• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

IT-World: Завантажувальна флешка

 1. IT-World: Завантажувальна флешка
 2. Сергій Гріцачук
 3. IT-World: Завантажувальна флешка
 4. Сергій Гріцачук
 5. IT-World: Завантажувальна флешка
 6. Сергій Гріцачук
 7. IT-World: Завантажувальна флешка
 8. Сергій Гріцачук

IT-World: Завантажувальна флешка

IT Expert Як це зробити Сам собі адмін

Сергій Гріцачук | 08.02.2012

Навіщо завантажувати ОС з USB-флешки

Завантажити комп'ютер можна не тільки з вбудованого жорсткого диска, але і практично з будь-якого зовнішнього пристрою зберігання: дисковода, мережевого пристрою, зовнішнього жорсткого диска, оптичного носія або флеш-накопичувача. Це буває потрібно в різних ситуаціях: при збої і наступному відновленні операційної системи, при перевстановлення ОС, в процесі лікування від вірусів, перепрошивке BIOS (і інших мікропрограм), вихід з ладу HDD з наступною заміною новим, а також будь-діагностиці ПК. У певних випадках завантаження з USB-диска - єдиний спосіб для власників нетбуків або деяких моделей ноутбуків, що не мають приводу для читання компакт-дисків. Звичайно, можна обійти проблему і придбати зовнішній DVD-привід, але флешка і дешевше, і зручніше.

Переважна більшість системних плат мають підтримку завантаження ОС з флеш-накопичувача і надають користувачеві можливість включити цю опцію при необхідності.

Яку USB-флешку вибрати В якості завантажувального пристрою підійде будь-який USB-накопичувач, ємністю не менше 512 Мбайт (для Windows XP) і не більше 4 Гбайт (для Windows Vista / 7; краще вибирати не вище 2 Гбайт). Крім того, можна використовувати флеш-карти різних типів: CF, MMC, SD і інші, якщо ваш ноутбук або персональний комп'ютер оснащений кардрідером. Але хоча явних обмежень у виборі флешки немає, ви працюєте не з усіх різновидів носіїв; причини криються у внутрішньому коді BIOS, і виявити подібну несумісність вдається лише на практиці. Завантажувальний флеш-диск, позичений у товариша і чудово завантажує його комп'ютер, може відмовитися працювати на вашому. А тому вибирати для себе відповідний носій слід тільки експериментальним шляхом. Справедливості заради зазначу, що випадки несумісності виявляються досить рідко і шанс нарватися на невідповідний USB-накопичувач або флеш-картку невеликий. До речі, критерій «читає під ОС» в даному випадку непридатний: під управлінням операційної системи флешка може чудово читатися, але завантажуватися з неї комп'ютер навідріз відмовиться; в такій ситуації перевірте флешку на інших ПК, і якщо там вона буде працювати - замінюйте інший (благо 2-Гбайт накопичувачі зовсім недорогі), або як варіант - помінятися з другом / колегою на аналогічну по ємності модель, але іншого виробника. Трапляється, що вирішити проблему допомагає утиліта FlashBoot : Після її застосування флеш-накопичувач починав розпізнаватися BIOS. Втім, нерідко обміняти що не підійшов модель на іншу можна і у продавця, якщо ви не привели в непридатність упаковку. Знову ж, готові «завантажувальні флешки» вже можна зустріти в продажу, так і на ринку продавці запросто продадуть вам підходящу, хоча це варіант хіба що для самих ледачих: від проблем з несумісністю не рятує, а створити самостійно завантажувальний диск - процедура не складна. Як «скопіювати» ОС на USB-флешку

Для початку припустимо, що вам на завантажувальному диску потрібна виключно DOS або Windows, оскільки користувачі Linux або достатньо досвідчені, щоб зробити це без підказок, або працюють тільки з консоллю. Відповідно, такі варіанти залишимо в спокої (скажу по секрету: навіть пропалені «юніксоід» застосовують завантажувальні флешки на основі Windows, коли потрібно перепрошити BIOS) і розглянемо, як записати завантажувальний інформацію засобами Windows. Пам'ятайте: в процесі виготовлення завантажувального носія вся інформація буде видалена і, отже, треба подбати про те, щоб на флешці не було нічого важливого!

Якщо ви хочете лише завантажити дистрибутив і встановити ОС на жорсткий диск за допомогою флеш-накопичувача - офіційна утиліта Windows 7 USB / DVD Download-Tool вам в помощь! Сама завантажить, сама налаштує, сама запише - залишиться тільки вставити флешку, і потім завантажити з неї комп'ютер. Нам же цікаві більш просунуті і універсальні методи. Почну з самого універсального способу, що дозволяє створити завантажувальний флешку для будь-якої актуальної версії Windows. Для цього нам потрібна безкоштовна утиліта WinToFlash . Вона невелика і не вимагає установки: досить розпакувати архів, завантажений з сайту розробника в відповідну папку. Крім неї знадобиться дистрибутив тієї версії Windows, яка встановлена ​​на вашому комп'ютері. Важливо також дотримуватися розрядність: якщо у вас Windows 7 х64, то і дистрибутив повинен бути аналогічним. Розташовувати оптичним приводом не обов'язково - достатньо мати образ на жорсткому диску, який попередньо змонтуйте на віртуальний привід (за допомогою DAEMON Tools Lite ) Або розпакуйте архіватором в окрему папку.

Як тільки ви підключите флешку і підготуєте образ, запускайте WinToFlash. Від вас буде потрібно тільки два дії: натиснути на велику кнопку в першому вікні і вибрати шлях до дистрибутива ОС і букву диска, призначену флеш-накопичувача системою. Після підтвердження вибору утиліта все зробить сама, і по завершенні роботи ви станете власником готового до використання завантажувального носія.

