюся в тебе, як в дзеркало

Батькам найпростіше виявити зовнішню схожість, причому в деяких дітей самим химерним чином перемішуються риси батька, матері, бабусь, дідусів. Мамин овал обличчя, татові чорні очі, дідусеві густі пряме волосся - такий набір цілком звичайний. Тут існують і свої закономірності: наприклад, ген, який відповідає за темний колір очей, є домінуючим, і, як правило, якщо у одного з батьків світлі очі, а в іншого темні, швидше за все, малюк буде карооким. Але передбачити це зі стовідсотковою впевненістю неможливо - іноді у світлоокий батьків народжуються темноокі діти. А значить, все набагато складніше, ніж боротьба "сильних" і "слабких" генів.

Найчастіше, кажуть генетики, зовнішні дані визначаються не одним геном, а спільною роботою декількох, і результат іноді може бути абсолютно непередбачуваним. Візьмемо, наприклад, колір волосся. Якщо у матері дитини є "сильний ген" темного волосся, а у батька - "слабкий" ген світлих, то у їх дитини повинні бути темного кольору. А коли дитина підросте, у його власних дітей вже цілком можуть бути світле волосся. Чому? Тому що від батьків він отримав обидва гени - і "слабкий", і "сильний", а "слабкі" гени можуть вступити у взаємодію зі "слабкими" генами партнера. І не поспішайте звинувачувати сусіда, якщо дитина опинилася рудоволосий, чого раніше в роду ніколи не траплялося. Змішання генів може підносити будь-які сюрпризи. Наприклад, якщо чоловік лисіє, в цьому можна звинуватити і батька, і матір: ген, що відповідає за втрату волосся, передається не тільки по чоловічій, а й по жіночій лінії.

Навіть якщо на перший погляд здається, що дитина не дуже на вас схожий, у вас насправді може бути багато спільного. Дослідження показують, що багато дітей повторюють міміку батьків: малюк може так само морщитися, коли з'їсть щось кисле, так само відкопилювати губу, коли йому образливо, так само відкривати рот від подиву. Причому не завжди справа лише в тому, що діти не просто переймають вираз обличчя, спостерігаючи за своїми батьками. Виявляється, навіть сліпі діти, які не знають, як виглядають мама і тато, успадковують їх міміку.

А в деяких випадках одна генетична особливість може бути тісно пов'язана з іншою. Подивіться, як в природному положенні лежать волосся на маківці у немовляти: якщо вони закручені проти годинникової стрілки, то швидше за все він буде лівшею, вчені запевняють, що ці дві риси якимось чином генетично пов'язані між собою.

До змісту

Ну що за характер

Генетики не сумніваються в тому, що на характер впливає спадковість. Більш того, одне з недавніх досліджень показало, що абсолютно всі риси характеру обумовлені генетично. Це доведено за допомогою спостереження за близнюками, які виховуються роздільно і в різних умовах, але при цьому мають схожі характери. Інтелект, за деякими оцінками, успадковується з вірогідністю до 60%! Так що, коли батько з гордістю вимовляє: "Здібності до математики у сина від мене!" - в цьому є раціональне зерно. Іноді схожість буває неявною, але, якщо загальні риси виявляються, це здається справді дивним. "Коли моїй дочці виповнилося п'ять років, я взяла її в магазин іграшок і запропонувала вибрати будь-який подарунок, - розповідає Олена. - Яке ж було моє здивування, коли Даша вибрала точно такого ж плюшевого ведмедя в синіх штанцях, який був у мене в дитинстві улюбленою іграшкою! " Звичайно, немає гена, який відповідає за любов до ведмедикам в синіх штанцях. Але є фактори, які впливають на колірні, смакові, ароматичні переваги.

Навіть улюблені страви можуть бути обумовлені генетично. Вважається, наприклад, що люди з підвищеною чутливістю до всього гіркого, не люблять пити молоко і воду, вважаючи за краще солодкі напої - сік або газовану воду.

Але, звичайно, характер дитини - це завжди поєднання генетики і виховання. Адже закладені природою дані потребують розвитку і підтримки, інакше вони можуть залишитися непоміченими.

Вчені відзначають, що прийомні діти переймають багато рис характеру тата і мами, які їх усиновили.

