• Главная <
 • Галерея
 • Карта сайта
 • Наши контакты
 • Обратная связь

Вчимося грамотному обліку товарів в продуктовому магазині

 1. зміст
 2. Способи обліку в продуктовому магазині
 3. Для чого магазину потрібен організований облік
 4. Ведення обліку товарів у магазині продуктів: практичні аспекти
 5. Доходи і витрати продуктового магазину. Відео
 6. Етапи обліку товарів в магазині продуктів
 7. Алгоритм успішного обліку в магазині продуктів

Без чіткого розуміння того, як вести облік товару в магазині, бізнесмену не обійтися. Є різні методи обліку і кожен з цих способів вимагає не тільки особливого підходу, а й спеціального документального оформлення. Давайте розбиратися разом на прикладах.

зміст

1. Способи обліку в продуктовому магазині
2. Для чого магазину потрібен організований облік
3. Ведення обліку товарів у магазині продуктів: Практичні аспекти
4. Етапи обліку товарів в магазині продуктів
5. Алгоритм успішного обліку в магазині продуктів
6. Облік товарів в продуктовому магазині і оподаткування

Способи обліку в продуктовому магазині

У магазину, навіть самого невеликого, зазвичай є торговий зал і складське приміщення. Товар знаходиться і там і там, але ось його облік бажано вести окремо.

Крім того, на вибір способу обліку впливає номенклатура і асортимент товару: чим вони ширші, тим складніше враховувати залишки і рух по кожному виду.

Корисні документи для скачування

завантажити

У роздрібних магазинах застосовують чотири основних способи обліку товару на складі і в торговому залі:

1. Номенклатурний. Цей спосіб передбачає роздільний облік по кожній номенклатурі (найменуванню товару). Зазвичай кожному об'єкту обліку присвоюється номер і на нього заводиться спеціальна картка (паперова або електронна).
Якщо облік відбувається в ручному режимі, а асортимент великий, це трудомісткий спосіб;

2. Партійний. Товар враховується партіями, які формуються при його надходженні. Наприклад, товари, зазначені в товарно-транспортної накладної або ТОРГ-12, вважаються однією партією. Подальший контроль за їх рухом здійснюється, як за єдиним цілим (умовно);
На ділі вони можуть відрізнятися сортами, ціною і навіть видами. Але якщо в основі стоять розрахунки з постачальниками, цей метод дозволяє відмінно контролювати час надходження і реалізації кожної партії.
Ускладнює ситуацію те, що в одній накладній можуть виявитися товари з абсолютно різних груп з різними умовами зберігання. Тому з матеріальною відповідальністю та документами все ускладнюється.

3. Сортовий. Всі товари діляться на сорти (групи), що мають спільні ознаки. Це можуть бути овочі, молочна продукція, крупи і т. Д. Товар однієї групи зберігають в одному місці, що дуже зручно для контролю товарообігу.
Але такий вид обліку ускладнюється різницею цін на товари а іноді і одиницями виміру;

4. Партіонний-сортовий. Спочатку враховують товар по партіях (один документ, у свій час надходження), а потім всередині партії ділять товари на групи і сорти. Роботи більше, зате контроль повніше.
Кожен з цих способів вимагає не тільки особливого підходу, а й спеціального документального оформлення. Якщо в номенклатурному методі застосовуються облікові картки, то для обліку партій необхідні спеціальні відомості, в які записують всю інформацію, що надійшла партію товару.

Для чого магазину потрібен організований облік

Розглянемо важливість врахування на прикладі ВП. Підприємець застосовує єдиний податок на поставлений дохід, і йому не обов'язково визначати свої обороти і доходи для звітності та сплати податку.
У нього є фізичний показник - площа торгового залу, на підставі якого він обчислює суму ЕНВД і сплачує його до бюджету.

Тому перед податковою інспекцією він буде чистий навіть в тому випадку, якщо не буде знати, скільки товару знаходиться в його магазині.
Але ось як довго пропрацює такий магазин? Адже гроші, як відомо, люблять рахунок, а матеріальні цінності потрібно постійно контролювати.
Крім того, успіх торгівлі залежить від ефективного товарообігу і поповнення товарних залишків.