Якщо ж ви прихильник робити все вручну, з розумінням суті процесів, - без проблем, все те ж саме можна здійснити вбудованими механізмами Windows. Для «сімки» це робиться так:

- приєднуємо флешку

- натискаємо клавіші Win + R ( «Виконати»), потім в рядку набираємо команду "diskpart" і тиснемо Enter. Підтверджуємо право на виконання цієї команди від імені адміністратора

- після виведення на екран запрошення (DISKPART>) вводимо команду "list disk", яка виведе на екран список всіх дисків в системі - треба знайти серед них вашу флешку і запам'ятати присвоєний їй номер (наприклад, Disk 7)

- набираємо команду select disk № (замість № позначаємо той номер, який знайшли в попередньому дії, наприклад 7), вказуючи, на який диск ставимо завантажувальний розділ (будьте уважні, вказавши не той диск, ви ризикуєте загубити на ньому всі дані!)

- виконуємо командою "clean" очищення всіх розділів

- наступна команда - "create partition primary" - створює на флешці новий розділ; потім відразу вводимо "select partition 1", вибираючи його для подальших дій

- вказуємо командою "active", що розділ треба зробити активним

- форматіруем створений розділ - "format fs = NTFS";

- присвоюємо готовому розділу букву - останню незадіяну в системі або будь-яку іншу (з незадіяних) на ваш вибір командою "assign M: \"

- робота з diskpart закінчена - набираємо "exit" і виходимо

- монтуємо диск з образом Windows 7 (припустимо, це буде диск Е: \)

- знову натискаємо комбінацію клавіш Win + R, набираємо команду "cmd"

- формуємо завантажувальний сектор командами Е: \ Boot \ bootsect.exe / nt60 М: (Е - буква змонтованого образу, М - буква флеш-накопичувача) і bootsect.exe / nt60

- копіюємо всі необхідні файли з нашого дистрибутива командою "xcopy F: H: / s / e / h / k"

Процес завершено. Власне, те ж саме проробляє WinToFlash, так що особливого сенсу в ручній роботі немає.

Але ж не завжди ж необхідна повна копія Windows - для того щоб оновити BIOS або виконати перевірку дисків фірмовою утилітою, цілком достатньо DOS. Виготовити завантажувальний диск для неї простіше простого, якщо скористатися утилітою HP USB Disk Storage Format Tool . Крім неї будуть потрібні деякі файли DOS - їх можна взяти з пакета FreeDOS або скористатися готовими збірками (їх повно в Інтернеті).

Порядок дій такий:

- запускаємо HP USB Disk Storage Format Tool

- вставляємо флешку в USB-порт (утиліта, як правило, тут же визначає наявність і букву флешки)

- встановлюємо файлову систему FAT32 і галочку "Create a DOS startup disc"

- в нижньому полі вказуємо шлях до папки, в якій розміщені системні файли

- натискаємо Start

- після завершення копіюємо необхідні файли, драйвера і утиліти.

Як завантажитися з USB-флешки

Мабуть, це найпростіша процедура, але вона чомусь викликає труднощі у багатьох користувачів. Перш за все, не забувайте вставляти флешку до включення комп'ютера, а не після входу в BIOS: найчастіше розпізнавання і підключення USB-пристроїв виконується в момент ініціалізації ПК і не контролюється після. Якщо мікропрограма вашої системної плати успішно розпізнає завантажувальну флешку, ви зможете побачити її в меню "Boot" і вибрати в якості першого. Ймовірно, вам буде потрібно вказати кілька додаткових параметрів, таких як "USB Legacy Support" і "Boot from USB - Enabled". Якщо ви не впевнені - загляньте в інструкцію, там повинні бути вказані відповідні опції. Нерідко доводиться зустрічати системні плати, які при вході дозволяють викликати Boot-меню (найчастіше клавішею F12), і вже в ньому вибрати завантажувальний носій навіть без заходу в BIOS. Власне, це все необхідні дії: якщо ви виконали все правильно, і комп'ютер «бачить» флешку в BIOS, і ви не забули виставити її першою в списку завантажувальних пристроїв - через кілька секунд після перезавантаження побачите завантажену з USB-накопичувача (або флеш-картки) операційну систему.

Наскільки легальний цей спосіб

Мабуть, це найцікавіше запитання. Дійсно, навіть будучи власником ліцензійної копії Windows, ви не маєте права запускати її ніде, крім власного комп'ютера: Microsoft в своїх ліцензійних угодах (EULA) повідомляє про те, що ви можете копіювати ОС на зовнішній носій, такий як флеш-карта, тільки для застосування на одному, власному комп'ютері, на якому і встановлена ​​ОС. Так що формально ви не повинні навіть реанімувати другий комп'ютер в будинку, записавши завантажувальний флешку на першому. Точно так же ви порушуєте ліцензійну угоду, якщо скористаєтеся викачаними в Інтернеті компонентами MS-DOS / PC-DOS і утилітами сторонніх авторів; найкраще не спокушати долю і звернутися до FreeDOS.

висновки

Якщо вам здалося, що створення завантажувальної флешки - справа складна і розумне, значить, швидше за все, вона вам не так вже й потрібна. Але рано чи пізно багатьом користувачам доведеться зіткнутися з необхідністю отримати доступ до комп'ютера з зовнішнього носія, і волею-неволею вони будуть змушені повертатися до цього питання. Так що, не відкладаючи в довгий ящик, за наведеними рекомендаціями зробіть собі завантажувальний флешку - вона вам знадобиться в будь-якому випадку!

Ключові слова: флеш-накопичувач

про авторів

Сергій Гріцачук

Оглядач, аналітик, інженер-системотехнік. Дійсний член «Клубу експертів Intel», сертифікований фахівець (Мюнхен) з мережних і серверних технологій з 1993 року. Комп'ютерами та супутніми рішеннями займається з 1985-го, учасник численних виставок, володар нагород за оригінальні схемотехнічні і програмні розробки. Перший диплом отримав в 1984 році від «Патентного бюро» журналу «Юний технік». Захоплюється полюванням, риболовлею, водно-моторним спортом. «Статут суєтою цивілізації, вважаю за краще відокремлене життя вдалині від неї. Весь вільний час віддаю родині і дітям ».

