• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

День гранчака - свято 11 вересня, історія склянки

  1. Історія гранчака
  2. Цікаві факти

Так вже здавна повелося, що спиртні і безалкогольні напої вживають, скориставшись певним видом посуду. Наприклад, благородний коньяк подають в грушоподібної форми келихах на низькій ніжці, десертні вина п'ють з так званих «мадерних» чарок, шампанське наливають обов'язково в фужери. Є ще конусні келихи для коктейлів, боуль-судини для подачі крюшонів, лафітние чарки для червоного вина ... А з чого ж п'ють традиційний російський напій - горілку? Хтось відповість «з чарки ємністю 50 г» і буде правий. Але є додатковий посудину, призначений для цієї мети - гранований стакан. Він міцно асоціюється у більшості з нас з Радянською епохою, а 11 вересня в Росії відзначають День гранчака.


Зміст статті:


Історія гранчака

День гранчака - прекрасний привід завітати на сторінку історії.

Поговоримо для початку про виникнення такого виду посуду, як стакан звичайний, а не гранований. Найпервісніших предком скляної тари для вживання різних напоїв є творіння, злегка нагадує піалу. До речі, цей ексклюзив донині використовують казахи. Саме тостаган дав згодом назву «стакан» судині зі скла. Є на цей рахунок існує і інша думка: передбачається, що звичне всім слово - похідне від тюркського «дастархан», в перекладі означає «святковий стіл».


Походження гранчака оповите безліччю таємниць і загадок. Існує легенда, що розповідає, ніби своєрідний вид посуду є втіленою в життя ідеєю геніального вітчизняного скульптора-монументаліста Віри Мухіної - тієї самої, що створила відому архітектурну композицію «Робітник і колгоспниця». Відповідно до даної версії, талановита жінка зайнялася розробками незвичайного судини в 40-х рр. минулого століття. День народження гранчака трапився в 1943 році, в самий розпал Великої Вітчизняної війни і не де-небудь, а в блокадному Ленінграді - там розташовувалася Майстерня художнього скла, якою завідувала Мухіна. Але і це ще не все: з приводу походження самої ідеї створення гранчака суперечки теж розпалюються неабиякі. Одні стверджують, що свіжу думку скульптору подав її чоловік, інші заперечують - мовляв, в ролі натхненника і порадника виступив художник Казимир Малевич.


Деякі приписують авторству Вірі Мухіної крім символу радянської епохи ще й створення пивного кухля. Тільки ось в документах приналежність проекту гранчака уяві жінки-скульптора ніяк не була зафіксована, а немає документів, як відомо, немає і факту. Втім, є припущення: Мухіна придумала не звичайний «простий гранований», а оригінальний посудину з гладким кільцем, розташованим по кромці склянки. «Мухинської» творіння призначалося для використання в закладах громадського харчування.


Інша гіпотеза говорить про те, що розробка гранчака здійснювалася професором в галузі геології, гірським інженером Миколою Славяновим. Його перу належать ескізи судин з різним числом граней. Але так як людина цей мав пряме відношення за родом діяльності до металургії, то і його майбутні твори передбачалося відливати з металу, що суперечить задумом створення скляного стакана.


Третя версія називає автором судини володимирського скловар Юхима Смоліна. Він підніс імператорові Петру Великому цей вдосконалений прототип чаші і заявив, що даним видом посуду не страшні механічні дії. Правитель, випробувавши напою, вирішив перевірити сказане Смоліним і, розмахнувшись, кинув посудину про земь, при цьому сказав: «склянкою бути!». Незважаючи на незапланований обман скловар, государ нічим не видав свого невдоволення. Так гранований стакан увійшов в російського народу.


Найбільш правдоподібною є версія про причетність до створення незвичайного судини представників купецької династії Мальцевих. У 1756 році Яким Мальцев побудував на річці Гусь, що в нинішній Володимирській області, перший скляний завод. За даними істориків ідея була запозичена в американців, які стали виготовляти оригінальний вид посуду на початку XIX століття. Ось Мальцеви і перейняли досвід закордонних колег. Є також деяка інформація про появу гранчака ще за часів правління Павла I - він де використовувався в якості мірної посудини для вина в армії, і був зроблений вручну.


Цікаві факти

Прототип чаші зі скла своєрідної форми досі викликає ностальгію у осіб, народжених в СРСР. І не дивно, адже скільки з ним пов'язано моментів! Гранчаки з «гіркою» піднімали за здоров'я присутніх на застілля, з їх допомогою господині відміряли норму круп та інших сипучих продуктів, з цих судин можна було напитися смачної газованої води з сиропом або без, всього лише опустивши монету в автомат ... А ось ответьте- ка на питання: скільки граней було у радянського склянки? Напевно, важко, тому скажу: 16, 14, 18, 12 і 20. Стандартна висота не перевищувала 11 см, об'єм варіювався від 50 до 350 мл. У порівнянні зі звичайним круглим склянкою, виконаним у формі циліндра, гранований посудину мав більшу міцність. Остання була обумовлена ​​особливостями технології виготовлення скла. Існують дані, ніби в сировину додавали свинець, що є справою звичайною при виробництві кришталевого посуду, але підтвердження цьому факту немає. Ціна гранчака була вже зовсім смішно виглядає: 3 копійки. Трохи пізніше вона зросла до 7 і 14 копійок - в залежності від обсягу.


У 80-і рр. судини зі скла, що коштували 7 копійок, раптом відразу перестали відрізнятися високою якістю - почали «вибухати» прямо в руках покупців. Вибух відбувався не в прямому сенсі цього слова, просто у склянки раптом вивалювалося дно або розходилися бічні «шви». Причиною виявився перехід виробництва на закордонну лінію, а технологію процесу перевірити ніхто не спромігся. Таким чином, близько мільйона згодом лопнули склянок було розпродано. Одній жінці довелося навіть гостей з бракованих судин пригощати - нескладно здогадатися, до чого це призвело ... З керівництва заводу постраждала зажадала повернення даремно витрачених грошей - на щастя, її претензія була задоволена.


Що ще цікавого можна сказати про гранований стакан? Наприклад, вираз «простий, як три копійки» народилося завдяки цій чудовій посудині. Прізвище Стаханов сталася від слова «стакан». За допомогою прототипу чаші виходять цікаві фокуси. Найсумніший факт: багато громадян Росії не вірять в існування Дня гранчака - думають, ніби це вигадки. А він є, і відзначати його не обов'язково сидячи з посудиною в руці, повним хмільного напою. Краще просто ненадовго поринути у спогади про славні дні радянського часу, де люди жили і раділи життю, а світ обіцяв прекрасне майбутнє ...

Ми вітаємо всіх з цим оригінальним святом, з Днем гранчака!

Автор: Пономаренко Надія
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!

Теги: свято 11 вересня , День гранчака

А з чого ж п'ють традиційний російський напій - горілку?
А ось ответьте- ка на питання: скільки граней було у радянського склянки?
Що ще цікавого можна сказати про гранований стакан?
Новости