• Главная <
  • Галерея
  • Карта сайта
  • Наши контакты
  • Обратная связь

Зростання інвестицій в 2017 році - реальне прискорення або тимчасовий відскок?

Зростання інвестицій в основний капітал в першому кварталі 2017 року щодо того ж періоду минулого року на 2,3% в значній мірі пояснюється досчета Росстату інвестиційної активності в сфері малого бізнесу і неформальної діяльності Зростання інвестицій в основний капітал в першому кварталі 2017 року щодо того ж періоду минулого року на 2,3% в значній мірі пояснюється досчета Росстату інвестиційної активності в сфері малого бізнесу і неформальної діяльності. За великим та середнім підприємствам зростання, що фіксується статистичною звітністю, становить 0,4%. В цілому збільшення інвестицій в російській економіці не виглядає ешелоновану, воно поки вельми нерівномірно і в галузевому, і в регіональному розрізі.

Згідно з останніми даними Росстату, темп приросту інвестицій в основний капітал по повному колу підприємств склав в першому кварталі 2017 р 2,3% до відповідного періоду 2016 р більш ніж в чотири рази випереджаючи, таким чином, першу оцінку темпу приросту ВВП (0 , 5% рік до року). На тлі падіння інвестицій в річному вираженні в минулому році в цілому на 0,9%, а в четвертому кварталі 2016 року - на 1,3%, ситуація виглядає досить оптимістично. Якщо орієнтуватися на дані зі знятою сезонністю, то вони виглядають ще краще, кажучи про те, що ВВП і інвестиції помітно зростають вже два квартали поспіль, причому прискорюють темпи (рис. 1).

Рис.1. Динаміка ВВП та інвестицій в основний капітал в реальному вираженні в 2005-2017 рр., 2004 року в середньому = 100%, сезонність усунена

, 2004 року в середньому = 100%, сезонність усунена

Джерело: CEIC Data, Росстат, розрахунки Інституту "Центр розвитку" НДУ ВШЕ

Разом з тим статистика інвестицій великих і середніх підприємств за видами економічної діяльності, що отримується на основі прямої звітності компаній, тобто без долічувань Росстату, дає істотно більш низьку цифру приросту інвестицій в першому кварталі, а саме 0,4% г / г. Таким чином, неспостережний сектор і малі підприємства, які в цій статистиці не враховуються, в першому кварталі забезпечили приблизно 22% всіх інвестицій економіки і росли в фізичному вираженні темпами в 15-17% річних. Спробуємо оцінити структуру зростання інвестицій по Росії в цілому за допомогою такого індикатора, як внесок (регіону або виду економічної діяльності -ВЕД) в загальноросійський зростання, вважаючи його як частку тієї чи іншої "позиції" у валовому обсязі інвестицій, помноженої на темп її приросту в поточному кварталі.

Розглянемо спочатку галузевої розріз динаміки інвестицій вже в новій класифікації Росстату - КВЕД 2. У першому кварталі 2017 року на видобуток корисних копалин і обробну промисловість довелося майже 50% всіх інвестицій в основний капітал, а ще 25,5% - на діяльність з транспортування та зберігання, електроенергетику та телекомунікації. На будівництво та операції з нерухомим майном доводиться ще майже 8% всіх інвестицій, на торгівлю і ремонт - ще 3,5% (табл.1). На інші сектора припадало приблизно 14% всіх інвестицій.

При цьому, незважаючи на зростання інвестицій в цілому по економіці на 0,4%, багато важливих з точки зору її диверсифікації сектора демонстрували негативну динаміку інвестицій. Абсолютним аутсайдером за вкладом є обробна промисловість, яка знизила обсяг інвестицій на 6,7%, внісши до сукупного приріст мінус 1,3% п. П. (Табл.1). Вельми низькі позиції також у виробництва і розподілу електроенергії, газу та води, де падіння інвестицій склало більше 15%; примітно, що сільське господарство і будівництво також виявилися в аутсайдерах з темпами падіння на 7% і 4% відповідно. Всього укрупнені галузі, скорочується в першому кварталі свої інвестиції - а до них, крім зазначених вище, можна віднести охорону здоров'я, держуправління і водопостачання, знизили сукупний приріст інвестицій більш ніж на 3 п. П. (Табл.1).