IT-World: Завантажувальна флешка

IT Expert Як це зробити Сам собі адмін

Сергій Гріцачук | 08.02.2012

Навіщо завантажувати ОС з USB-флешки

Завантажити комп'ютер можна не тільки з вбудованого жорсткого диска, але і практично з будь-якого зовнішнього пристрою зберігання: дисковода, мережевого пристрою, зовнішнього жорсткого диска, оптичного носія або флеш-накопичувача. Це буває потрібно в різних ситуаціях: при збої і наступному відновленні операційної системи, при перевстановлення ОС, в процесі лікування від вірусів, перепрошивке BIOS (і інших мікропрограм), вихід з ладу HDD з наступною заміною новим, а також будь-діагностиці ПК. У певних випадках завантаження з USB-диска - єдиний спосіб для власників нетбуків або деяких моделей ноутбуків, що не мають приводу для читання компакт-дисків. Звичайно, можна обійти проблему і придбати зовнішній DVD-привід, але флешка і дешевше, і зручніше.

Переважна більшість системних плат мають підтримку завантаження ОС з флеш-накопичувача і надають користувачеві можливість включити цю опцію при необхідності.

Яку USB-флешку вибрати В якості завантажувального пристрою підійде будь-який USB-накопичувач, ємністю не менше 512 Мбайт (для Windows XP) і не більше 4 Гбайт (для Windows Vista / 7; краще вибирати не вище 2 Гбайт). Крім того, можна використовувати флеш-карти різних типів: CF, MMC, SD і інші, якщо ваш ноутбук або персональний комп'ютер оснащений кардрідером. Але хоча явних обмежень у виборі флешки немає, ви працюєте не з усіх різновидів носіїв; причини криються у внутрішньому коді BIOS, і виявити подібну несумісність вдається лише на практиці. Завантажувальний флеш-диск, позичений у товариша і чудово завантажує його комп'ютер, може відмовитися працювати на вашому. А тому вибирати для себе відповідний носій слід тільки експериментальним шляхом. Справедливості заради зазначу, що випадки несумісності виявляються досить рідко і шанс нарватися на невідповідний USB-накопичувач або флеш-картку невеликий. До речі, критерій «читає під ОС» в даному випадку непридатний: під управлінням операційної системи флешка може чудово читатися, але завантажуватися з неї комп'ютер навідріз відмовиться; в такій ситуації перевірте флешку на інших ПК, і якщо там вона буде працювати - замінюйте інший (благо 2-Гбайт накопичувачі зовсім недорогі), або як варіант - помінятися з другом / колегою на аналогічну по ємності модель, але іншого виробника. Трапляється, що вирішити проблему допомагає утиліта FlashBoot : Після її застосування флеш-накопичувач починав розпізнаватися BIOS. Втім, нерідко обміняти що не підійшов модель на іншу можна і у продавця, якщо ви не привели в непридатність упаковку. Знову ж, готові «завантажувальні флешки» вже можна зустріти в продажу, так і на ринку продавці запросто продадуть вам підходящу, хоча це варіант хіба що для самих ледачих: від проблем з несумісністю не рятує, а створити самостійно завантажувальний диск - процедура не складна. Як «скопіювати» ОС на USB-флешку

Для початку припустимо, що вам на завантажувальному диску потрібна виключно DOS або Windows, оскільки користувачі Linux або достатньо досвідчені, щоб зробити це без підказок, або працюють тільки з консоллю. Відповідно, такі варіанти залишимо в спокої (скажу по секрету: навіть пропалені «юніксоід» застосовують завантажувальні флешки на основі Windows, коли потрібно перепрошити BIOS) і розглянемо, як записати завантажувальний інформацію засобами Windows. Пам'ятайте: в процесі виготовлення завантажувального носія вся інформація буде видалена і, отже, треба подбати про те, щоб на флешці не було нічого важливого!

Якщо ви хочете лише завантажити дистрибутив і встановити ОС на жорсткий диск за допомогою флеш-накопичувача - офіційна утиліта Windows 7 USB / DVD Download-Tool вам в помощь! Сама завантажить, сама налаштує, сама запише - залишиться тільки вставити флешку, і потім завантажити з неї комп'ютер. Нам же цікаві більш просунуті і універсальні методи. Почну з самого універсального способу, що дозволяє створити завантажувальний флешку для будь-якої актуальної версії Windows. Для цього нам потрібна безкоштовна утиліта WinToFlash . Вона невелика і не вимагає установки: досить розпакувати архів, завантажений з сайту розробника в відповідну папку. Крім неї знадобиться дистрибутив тієї версії Windows, яка встановлена ​​на вашому комп'ютері. Важливо також дотримуватися розрядність: якщо у вас Windows 7 х64, то і дистрибутив повинен бути аналогічним. Розташовувати оптичним приводом не обов'язково - достатньо мати образ на жорсткому диску, який попередньо змонтуйте на віртуальний привід (за допомогою DAEMON Tools Lite ) Або розпакуйте архіватором в окрему папку.

Як тільки ви підключите флешку і підготуєте образ, запускайте WinToFlash. Від вас буде потрібно тільки два дії: натиснути на велику кнопку в першому вікні і вибрати шлях до дистрибутива ОС і букву диска, призначену флеш-накопичувача системою. Після підтвердження вибору утиліта все зробить сама, і по завершенні роботи ви станете власником готового до використання завантажувального носія.