Відмінний приклад - це музичні здібності. У людей, які можуть похвалитися хорошим слухом, в чотири рази частіше народжуються музично обдаровані діти. Але скільки з них починають систематично займатися музикою в ранньому віці? А в цьому випадку дуже важливо почати навчання рано, до 9 років, інакше шанс ефективно використовувати здібності зменшується в кілька разів. І навіть самий обдарована дитина має потребу в навчанні, причому від того, яким воно буде, залежить і результат. Так, багато дослідників в різних країнах відзначають, що за останні 50 років рівень IQ у дітей став на порядок вище, але це відбувається через вдосконалення системи раннього освіти, а не через генетики.

До змісту

Чи можна передбачити хвороби?

Всі ми знаємо, що багато захворювань передаються у спадок. Для деяких з них (наприклад, гемофілії або кістозпого фіброзу) достатньо всього одного деформованого гена - якщо він виявиться пошкоджений у обох батьків, дитина майже напевно народиться хворою.

Більшість спадкових захворювань вимагає комбінації з декількох пошкоджених генів. Наприклад, діабет II типу дуже часто передається у спадок: якщо один з батьків захворів їм до 50 років, шанси дитини також захворіти в майбутньому дуже великі.

З іншого боку, жителі східних країн, які традиційно їдять більш здорову їжу, набагато рідше хворіють цим видом діабету. А це означає, що спосіб життя грає дуже важливу роль. Ще один приклад: така хвороба, як ожиріння, на 75-80% визначається спадковістю. Але навіть ті люди, у яких є гени, які спонукають до повноти, можуть уникнути надмірної ваги, дотримуючись правильного способу життя. Що робити? Потрібно віддавати собі звіт в тому, які проблеми можуть передаватися у спадок, - і діяти відповідно. Якщо у вашого батька був рак шкіри, а у нашої дочки дуже світле волосся і веснянки, їй потрібно бути особливо обережною з сонцем. Якщо ви схильні до нападів депресії, уважно стежте за станом своїх дітей, адже ця проблема теж генетично зумовлена.

Ще один спосіб запобігти можливим проблемам - генетична експертиза, яка з великою ймовірністю може передбачити (або спростувати) проблеми у майбутньої дитини. Сьогодні її можна зробити майже в кожному місті в спеціально створених лабораторіях при жіночих консультаціях - до вагітності (досліджуючи кров батьків) або під час (за допомогою забору навколоплідної рідини або пуповинної крові). Лікарі вважають, що деяким майбутнім батькам пройти це дослідження необхідно: наприклад, якщо жінці більше 36 років (вважається, що з віком вплив пошкоджених генів посилюється), якщо в сім'ї є родичі з важкими спадковими захворюваннями, якщо в попередні вагітності були випадки викидня і т.д.

Заздалегідь знаючи про можливі проблеми, часто можна врятувати дитину, наприклад, відразу ж зробивши операцію новонародженому з пороком серця. Крім того, з кожним роком вчені домагаються все більших успіхів в області пренатального (внутрішньоутробного) лікування. І, можливо, зовсім скоро генетики навчаться виправляти пошкоджений ген у дитини ще до появи на світ.

І ось про що слід пам'ятати. Чим більше вчені дізнаються про генетику і вплив навколишнього середовища, тим очевиднішим стає той факт, що здоров'я, характер, зовнішність і поведінку людини - результат складних процесів, дуже складних, щоб їх можна було пояснити якимось одним фактором. І як би в деяких відносинах діти не були схожі на своїх батьків, в інших вони самі по собі. І найчастіше, починаючи фразу зі слів: "Мій син - вилитий я в дитинстві", - батько закінчує її приблизно так: "За винятком того ..."