Добувна промисловість, навпаки, займає високу позицію, збільшивши обсяги інвестицій на 1,5% за рахунок вкладень у видобуток вугілля, руд та інших корисних копалин - при тому, що інвестиції у видобуток нафти і газу впали на 6% (табл. 3.1). В "топі" за темпами приросту знаходяться також фінансова діяльність, транспортування і зберігання, індустрія спорту і масових заходів, де темпи приросту інвестицій складають від 22% до 37%, а також торгівля та діяльність готелів та підприємств громадського харчування з темпами приросту в 7 8%. На тлі низької бази в першому кварталі приблизно такими ж темпами, як в торгівлі і громадському харчуванні, зросли інвестиції в освіту і науку (табл.1).

Таблиця 1. Вклади різних видів економічної діяльності (без урахування неформальної діяльності та малого бізнесу) в приріст інвестицій в основний капітал в реальному вираженні в 1 кв. 2017 року про того ж періоду минулого року

Примітка. "Укр." означає укрупнену позицію (напр. "Виробництво харчових продуктів" об'єднано з виробництвом напоїв і тютюнових виробів у новій класифікації Росстату КВЕД 2). Джерело: CEIC Data, Росстат, розрахунки Інституту "Центр розвитку" НДУ ВШЕ

Таким чином, спостерігається ситуація, що стала в чомусь вже звичною, коли з ключових виробничих галузей лише видобувна промисловість не втрачає високих позицій. Лідерство ж виділеної в новому класифікаторі "Транспортування і зберігання" при більш детальному розгляді досягається за рахунок діяльності сухопутного (перш за все залізничного) і трубопровідного транспорту, а також складського господарства. Значний внесок цих галузей (близько 3 п.п. до сукупного приріст) забезпечується непоганими темпами зростання при наявності великих вкладень. Дійсно, в першому кварталі 2017 р мали місце суттєві вкладення в трубопровідний транспорт, особливо в проекти "Турецький потік" ( "Газпром" планує вкласти в цей проект майже 42 млрд руб.), "Сила Сибіру-1" (планується вкласти понад 158 млрд руб.) і "Ухта-Торжок" (більше 62 млрд руб. інвестицій в 2017 р). Також на початку 2017 р запущені трубопроводи "Транснафти": "Заполяр'я-Пурпе" і "Куюмба-Тайшет", і газопровід від великого нафтогазоконденсатного родовища на Ямалі (Бованенковского). Не варто забувати і про будівництво інфраструктури для чемпіонату світу з футболу в 2018 р в різних регіонах Росії.

Розглянемо регіональний аспект і рейтинг інвестиційної активності російських регіонів в першому кварталі 2017 р докладніше. У числі п'яти лідерів за темпами приросту інвестицій (від 69% до 390%) знаходяться Республіка Крим, м Севастополь, Вологодська, Тверська і Калінінградська області (табл.2). Найбільшою мірою (від мінус 39% до мінус 62%) знизилися обсяги інвестицій в першому кварталі в Республіках Хакасії і Північної Осетії-Аланії, в Новгородській області, в Республіках Комі, Інгушетії і Тиві (табл.2).

Лідером за вкладом в сукупний приріст інвестицій стала Москва, до того ж не за рахунок різкого нарощування інвестування, а за рахунок самого обсягу інвестицій: забезпечивши майже 13% сукупних інвестицій, вона збільшила їх обсяги на 28,6% в реальному вираженні (табл.2) і дала приблизно 2,6 п.п. приросту сукупних інвестицій. Москва завжди утримувала позиції в "топі", у всякому разі, за фактичним обсягом інвестицій, які пояснюються, зокрема, особливостями статистичного обліку, зокрема формальним урахуванням інвестицій, що проходять через штаб-квартири великих сировинних компаній, зареєстрованих в Москві.

При цьому основною сировинною регіон - Тюменська область - сама по собі (разом з двома автономними округами - Ямало-Ненецькому і Ханти-Мансійський) забезпечила в першому кварталі 18,9% загальноросійського обсягу інвестицій, збільшивши їх в реальному вираженні трохи вище загальноросійського рівня - на 3,2%, додавши таким чином в загальноросійську кошик 0,55 п.п. приросту.