Якщо ж ви прихильник робити все вручну, з розумінням суті процесів, - без проблем, все те ж саме можна здійснити вбудованими механізмами Windows. Для «сімки» це робиться так:

- приєднуємо флешку

- натискаємо клавіші Win + R ( «Виконати»), потім в рядку набираємо команду "diskpart" і тиснемо Enter. Підтверджуємо право на виконання цієї команди від імені адміністратора

- після виведення на екран запрошення (DISKPART>) вводимо команду "list disk", яка виведе на екран список всіх дисків в системі - треба знайти серед них вашу флешку і запам'ятати присвоєний їй номер (наприклад, Disk 7)

- набираємо команду select disk № (замість № позначаємо той номер, який знайшли в попередньому дії, наприклад 7), вказуючи, на який диск ставимо завантажувальний розділ (будьте уважні, вказавши не той диск, ви ризикуєте загубити на ньому всі дані!)

- виконуємо командою "clean" очищення всіх розділів

- наступна команда - "create partition primary" - створює на флешці новий розділ; потім відразу вводимо "select partition 1", вибираючи його для подальших дій

- вказуємо командою "active", що розділ треба зробити активним

- форматіруем створений розділ - "format fs = NTFS";

- присвоюємо готовому розділу букву - останню незадіяну в системі або будь-яку іншу (з незадіяних) на ваш вибір командою "assign M: \"

- робота з diskpart закінчена - набираємо "exit" і виходимо

- монтуємо диск з образом Windows 7 (припустимо, це буде диск Е: \)

- знову натискаємо комбінацію клавіш Win + R, набираємо команду "cmd"

- формуємо завантажувальний сектор командами Е: \ Boot \ bootsect.exe / nt60 М: (Е - буква змонтованого образу, М - буква флеш-накопичувача) і bootsect.exe / nt60

- копіюємо всі необхідні файли з нашого дистрибутива командою "xcopy F: H: / s / e / h / k"

Процес завершено. Власне, те ж саме проробляє WinToFlash, так що особливого сенсу в ручній роботі немає.

Але ж не завжди ж необхідна повна копія Windows - для того щоб оновити BIOS або виконати перевірку дисків фірмовою утилітою, цілком достатньо DOS. Виготовити завантажувальний диск для неї простіше простого, якщо скористатися утилітою HP USB Disk Storage Format Tool . Крім неї будуть потрібні деякі файли DOS - їх можна взяти з пакета FreeDOS або скористатися готовими збірками (їх повно в Інтернеті).

Порядок дій такий:

- запускаємо HP USB Disk Storage Format Tool

- вставляємо флешку в USB-порт (утиліта, як правило, тут же визначає наявність і букву флешки)

- встановлюємо файлову систему FAT32 і галочку "Create a DOS startup disc"

- в нижньому полі вказуємо шлях до папки, в якій розміщені системні файли

- натискаємо Start

- після завершення копіюємо необхідні файли, драйвера і утиліти.

Як завантажитися з USB-флешки

Мабуть, це найпростіша процедура, але вона чомусь викликає труднощі у багатьох користувачів. Перш за все, не забувайте вставляти флешку до включення комп'ютера, а не після входу в BIOS: найчастіше розпізнавання і підключення USB-пристроїв виконується в момент ініціалізації ПК і не контролюється після. Якщо мікропрограма вашої системної плати успішно розпізнає завантажувальну флешку, ви зможете побачити її в меню "Boot" і вибрати в якості першого. Ймовірно, вам буде потрібно вказати кілька додаткових параметрів, таких як "USB Legacy Support" і "Boot from USB - Enabled". Якщо ви не впевнені - загляньте в інструкцію, там повинні бути вказані відповідні опції. Нерідко доводиться зустрічати системні плати, які при вході дозволяють викликати Boot-меню (найчастіше клавішею F12), і вже в ньому вибрати завантажувальний носій навіть без заходу в BIOS. Власне, це все необхідні дії: якщо ви виконали все правильно, і комп'ютер «бачить» флешку в BIOS, і ви не забули виставити її першою в списку завантажувальних пристроїв - через кілька секунд після перезавантаження побачите завантажену з USB-накопичувача (або флеш-картки) операційну систему.

Наскільки легальний цей спосіб

Мабуть, це найцікавіше запитання. Дійсно, навіть будучи власником ліцензійної копії Windows, ви не маєте права запускати її ніде, крім власного комп'ютера: Microsoft в своїх ліцензійних угодах (EULA) повідомляє про те, що ви можете копіювати ОС на зовнішній носій, такий як флеш-карта, тільки для застосування на одному, власному комп'ютері, на якому і встановлена ​​ОС. Так що формально ви не повинні навіть реанімувати другий комп'ютер в будинку, записавши завантажувальний флешку на першому. Точно так же ви порушуєте ліцензійну угоду, якщо скористаєтеся викачаними в Інтернеті компонентами MS-DOS / PC-DOS і утилітами сторонніх авторів; найкраще не спокушати долю і звернутися до FreeDOS.

висновки

Якщо вам здалося, що створення завантажувальної флешки - справа складна і розумне, значить, швидше за все, вона вам не так вже й потрібна. Але рано чи пізно багатьом користувачам доведеться зіткнутися з необхідністю отримати доступ до комп'ютера з зовнішнього носія, і волею-неволею вони будуть змушені повертатися до цього питання. Так що, не відкладаючи в довгий ящик, за наведеними рекомендаціями зробіть собі завантажувальний флешку - вона вам знадобиться в будь-якому випадку!

Ключові слова: флеш-накопичувач

про авторів

Сергій Гріцачук

Оглядач, аналітик, інженер-системотехнік. Дійсний член «Клубу експертів Intel», сертифікований фахівець (Мюнхен) з мережних і серверних технологій з 1993 року. Комп'ютерами та супутніми рішеннями займається з 1985-го, учасник численних виставок, володар нагород за оригінальні схемотехнічні і програмні розробки. Перший диплом отримав в 1984 році від «Патентного бюро» журналу «Юний технік». Захоплюється полюванням, риболовлею, водно-моторним спортом. «Статут суєтою цивілізації, вважаю за краще відокремлене життя вдалині від неї. Весь вільний час віддаю родині і дітям ».