Кому потрібен генетичний аналіз
Плануючи вагітність, зверніться до генетикам, якщо:
 • У вашій родині є випадки захворювань, що передаються у спадок (навіть якщо ви самі здорові).
 • У вас були випадки мертвонародження або народження дітей з вадами розвитку, викидні.
 • Вік матері більше 35 років, батька - більше 50 років.
 • Ви живете в екологічно несприятливому районі або працюєте на шкідливому виробництві.
 • Мати і батько майбутньої дитини є кровними родичами, причому, чим ближче рівень спорідненості, тим вище ризик.
 • Аналізи крові батьків показують, що обидва є носіями генетично обумовлених хвороб.
 • Один з батьків має вроджені вади, наприклад, порок серця.
 • Уже під час вагітності виявлені вади.
Де зробити обстеження

Практично в кожному місті Росії сьогодні створені медико-генетичні консультації для майбутніх мам - при пологових будинках та жіночих консультаціях.

 • Москва: поліклінічне відділення Медико-генетичного центру РАМН, вул Москворіччі, д. 1, тел .: (495) 324-8772; www.med-gen.ru
 • Санкт-Петербург: лабораторія пренатальної діагностики вроджених і спадкових захворювань в НДІ акушерства і гінекології ім. Д. О. Отта РАМН, вул. Менделєєвська, д. 3, тел .: (812) 328-9892; www.ott.ru
 • Новосибірськ: медико-генетична консультація Центру планування сім'ї та репродукції, вул. Котовського, д. 35, тел .: (385) 355-3575
 • Єкатеринбург: Діагностичний центр лабораторної діагностики хвороб матері і дитини, вул. Декабристів, д. 38, тел .: (343) 257-9524

Коментувати можут "На кого буде схожий ваша дитина?"

На кого буде схожий ваша дитина?

зміст:

З того самого моменту, як малюк поваляється на світло, батьки починають шукати в ньому свої риси. Очки - татові! Довгі вії - від мами, а родимка з плечі - виразно бабусина. Психологи вважають, що почуття гордості і розчулення, які відчувають батьки, бачачи, що дитина чимось схожий на кожного з них, - дуже важливі і потрібні. Саме це допомагає людям відчувати себе справжньою родиною, народжує відчуття близького споріднення. Однак, як відомо, спадковість визначає не тільки зовнішність. Інформація, яку зашифровано в генах, багато в чому визначає характер. Вже достеменно відомо, що генетично обумовлені здатність дитини бути лідером, схильність до творчості, вміння йти на контакт з оточуючими. Одні якості з більшою ймовірністю передаються у спадок (наприклад, музичний слух), інші - з меншою. Але в той же час на те, що закладено природою, дуже сильно впливають зовнішні чинники - спосіб життя, оточення і навіть екологія.

Але в той же час на те, що закладено природою, дуже сильно впливають зовнішні чинники - спосіб життя, оточення і навіть екологія

До змісту

Дивлюся в тебе, як в дзеркало

Батькам найпростіше виявити зовнішню схожість, причому в деяких дітей самим химерним чином перемішуються риси батька, матері, бабусь, дідусів. Мамин овал обличчя, татові чорні очі, дідусеві густі пряме волосся - такий набір цілком звичайний. Тут існують і свої закономірності: наприклад, ген, який відповідає за темний колір очей, є домінуючим, і, як правило, якщо у одного з батьків світлі очі, а в іншого темні, швидше за все, малюк буде карооким. Але передбачити це зі стовідсотковою впевненістю неможливо - іноді у світлоокий батьків народжуються темноокі діти. А значить, все набагато складніше, ніж боротьба "сильних" і "слабких" генів.

Найчастіше, кажуть генетики, зовнішні дані визначаються не одним геном, а спільною роботою декількох, і результат іноді може бути абсолютно непередбачуваним. Візьмемо, наприклад, колір волосся. Якщо у матері дитини є "сильний ген" темного волосся, а у батька - "слабкий" ген світлих, то у їх дитини повинні бути темного кольору. А коли дитина підросте, у його власних дітей вже цілком можуть бути світле волосся. Чому? Тому що від батьків він отримав обидва гени - і "слабкий", і "сильний", а "слабкі" гени можуть вступити у взаємодію зі "слабкими" генами партнера. І не поспішайте звинувачувати сусіда, якщо дитина опинилася рудоволосий, чого раніше в роду ніколи не траплялося. Змішання генів може підносити будь-які сюрпризи. Наприклад, якщо чоловік лисіє, в цьому можна звинуватити і батька, і матір: ген, що відповідає за втрату волосся, передається не тільки по чоловічій, а й по жіночій лінії.