А як дізнатися, скільки чого залишилося, якщо не враховувати товари?

Висновок простий: облік необхідний в кожній торговій точці, незалежно від розміру. Адже він дозволяє контролювати:

 • залишки товару на складі;
 • залишки товару в торговому залі;
 • об'єм продажу;
 • терміни зберігання;
 • час розрахунку з постачальниками;
 • оборотність;
 • дохід і прибуток.

І цей список можна продовжувати. Але і так зрозуміло, що бухгалтерія захищає від розкрадань, псування товару та затарювання непотрібної продукцією. Тобто дозволяє запобігти прямі збитки, ну і звичайно, коректно підрахувати прибуток.

Тому кожен підприємець повинен найняти грамотного бухгалтера або самостійно розібратися з тим, як вести облік товару в продуктовому магазині. Навіть якщо застосовує пільгові режими оподаткування, які таку необхідність не передбачають.

Ведення обліку товарів у магазині продуктів: практичні аспекти

Для початку розглянемо, які документи потрібні ІП, який відкрив продуктовий магазин, для коректного ведення обліку товару.

Їх не так багато:

 • товарні накладні від постачальників;
 • відомість приходу, витрати, залишків;
 • номенклатурні картки або відомості для обліку;
 • товарні книги;
 • партійний картах.

Набір документів залежить від методу обліку, все відразу їх вести не потрібно.

Наприклад, якщо ІП вирішив застосовувати партійний метод, йому необхідно заводити відомість на кожну партію товару і відзначати в ній:

 • номер і дату документа поставки партії товару;
 • найменування товарних позицій в партії;
 • кількість товару (маса або кількість місць);
 • вартість;
 • дату вибуття;
 • перелік і кількість вибулих позицій;
 • реквізити витратного документа (внутрішня накладна, товарний чек, роздрібний продаж і т. п.);
 • після закінчення партії товару ставиться дата закриття карти.

Доходи і витрати продуктового магазину. Відео

Такі карти необхідно заносити до зведеного реєстру, в якому потрібно вказувати номер партії і суму вартості товару в ній, а також відзначати прихід і витрата.
Якщо застосовується партіонно-сортовий метод, будуть потрібні карти на кожну партію і номенклатурні картки по кожному виду товарів.
Почати облік руху товарів легко в ПЗ товарного програмі бизнес.Ру Роздріб, яка дозволить вести повноцінний фінансовий і торговий облік. У будь-який зручний для вас час ви зможете отримувати звіти про видатки витрат на одиницю товару, кількості проданих одиниць, ціною реалізації та багато іншого.
Спробуйте повну версію ПЗ товарного програми для продуктового магазину бизнес.Ру безкоштовно >>>

Етапи обліку товарів в магазині продуктів

Умовно у будь-якого методу обліку є три основних етапи, які повинні бути зафіксовані в документах:

 • залишки;
 • надходження товару;
 • вибуття товару.

Залишки - поняття умовне, оскільки вони постійно змінюються, якщо магазин працює. Але правильно поставлений облік дозволяє зафіксувати їх як мінімум на початок і кінець робочої зміни.
Надходження товару походить від постачальника або з внутрішнього складу, який буває один на кілька магазинів одного власника.
При цьому, мова не йде про великої торговельної мережі. Підприємець може містити кілька невеликих умовних ларьків в різних районах міста і мати запас товару на одному загальному складі для їх забезпечення.
Привоз в магазин партії консервів з такого складу не буде приходом для ІП, а ось для магазину буде.

Вибути з обороту товар також може з різних причин:

 • товар можуть купити, тоді замість нього в касу надійдуть гроші;
 • товар може бути зіпсований або вкрадений, тоді це недостача;
 • товар може виявитися неякісним або простроченим, тоді його потрібно повернути постачальнику (по можливості) або списати.

Все це потрібно своєчасно і чітко відображати в документах. Складність, з якою стикаються бізнесмени-початківці, називається «націнка». Тому що її теж потрібно враховувати, а сам облік вести або відразу з нею, або без неї, у вхідних цінах, а націнку враховувати окремо.
Неправильна, але дуже проста формула, яку застосовують багато підприємців, виглядає так:

Прихід - Виручка = Залишок товару.