IT-World: Завантажувальна флешка

IT Expert Як це зробити Сам собі адмін

Сергій Гріцачук | 08.02.2012

Навіщо завантажувати ОС з USB-флешки

Завантажити комп'ютер можна не тільки з вбудованого жорсткого диска, але і практично з будь-якого зовнішнього пристрою зберігання: дисковода, мережевого пристрою, зовнішнього жорсткого диска, оптичного носія або флеш-накопичувача. Це буває потрібно в різних ситуаціях: при збої і наступному відновленні операційної системи, при перевстановлення ОС, в процесі лікування від вірусів, перепрошивке BIOS (і інших мікропрограм), вихід з ладу HDD з наступною заміною новим, а також будь-діагностиці ПК. У певних випадках завантаження з USB-диска - єдиний спосіб для власників нетбуків або деяких моделей ноутбуків, що не мають приводу для читання компакт-дисків. Звичайно, можна обійти проблему і придбати зовнішній DVD-привід, але флешка і дешевше, і зручніше.

Переважна більшість системних плат мають підтримку завантаження ОС з флеш-накопичувача і надають користувачеві можливість включити цю опцію при необхідності.

Яку USB-флешку вибрати В якості завантажувального пристрою підійде будь-який USB-накопичувач, ємністю не менше 512 Мбайт (для Windows XP) і не більше 4 Гбайт (для Windows Vista / 7; краще вибирати не вище 2 Гбайт). Крім того, можна використовувати флеш-карти різних типів: CF, MMC, SD і інші, якщо ваш ноутбук або персональний комп'ютер оснащений кардрідером. Але хоча явних обмежень у виборі флешки немає, ви працюєте не з усіх різновидів носіїв; причини криються у внутрішньому коді BIOS, і виявити подібну несумісність вдається лише на практиці. Завантажувальний флеш-диск, позичений у товариша і чудово завантажує його комп'ютер, може відмовитися працювати на вашому. А тому вибирати для себе відповідний носій слід тільки експериментальним шляхом. Справедливості заради зазначу, що випадки несумісності виявляються досить рідко і шанс нарватися на невідповідний USB-накопичувач або флеш-картку невеликий. До речі, критерій «читає під ОС» в даному випадку непридатний: під управлінням операційної системи флешка може чудово читатися, але завантажуватися з неї комп'ютер навідріз відмовиться; в такій ситуації перевірте флешку на інших ПК, і якщо там вона буде працювати - замінюйте інший (благо 2-Гбайт накопичувачі зовсім недорогі), або як варіант - помінятися з другом / колегою на аналогічну по ємності модель, але іншого виробника. Трапляється, що вирішити проблему допомагає утиліта FlashBoot : Після її застосування флеш-накопичувач починав розпізнаватися BIOS. Втім, нерідко обміняти що не підійшов модель на іншу можна і у продавця, якщо ви не привели в непридатність упаковку. Знову ж, готові «завантажувальні флешки» вже можна зустріти в продажу, так і на ринку продавці запросто продадуть вам підходящу, хоча це варіант хіба що для самих ледачих: від проблем з несумісністю не рятує, а створити самостійно завантажувальний диск - процедура не складна. Як «скопіювати» ОС на USB-флешку

Для початку припустимо, що вам на завантажувальному диску потрібна виключно DOS або Windows, оскільки користувачі Linux або достатньо досвідчені, щоб зробити це без підказок, або працюють тільки з консоллю. Відповідно, такі варіанти залишимо в спокої (скажу по секрету: навіть пропалені «юніксоід» застосовують завантажувальні флешки на основі Windows, коли потрібно перепрошити BIOS) і розглянемо, як записати завантажувальний інформацію засобами Windows. Пам'ятайте: в процесі виготовлення завантажувального носія вся інформація буде видалена і, отже, треба подбати про те, щоб на флешці не було нічого важливого!

Якщо ви хочете лише завантажити дистрибутив і встановити ОС на жорсткий диск за допомогою флеш-накопичувача - офіційна утиліта Windows 7 USB / DVD Download-Tool вам в помощь! Сама завантажить, сама налаштує, сама запише - залишиться тільки вставити флешку, і потім завантажити з неї комп'ютер. Нам же цікаві більш просунуті і універсальні методи. Почну з самого універсального способу, що дозволяє створити завантажувальний флешку для будь-якої актуальної версії Windows. Для цього нам потрібна безкоштовна утиліта WinToFlash . Вона невелика і не вимагає установки: досить розпакувати архів, завантажений з сайту розробника в відповідну папку. Крім неї знадобиться дистрибутив тієї версії Windows, яка встановлена ​​на вашому комп'ютері. Важливо також дотримуватися розрядність: якщо у вас Windows 7 х64, то і дистрибутив повинен бути аналогічним. Розташовувати оптичним приводом не обов'язково - достатньо мати образ на жорсткому диску, який попередньо змонтуйте на віртуальний привід (за допомогою DAEMON Tools Lite ) Або розпакуйте архіватором в окрему папку.

Як тільки ви підключите флешку і підготуєте образ, запускайте WinToFlash. Від вас буде потрібно тільки два дії: натиснути на велику кнопку в першому вікні і вибрати шлях до дистрибутива ОС і букву диска, призначену флеш-накопичувача системою. Після підтвердження вибору утиліта все зробить сама, і по завершенні роботи ви станете власником готового до використання завантажувального носія.