Навіть якщо на перший погляд здається, що дитина не дуже на вас схожий, у вас насправді може бути багато спільного. Дослідження показують, що багато дітей повторюють міміку батьків: малюк може так само морщитися, коли з'їсть щось кисле, так само відкопилювати губу, коли йому образливо, так само відкривати рот від подиву. Причому не завжди справа лише в тому, що діти не просто переймають вираз обличчя, спостерігаючи за своїми батьками. Виявляється, навіть сліпі діти, які не знають, як виглядають мама і тато, успадковують їх міміку.

А в деяких випадках одна генетична особливість може бути тісно пов'язана з іншою. Подивіться, як в природному положенні лежать волосся на маківці у немовляти: якщо вони закручені проти годинникової стрілки, то швидше за все він буде лівшею, вчені запевняють, що ці дві риси якимось чином генетично пов'язані між собою.

До змісту

Ну що за характер

Генетики не сумніваються в тому, що на характер впливає спадковість. Більш того, одне з недавніх досліджень показало, що абсолютно всі риси характеру обумовлені генетично. Це доведено за допомогою спостереження за близнюками, які виховуються роздільно і в різних умовах, але при цьому мають схожі характери. Інтелект, за деякими оцінками, успадковується з вірогідністю до 60%! Так що, коли батько з гордістю вимовляє: "Здібності до математики у сина від мене!" - в цьому є раціональне зерно. Іноді схожість буває неявною, але, якщо загальні риси виявляються, це здається справді дивним. "Коли моїй дочці виповнилося п'ять років, я взяла її в магазин іграшок і запропонувала вибрати будь-який подарунок, - розповідає Олена. - Яке ж було моє здивування, коли Даша вибрала точно такого ж плюшевого ведмедя в синіх штанцях, який був у мене в дитинстві улюбленою іграшкою! " Звичайно, немає гена, який відповідає за любов до ведмедикам в синіх штанцях. Але є фактори, які впливають на колірні, смакові, ароматичні переваги.

Навіть улюблені страви можуть бути обумовлені генетично. Вважається, наприклад, що люди з підвищеною чутливістю до всього гіркого, не люблять пити молоко і воду, вважаючи за краще солодкі напої - сік або газовану воду.

Але, звичайно, характер дитини - це завжди поєднання генетики і виховання. Адже закладені природою дані потребують розвитку і підтримки, інакше вони можуть залишитися непоміченими.

Вчені відзначають, що прийомні діти переймають багато рис характеру тата і мами, які їх усиновили.

Відмінний приклад - це музичні здібності. У людей, які можуть похвалитися хорошим слухом, в чотири рази частіше народжуються музично обдаровані діти. Але скільки з них починають систематично займатися музикою в ранньому віці? А в цьому випадку дуже важливо почати навчання рано, до 9 років, інакше шанс ефективно використовувати здібності зменшується в кілька разів. І навіть самий обдарована дитина має потребу в навчанні, причому від того, яким воно буде, залежить і результат. Так, багато дослідників в різних країнах відзначають, що за останні 50 років рівень IQ у дітей став на порядок вище, але це відбувається через вдосконалення системи раннього освіти, а не через генетики.

До змісту

Чи можна передбачити хвороби?

Всі ми знаємо, що багато захворювань передаються у спадок. Для деяких з них (наприклад, гемофілії або кістозпого фіброзу) достатньо всього одного деформованого гена - якщо він виявиться пошкоджений у обох батьків, дитина майже напевно народиться хворою.

Більшість спадкових захворювань вимагає комбінації з декількох пошкоджених генів. Наприклад, діабет II типу дуже часто передається у спадок: якщо один з батьків захворів їм до 50 років, шанси дитини також захворіти в майбутньому дуже великі.

З іншого боку, жителі східних країн, які традиційно їдять більш здорову їжу, набагато рідше хворіють цим видом діабету. А це означає, що спосіб життя грає дуже важливу роль. Ще один приклад: така хвороба, як ожиріння, на 75-80% визначається спадковістю. Але навіть ті люди, у яких є гени, які спонукають до повноти, можуть уникнути надмірної ваги, дотримуючись правильного способу життя. Що робити? Потрібно віддавати собі звіт в тому, які проблеми можуть передаватися у спадок, - і діяти відповідно. Якщо у вашого батька був рак шкіри, а у нашої дочки дуже світле волосся і веснянки, їй потрібно бути особливо обережною з сонцем. Якщо ви схильні до нападів депресії, уважно стежте за станом своїх дітей, адже ця проблема теж генетично зумовлена.