По вкладу в сукупний приріст інвестицій дуже високі (від 0,75 п.п. до 0,92 п.п.) також позиції Республіки Саха (Якутії), Вологодської області та Республіки Крим (табл.2). Приплив інвестицій в першу забезпечений реалізацією вже згаданих проектів, пов'язаних з трубопровідним транспортом (особливо з проектом "Сила Сибіру"). Що стосується Криму - кратне зростання інвестицій відзначений вже багатьма експертами, і значна частина інвестицій так чи інакше пов'язана з туризмом і вкладеннями в інфраструктуру. Так, ряд інвестицій спрямований на відновлення баз відпочинку, комплексу "Коктебель", туристичної інфраструктури та ін. Менш істотні інвестиції пов'язані з сільським господарством, торгівлею, частково з промисловістю і будівництвом, проте самі ж інвестори відзначають, що горизонт планування в цілому поки вельми близький .

Найбільший негативний внесок в загальноросійський приріст інвестицій внесли в першому кварталі поточного року Красноярський край, Свердловська і Сахалінська області та Республіка Комі, які знизили обсяги інвестицій темпами від мінус 26% до мінус 54% і в сукупності зменшили загальноросійський приріст інвестицій на 3,4 п. п. (Табл.2).

Таблиця 2. Рейтинг суб'єктів РФ (10 "кращих" і 10 "гірших") по приросту інвестицій в основний капітал в реальному вираженні в 1 кв. 2017 року про того ж періоду минулого року

Джерело: CEIC Data, Росстат, розрахунки Інституту "Центр розвитку" НДУ ВШЕ

Таблиця 3. Рейтинг федеральних округів РФ за приростом інвестицій в основний капітал в реальному вираженні в 1 кв. 2017 року про того ж періоду минулого року

Джерело: CEIC Data, Росстат, розрахунки Інституту "Центр розвитку" НДУ ВШЕ

Розріз по федеральних округах (ФО) Росії показує лідерство в темпах приросту інвестицій і вкладах в загальноросійський приріст Центрального і Південного федеральних округів (табл.3), в обох випадках це лідерство забезпечено тільки одним локомотивом зростання в кожному окрузі - відповідно Москвою і Кримом. Вклади основних регіонів, навіть якщо позитивні, то досить малі. Посів третє місце Далекосхідному ФО високу позицію також забезпечує тільки вже згадана Якутія. Що стосується аутсайдерів, ними виявляються Північно-Кавказький і Приволзький федеральні округи (табл.3).

Щодо географічного розподілу регіонів з високим (вище среднероссийского) і низьким приростом або спадом слід сказати, що закономірності тут не виявляється. У тому ж Північно-Кавказькому ФО є регіон з приростом інвестицій, істотно перевищують среднероссийский - Карачаєво-Черкеська республіка. Свої лідери і аутсайдери є і в інших федеральних округах.

Таким чином, зростання, що намітилося інвестицій в російській економіці поки не виглядає ешелоновану, він дуже нерівномірний і в галузевому, і в регіональному розрізі. Інвестиційна активність потребує цілеспрямованого стимулювання. При цьому, як наголошується в економічній літературі, не існує єдиного підходу до стимулювання інвестицій, який був би успішним у всіх секторах і регіонах, в усіх країнах і в усі часи. Для тестування такого досвіду і масштабування кращих зразків в Росії є умови, пов'язані з її галузевою та регіональною різноманіттям. З цієї причини особливо важлива не тільки існуюча політика підтримки інвестицій, але і її розвиток, оцінка регіонального досвіду і постійна модифікація федеральної політики з урахуванням цього досвіду. З іншого боку, важлива і передбачуваність. Інвестиції - це перш за все судження інвестора про майбутнє. Що необхідно інвестору крім поліпшення умов діяльності - так це зниження рівня невизначеності та ризиків, і перш за все реалізації принципів, закладених в праві: передбачуваності, прозорості, достовірності, підзвітності та справедливості. У Росії поліпшення інвестиційного клімату вимагає і серйозних реформ, і їх передбачуваності. Чи вдасться досягти такого компромісу - покаже майбутнє.

Миронов Валерій
Кузнєцов Олексій, Самсонова Наталя,

експерти
Інститут "Центр розвитку" НДУ ВШЕ

Новости