Якщо ж ви прихильник робити все вручну, з розумінням суті процесів, - без проблем, все те ж саме можна здійснити вбудованими механізмами Windows. Для «сімки» це робиться так:

- приєднуємо флешку

- натискаємо клавіші Win + R ( «Виконати»), потім в рядку набираємо команду "diskpart" і тиснемо Enter. Підтверджуємо право на виконання цієї команди від імені адміністратора

- після виведення на екран запрошення (DISKPART>) вводимо команду "list disk", яка виведе на екран список всіх дисків в системі - треба знайти серед них вашу флешку і запам'ятати присвоєний їй номер (наприклад, Disk 7)

- набираємо команду select disk № (замість № позначаємо той номер, який знайшли в попередньому дії, наприклад 7), вказуючи, на який диск ставимо завантажувальний розділ (будьте уважні, вказавши не той диск, ви ризикуєте загубити на ньому всі дані!)

- виконуємо командою "clean" очищення всіх розділів

- наступна команда - "create partition primary" - створює на флешці новий розділ; потім відразу вводимо "select partition 1", вибираючи його для подальших дій

- вказуємо командою "active", що розділ треба зробити активним

- форматіруем створений розділ - "format fs = NTFS";

- присвоюємо готовому розділу букву - останню незадіяну в системі або будь-яку іншу (з незадіяних) на ваш вибір командою "assign M: \"

- робота з diskpart закінчена - набираємо "exit" і виходимо

- монтуємо диск з образом Windows 7 (припустимо, це буде диск Е: \)

- знову натискаємо комбінацію клавіш Win + R, набираємо команду "cmd"

- формуємо завантажувальний сектор командами Е: \ Boot \ bootsect.exe / nt60 М: (Е - буква змонтованого образу, М - буква флеш-накопичувача) і bootsect.exe / nt60

- копіюємо всі необхідні файли з нашого дистрибутива командою "xcopy F: H: / s / e / h / k"

Процес завершено. Власне, те ж саме проробляє WinToFlash, так що особливого сенсу в ручній роботі немає.

Але ж не завжди ж необхідна повна копія Windows - для того щоб оновити BIOS або виконати перевірку дисків фірмовою утилітою, цілком достатньо DOS. Виготовити завантажувальний диск для неї простіше простого, якщо скористатися утилітою HP USB Disk Storage Format Tool . Крім неї будуть потрібні деякі файли DOS - їх можна взяти з пакета FreeDOS або скористатися готовими збірками (їх повно в Інтернеті).

Порядок дій такий:

- запускаємо HP USB Disk Storage Format Tool

- вставляємо флешку в USB-порт (утиліта, як правило, тут же визначає наявність і букву флешки)

- встановлюємо файлову систему FAT32 і галочку "Create a DOS startup disc"

- в нижньому полі вказуємо шлях до папки, в якій розміщені системні файли

- натискаємо Start

- після завершення копіюємо необхідні файли, драйвера і утиліти.

Як завантажитися з USB-флешки

Мабуть, це найпростіша процедура, але вона чомусь викликає труднощі у багатьох користувачів. Перш за все, не забувайте вставляти флешку до включення комп'ютера, а не після входу в BIOS: найчастіше розпізнавання і підключення USB-пристроїв виконується в момент ініціалізації ПК і не контролюється після. Якщо мікропрограма вашої системної плати успішно розпізнає завантажувальну флешку, ви зможете побачити її в меню "Boot" і вибрати в якості першого. Ймовірно, вам буде потрібно вказати кілька додаткових параметрів, таких як "USB Legacy Support" і "Boot from USB - Enabled". Якщо ви не впевнені - загляньте в інструкцію, там повинні бути вказані відповідні опції. Нерідко доводиться зустрічати системні плати, які при вході дозволяють викликати Boot-меню (найчастіше клавішею F12), і вже в ньому вибрати завантажувальний носій навіть без заходу в BIOS. Власне, це все необхідні дії: якщо ви виконали все правильно, і комп'ютер «бачить» флешку в BIOS, і ви не забули виставити її першою в списку завантажувальних пристроїв - через кілька секунд після перезавантаження побачите завантажену з USB-накопичувача (або флеш-картки) операційну систему.

Наскільки легальний цей спосіб

Мабуть, це найцікавіше запитання. Дійсно, навіть будучи власником ліцензійної копії Windows, ви не маєте права запускати її ніде, крім власного комп'ютера: Microsoft в своїх ліцензійних угодах (EULA) повідомляє про те, що ви можете копіювати ОС на зовнішній носій, такий як флеш-карта, тільки для застосування на одному, власному комп'ютері, на якому і встановлена ​​ОС. Так що формально ви не повинні навіть реанімувати другий комп'ютер в будинку, записавши завантажувальний флешку на першому. Точно так же ви порушуєте ліцензійну угоду, якщо скористаєтеся викачаними в Інтернеті компонентами MS-DOS / PC-DOS і утилітами сторонніх авторів; найкраще не спокушати долю і звернутися до FreeDOS.

висновки

Якщо вам здалося, що створення завантажувальної флешки - справа складна і розумне, значить, швидше за все, вона вам не так вже й потрібна. Але рано чи пізно багатьом користувачам доведеться зіткнутися з необхідністю отримати доступ до комп'ютера з зовнішнього носія, і волею-неволею вони будуть змушені повертатися до цього питання. Так що, не відкладаючи в довгий ящик, за наведеними рекомендаціями зробіть собі завантажувальний флешку - вона вам знадобиться в будь-якому випадку!

Ключові слова: флеш-накопичувач

про авторів

Сергій Гріцачук

Оглядач, аналітик, інженер-системотехнік. Дійсний член «Клубу експертів Intel», сертифікований фахівець (Мюнхен) з мережних і серверних технологій з 1993 року. Комп'ютерами та супутніми рішеннями займається з 1985-го, учасник численних виставок, володар нагород за оригінальні схемотехнічні і програмні розробки. Перший диплом отримав в 1984 році від «Патентного бюро» журналу «Юний технік». Захоплюється полюванням, риболовлею, водно-моторним спортом. «Статут суєтою цивілізації, вважаю за краще відокремлене життя вдалині від неї. Весь вільний час віддаю родині і дітям ».