Насправді вона повинна виглядати так (адже в виручці націнка вже є):

(Прибуткова ціна + Націнка) - Виручка = Залишок.

Цей спосіб ведення розрахунків називають сумовим.
Спосіб простий: фактично це журнал приходу і витрати, в який записуються підсумкові значення в ціновому вираженні: надійшла накладна, подивилися суму, записали її.
У наступній колонці записали суму націнки, вивели підсумок парафій за день, відняли суму виручки (за чеками або за фактом здану продавцями) і отримали залишок на кінець дня.

У наступній колонці записали суму націнки, вивели підсумок парафій за день, відняли суму виручки (за чеками або за фактом здану продавцями) і отримали залишок на кінець дня

З такого журналу не видний дохід за різними товарними позиціями, а також їх реальний оборот. З'ясувати фактичні залишки за найменуваннями можна тільки після ревізії. Але і підвести її підсумки при такому способі проблематично: зробити це можна тільки в грошовому вираженні.
Недостачу або надлишки за видами товарів визначити неможливо, тому доведеться просто зафіксувати фактичні залишки і чекати наступної інвентаризації. При цьому вести бухгалтерію зможе будь-яка людина.
Якщо трохи розширити горизонти, то можна з'єднати товарний і фінансовий обліки, як це зазвичай роблять спеціальні комп'ютерні програми.
Правда, в цій ситуації роботи додасться і у продавців: якщо в магазині немає каси, їм доведеться записувати всі продані одиниці товару. А умовного «обліковці» розносити їх у відомість за найменуваннями: за день продано 40 пакетів молока, 120 батонів, 7 кг. гречки, 16 кг. цукру і так далі.
Якщо оборот у магазина великий, часу на це піде багато. Але застосувати наведену вище формулу можна буде вже до кожного найменуванню.
А при ревізії точно вивести надлишки або недостачу . Це називається аналітичний спосіб, і в ручному режимі його застосовують одиниці магазинів.

Алгоритм успішного обліку в магазині продуктів

Наостанок розглянемо, як все ж організував систему обліку товару в своєму продуктовому магазині наш початківець ВП.
Насамперед він вирішив не економити на обладнанні, адже зараз можна придбати відповідний для вирішення офісних завдань комп'ютер за скромною ціною.
Це дозволило йому автоматизувати систему бухгалтерського обліку і заощадити на заробітній платі працівників, зайнятих в цьому процесі.
Читайте також: Як вести облік продажів, якщо торгова крапка не автоматизована
У невеликому продуктовому магазині він застосовує наступний алгоритм обліку:
1. Разом з котрі вступили від постачальника товаром приходять накладні або рахунок-фактури (якщо постачальник - платник ПДВ). Їх дані відразу заносять в спеціальний журнал приходу. У ньому вказують дату, номер і тип документа, а також загальну суму;
2. Оприбутковані товари спочатку надходять на склад, де відбувається націнка;
3. При передачі товару в магазин потрібно оформити внутрішній документ на переміщення - накладну ТОРГ-12 і занести цю операцію в інший журнал. Вказати суму і номенклатуру товару;
4. Реалізація товару в магазині може бути проведена по касі або за спеціальним журналу продажів;
5. В кінці кожної зміни відбувається перерахунок виручки і перевірка оформлення реалізації;
6. При передачі зміни від однієї бригади продавців до іншої проводиться ревізія і залишки товару коригуються відповідно до неї;
7. За підсумками роботи за день дані про виручку заносяться в спеціальну відомість, а в журналі виводяться залишки на наступний день.

Почитайте ще на тему обліку в роздрібному магазині:

 1. Торгова націнка в роздрібній торгівлі. Формула розрахунку
 2. Як вести облік продажів, якщо торгова крапка не автоматизована
 3. Як вести облік товарів в магазині по штрих-коду: нові можливості
 4. Облік алкоголю в магазині: як працювати з ЕГАИС в 2018 році
 5. Бухгалтерський облік дисконтних карт

Але ось як довго пропрацює такий магазин?
А як дізнатися, скільки чого залишилося, якщо не враховувати товари?
Новости