Ще один спосіб запобігти можливим проблемам - генетична експертиза, яка з великою ймовірністю може передбачити (або спростувати) проблеми у майбутньої дитини. Сьогодні її можна зробити майже в кожному місті в спеціально створених лабораторіях при жіночих консультаціях - до вагітності (досліджуючи кров батьків) або під час (за допомогою забору навколоплідної рідини або пуповинної крові). Лікарі вважають, що деяким майбутнім батькам пройти це дослідження необхідно: наприклад, якщо жінці більше 36 років (вважається, що з віком вплив пошкоджених генів посилюється), якщо в сім'ї є родичі з важкими спадковими захворюваннями, якщо в попередні вагітності були випадки викидня і т.д.

Заздалегідь знаючи про можливі проблеми, часто можна врятувати дитину, наприклад, відразу ж зробивши операцію новонародженому з пороком серця. Крім того, з кожним роком вчені домагаються все більших успіхів в області пренатального (внутрішньоутробного) лікування. І, можливо, зовсім скоро генетики навчаться виправляти пошкоджений ген у дитини ще до появи на світ.

І ось про що слід пам'ятати. Чим більше вчені дізнаються про генетику і вплив навколишнього середовища, тим очевиднішим стає той факт, що здоров'я, характер, зовнішність і поведінку людини - результат складних процесів, дуже складних, щоб їх можна було пояснити якимось одним фактором. І як би в деяких відносинах діти не були схожі на своїх батьків, в інших вони самі по собі. І найчастіше, починаючи фразу зі слів: "Мій син - вилитий я в дитинстві", - батько закінчує її приблизно так: "За винятком того ..."

Кому потрібен генетичний аналіз
Плануючи вагітність, зверніться до генетикам, якщо:
 • У вашій родині є випадки захворювань, що передаються у спадок (навіть якщо ви самі здорові).
 • У вас були випадки мертвонародження або народження дітей з вадами розвитку, викидні.
 • Вік матері більше 35 років, батька - більше 50 років.
 • Ви живете в екологічно несприятливому районі або працюєте на шкідливому виробництві.
 • Мати і батько майбутньої дитини є кровними родичами, причому, чим ближче рівень спорідненості, тим вище ризик.
 • Аналізи крові батьків показують, що обидва є носіями генетично обумовлених хвороб.
 • Один з батьків має вроджені вади, наприклад, порок серця.
 • Уже під час вагітності виявлені вади.
Де зробити обстеження

Практично в кожному місті Росії сьогодні створені медико-генетичні консультації для майбутніх мам - при пологових будинках та жіночих консультаціях.

 • Москва: поліклінічне відділення Медико-генетичного центру РАМН, вул Москворіччі, д. 1, тел .: (495) 324-8772; www.med-gen.ru
 • Санкт-Петербург: лабораторія пренатальної діагностики вроджених і спадкових захворювань в НДІ акушерства і гінекології ім. Д. О. Отта РАМН, вул. Менделєєвська, д. 3, тел .: (812) 328-9892; www.ott.ru
 • Новосибірськ: медико-генетична консультація Центру планування сім'ї та репродукції, вул. Котовського, д. 35, тел .: (385) 355-3575
 • Єкатеринбург: Діагностичний центр лабораторної діагностики хвороб матері і дитини, вул. Декабристів, д. 38, тел .: (343) 257-9524

Коментувати можут "На кого буде схожий ваша дитина?"

На кого буде схожий ваша дитина?
На кого буде схожий ваша дитина?
На кого буде схожий ваша дитина?
На кого буде схожий ваша дитина?
Чому?
Але скільки з них починають систематично займатися музикою в ранньому віці?
Що робити?
На кого буде схожий ваша дитина?
Чому?
Але скільки з них починають систематично займатися музикою в ранньому віці?
Новости