IT-World: Завантажувальна флешка

IT Expert Як це зробити Сам собі адмін

Сергій Гріцачук | 08.02.2012

Навіщо завантажувати ОС з USB-флешки

Завантажити комп'ютер можна не тільки з вбудованого жорсткого диска, але і практично з будь-якого зовнішнього пристрою зберігання: дисковода, мережевого пристрою, зовнішнього жорсткого диска, оптичного носія або флеш-накопичувача. Це буває потрібно в різних ситуаціях: при збої і наступному відновленні операційної системи, при перевстановлення ОС, в процесі лікування від вірусів, перепрошивке BIOS (і інших мікропрограм), вихід з ладу HDD з наступною заміною новим, а також будь-діагностиці ПК. У певних випадках завантаження з USB-диска - єдиний спосіб для власників нетбуків або деяких моделей ноутбуків, що не мають приводу для читання компакт-дисків. Звичайно, можна обійти проблему і придбати зовнішній DVD-привід, але флешка і дешевше, і зручніше.

Переважна більшість системних плат мають підтримку завантаження ОС з флеш-накопичувача і надають користувачеві можливість включити цю опцію при необхідності.

Яку USB-флешку вибрати В якості завантажувального пристрою підійде будь-який USB-накопичувач, ємністю не менше 512 Мбайт (для Windows XP) і не більше 4 Гбайт (для Windows Vista / 7; краще вибирати не вище 2 Гбайт). Крім того, можна використовувати флеш-карти різних типів: CF, MMC, SD і інші, якщо ваш ноутбук або персональний комп'ютер оснащений кардрідером. Але хоча явних обмежень у виборі флешки немає, ви працюєте не з усіх різновидів носіїв; причини криються у внутрішньому коді BIOS, і виявити подібну несумісність вдається лише на практиці. Завантажувальний флеш-диск, позичений у товариша і чудово завантажує його комп'ютер, може відмовитися працювати на вашому. А тому вибирати для себе відповідний носій слід тільки експериментальним шляхом. Справедливості заради зазначу, що випадки несумісності виявляються досить рідко і шанс нарватися на невідповідний USB-накопичувач або флеш-картку невеликий. До речі, критерій «читає під ОС» в даному випадку непридатний: під управлінням операційної системи флешка може чудово читатися, але завантажуватися з неї комп'ютер навідріз відмовиться; в такій ситуації перевірте флешку на інших ПК, і якщо там вона буде працювати - замінюйте інший (благо 2-Гбайт накопичувачі зовсім недорогі), або як варіант - помінятися з другом / колегою на аналогічну по ємності модель, але іншого виробника. Трапляється, що вирішити проблему допомагає утиліта FlashBoot : Після її застосування флеш-накопичувач починав розпізнаватися BIOS. Втім, нерідко обміняти що не підійшов модель на іншу можна і у продавця, якщо ви не привели в непридатність упаковку. Знову ж, готові «завантажувальні флешки» вже можна зустріти в продажу, так і на ринку продавці запросто продадуть вам підходящу, хоча це варіант хіба що для самих ледачих: від проблем з несумісністю не рятує, а створити самостійно завантажувальний диск - процедура не складна. Як «скопіювати» ОС на USB-флешку

Для початку припустимо, що вам на завантажувальному диску потрібна виключно DOS або Windows, оскільки користувачі Linux або достатньо досвідчені, щоб зробити це без підказок, або працюють тільки з консоллю. Відповідно, такі варіанти залишимо в спокої (скажу по секрету: навіть пропалені «юніксоід» застосовують завантажувальні флешки на основі Windows, коли потрібно перепрошити BIOS) і розглянемо, як записати завантажувальний інформацію засобами Windows. Пам'ятайте: в процесі виготовлення завантажувального носія вся інформація буде видалена і, отже, треба подбати про те, щоб на флешці не було нічого важливого!

Якщо ви хочете лише завантажити дистрибутив і встановити ОС на жорсткий диск за допомогою флеш-накопичувача - офіційна утиліта Windows 7 USB / DVD Download-Tool вам в помощь! Сама завантажить, сама налаштує, сама запише - залишиться тільки вставити флешку, і потім завантажити з неї комп'ютер. Нам же цікаві більш просунуті і універсальні методи. Почну з самого універсального способу, що дозволяє створити завантажувальний флешку для будь-якої актуальної версії Windows. Для цього нам потрібна безкоштовна утиліта WinToFlash . Вона невелика і не вимагає установки: досить розпакувати архів, завантажений з сайту розробника в відповідну папку. Крім неї знадобиться дистрибутив тієї версії Windows, яка встановлена ​​на вашому комп'ютері. Важливо також дотримуватися розрядність: якщо у вас Windows 7 х64, то і дистрибутив повинен бути аналогічним. Розташовувати оптичним приводом не обов'язково - достатньо мати образ на жорсткому диску, який попередньо змонтуйте на віртуальний привід (за допомогою DAEMON Tools Lite ) Або розпакуйте архіватором в окрему папку.

Як тільки ви підключите флешку і підготуєте образ, запускайте WinToFlash. Від вас буде потрібно тільки два дії: натиснути на велику кнопку в першому вікні і вибрати шлях до дистрибутива ОС і букву диска, призначену флеш-накопичувача системою. Після підтвердження вибору утиліта все зробить сама, і по завершенні роботи ви станете власником готового до використання завантажувального носія.

Якщо ж ви прихильник робити все вручну, з розумінням суті процесів, - без проблем, все те ж саме можна здійснити вбудованими механізмами Windows. Для «сімки» це робиться так:

- приєднуємо флешку

- натискаємо клавіші Win + R ( «Виконати»), потім в рядку набираємо команду "diskpart" і тиснемо Enter. Підтверджуємо право на виконання цієї команди від імені адміністратора

- після виведення на екран запрошення (DISKPART>) вводимо команду "list disk", яка виведе на екран список всіх дисків в системі - треба знайти серед них вашу флешку і запам'ятати присвоєний їй номер (наприклад, Disk 7)

- набираємо команду select disk № (замість № позначаємо той номер, який знайшли в попередньому дії, наприклад 7), вказуючи, на який диск ставимо завантажувальний розділ (будьте уважні, вказавши не той диск, ви ризикуєте загубити на ньому всі дані!)

- виконуємо командою "clean" очищення всіх розділів

- наступна команда - "create partition primary" - створює на флешці новий розділ; потім відразу вводимо "select partition 1", вибираючи його для подальших дій

- вказуємо командою "active", що розділ треба зробити активним

- форматіруем створений розділ - "format fs = NTFS";

- присвоюємо готовому розділу букву - останню незадіяну в системі або будь-яку іншу (з незадіяних) на ваш вибір командою "assign M: \"

- робота з diskpart закінчена - набираємо "exit" і виходимо

- монтуємо диск з образом Windows 7 (припустимо, це буде диск Е: \)

- знову натискаємо комбінацію клавіш Win + R, набираємо команду "cmd"

- формуємо завантажувальний сектор командами Е: \ Boot \ bootsect.exe / nt60 М: (Е - буква змонтованого образу, М - буква флеш-накопичувача) і bootsect.exe / nt60

- копіюємо всі необхідні файли з нашого дистрибутива командою "xcopy F: H: / s / e / h / k"

Процес завершено. Власне, те ж саме проробляє WinToFlash, так що особливого сенсу в ручній роботі немає.

Але ж не завжди ж необхідна повна копія Windows - для того щоб оновити BIOS або виконати перевірку дисків фірмовою утилітою, цілком достатньо DOS. Виготовити завантажувальний диск для неї простіше простого, якщо скористатися утилітою HP USB Disk Storage Format Tool . Крім неї будуть потрібні деякі файли DOS - їх можна взяти з пакета FreeDOS або скористатися готовими збірками (їх повно в Інтернеті).

Порядок дій такий:

- запускаємо HP USB Disk Storage Format Tool

- вставляємо флешку в USB-порт (утиліта, як правило, тут же визначає наявність і букву флешки)

- встановлюємо файлову систему FAT32 і галочку "Create a DOS startup disc"

- в нижньому полі вказуємо шлях до папки, в якій розміщені системні файли

- натискаємо Start

- після завершення копіюємо необхідні файли, драйвера і утиліти.

Як завантажитися з USB-флешки

Мабуть, це найпростіша процедура, але вона чомусь викликає труднощі у багатьох користувачів. Перш за все, не забувайте вставляти флешку до включення комп'ютера, а не після входу в BIOS: найчастіше розпізнавання і підключення USB-пристроїв виконується в момент ініціалізації ПК і не контролюється після. Якщо мікропрограма вашої системної плати успішно розпізнає завантажувальну флешку, ви зможете побачити її в меню "Boot" і вибрати в якості першого. Ймовірно, вам буде потрібно вказати кілька додаткових параметрів, таких як "USB Legacy Support" і "Boot from USB - Enabled". Якщо ви не впевнені - загляньте в інструкцію, там повинні бути вказані відповідні опції. Нерідко доводиться зустрічати системні плати, які при вході дозволяють викликати Boot-меню (найчастіше клавішею F12), і вже в ньому вибрати завантажувальний носій навіть без заходу в BIOS. Власне, це все необхідні дії: якщо ви виконали все правильно, і комп'ютер «бачить» флешку в BIOS, і ви не забули виставити її першою в списку завантажувальних пристроїв - через кілька секунд після перезавантаження побачите завантажену з USB-накопичувача (або флеш-картки) операційну систему.

Наскільки легальний цей спосіб

Мабуть, це найцікавіше запитання. Дійсно, навіть будучи власником ліцензійної копії Windows, ви не маєте права запускати її ніде, крім власного комп'ютера: Microsoft в своїх ліцензійних угодах (EULA) повідомляє про те, що ви можете копіювати ОС на зовнішній носій, такий як флеш-карта, тільки для застосування на одному, власному комп'ютері, на якому і встановлена ​​ОС. Так що формально ви не повинні навіть реанімувати другий комп'ютер в будинку, записавши завантажувальний флешку на першому. Точно так же ви порушуєте ліцензійну угоду, якщо скористаєтеся викачаними в Інтернеті компонентами MS-DOS / PC-DOS і утилітами сторонніх авторів; найкраще не спокушати долю і звернутися до FreeDOS.

висновки

Якщо вам здалося, що створення завантажувальної флешки - справа складна і розумне, значить, швидше за все, вона вам не так вже й потрібна. Але рано чи пізно багатьом користувачам доведеться зіткнутися з необхідністю отримати доступ до комп'ютера з зовнішнього носія, і волею-неволею вони будуть змушені повертатися до цього питання. Так що, не відкладаючи в довгий ящик, за наведеними рекомендаціями зробіть собі завантажувальний флешку - вона вам знадобиться в будь-якому випадку!

Ключові слова: флеш-накопичувач

про авторів

Сергій Гріцачук

Оглядач, аналітик, інженер-системотехнік. Дійсний член «Клубу експертів Intel», сертифікований фахівець (Мюнхен) з мережних і серверних технологій з 1993 року. Комп'ютерами та супутніми рішеннями займається з 1985-го, учасник численних виставок, володар нагород за оригінальні схемотехнічні і програмні розробки. Перший диплом отримав в 1984 році від «Патентного бюро» журналу «Юний технік». Захоплюється полюванням, риболовлею, водно-моторним спортом. «Статут суєтою цивілізації, вважаю за краще відокремлене життя вдалині від неї. Весь вільний час віддаю родині і дітям ».

Новости